Таг: Хаити

БАНДА КИДНАПИРА 17 АМЕРИКАНСКИ МИСИОНЕРИ ВО ХАИТИ

БАНДА КИДНАПИРА 17 АМЕРИКАНСКИ МИСИОНЕРИ ВО ХАИТИ

Група од 17 американски мисионери, меѓу кои и деца, вчера се киднапирани од банда на Хаити, се вели во гласовна порака испратена до разни верски мисии ...
БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ НА ХАИТИ ПОРАСНА НА 1.300, НЕ СЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМА ИСЧЕЗНАТИ

БРОЈОТ НА ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ НА ХАИТИ ПОРАСНА НА 1.300, НЕ СЕ ЗНАЕ КОЛКУ ИМА ИСЧЕЗНАТИ

Властите на Хаити потврдија дека најмалку 1.297 луѓе загинале во саботниот земјотрес од 7,2 степени, додека спасувачите продолжуваат да пребаруваат по ...
НАД 300 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ СО ЈАЧИНА ОД 7.2 СТЕПЕНИ ВО ХАИТИ

НАД 300 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ СО ЈАЧИНА ОД 7.2 СТЕПЕНИ ВО ХАИТИ

Силен земјотрес со јачина од 7.2 степени синоќа го разори Хаити, загинаа најмалку 304 луѓе, над 1.800 се повредени, а стотици домови се уништени. Жите ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

Претседателот на Хаити Жовенел Моисе е убиен откако група неидентификувани лица ја нападнаа неговата приватна резиденција, изјави привремениот премиер ...
НИЕ НЕ ДОАЃАМЕ, МУ ПОРАЧАА НОРВЕЖАНИТЕ НА ТРАМП

НИЕ НЕ ДОАЃАМЕ, МУ ПОРАЧАА НОРВЕЖАНИТЕ НА ТРАМП

Голем број Норвежани го отфрлија предлогот на Доналд Трамп да се доселат во САД, откако тој се пожалил дека на неговата земја не ѝ требаат повеќе мигр ...
ЗОШТО НИ ДОАЃААТ МИГРАНТИ ОД „ПОСРАНИ ДРЖАВИ“, А НЕ ОД НОРВЕШКА, КАЖА ТРАМП

ЗОШТО НИ ДОАЃААТ МИГРАНТИ ОД „ПОСРАНИ ДРЖАВИ“, А НЕ ОД НОРВЕШКА, КАЖА ТРАМП

Белата куќа не го демантираше срамниот испад на претседателот Доналд Трамп, кој на состанокот со претставниците на двете партии во Овалната соба употр ...
НАЈМАЛКУ 840 ЗАГИНАТИ ВО УРАГАНОТ МЕТЈУ, ОШТЕТЕНИ 20.000 ДОМОВИ ВО ХАИТИ

НАЈМАЛКУ 840 ЗАГИНАТИ ВО УРАГАНОТ МЕТЈУ, ОШТЕТЕНИ 20.000 ДОМОВИ ВО ХАИТИ

Ураганот Метју синоќа го зафати брегот на Флорида, каде остави повеќе од милион луѓе без струја. Системот, кој се уште не го зафатил копнениот дел од ...
7 / 7 НАПИСИ