ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМ

  ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ХАИТИ УБИЕН ВО НЕГОВИОТ ДОМГрупа неидентификувани лица ја нападна приватната резиденција и го уби претседателот Жовенел Моисе. (Фото: АП)

  Претседателот на Хаити Жовенел Моисе е убиен откако група неидентификувани лица ја нападнаа неговата приватна резиденција, изјави привремениот премиер на земјата. Сопругата на Моисе, првата дама Мартин Моисе е хоспитализирана, рече привремениот премиер Клод Жозеф.

  Жозеф го осуди овој, како што рече, „нехуман, варварски и чин на омраза“, додавајќи дека полицијата на Хаити и другите власти ја контролираат ситуацијата во карипската земја.

  Атентатот доцна синоќа се случува во време на продлабочување на политичката и економска нестабилност и наплив на насилството во бандите.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира