БАНДА КИДНАПИРА 17 АМЕРИКАНСКИ МИСИОНЕРИ ВО ХАИТИ

  БАНДА КИДНАПИРА 17 АМЕРИКАНСКИ МИСИОНЕРИ ВО ХАИТИНајмалку 328 жртви на киднапирање беа пријавени во полицијата на Хаити во првите осум месеци од 2021. (Фото: АП)

  Група од 17 американски мисионери, меѓу кои и деца, вчера се киднапирани од банда на Хаити, се вели во гласовна порака испратена до разни верски мисии. Според пораката до организацијата Христијанска помош со седиште во Охајо, мисионерите се враќале дома од изградба на сиропиталиште.

  „Ова е посебно предупредување за молитва“, се вели во едноминутната порака. „Молете се членовите на бандата да се покајат“.

  Портпаролот на американската влада го потврди киднапирањето.

  Хаити повторно се бори со зголемениот број киднапирања од банди, што беше намален откако претседателот Јовенел Мосе беше смртоносно застрелан во неговата приватна резиденција на 7 јули, и по земјотресот со јачина од 7,2 степени што го погоди југозападен Хаити во август и уби повеќе од 2.200 луѓе.

  Според властите, бандите бараат откуп од неколку стотици долари до повеќе од 1 милион долари. Минатиот месец, ѓакон беше убиен пред црква во главниот град Порт-о-Пренс, а неговата сопруга киднапирана, едно од десетиците луѓе кои беа киднапирани во последните месеци. Најмалку 328 жртви на киднапирање беа пријавени во полицијата на Хаити во првите осум месеци од 2021 година, во споредба со вкупно 234 за целата 2020, според извештајот објавен минатиот месец од Обединетите нации. Бандите киднапираат ученици, лекари, полицајци, автобуси полни со луѓе и други, бидејќи стануваат помоќни.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира