Таг: химна

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ИНТОНИРА ХИМНАТА ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ВЕЛЕС, ОДЛУЧИ СОВЕТОТ

ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ИНТОНИРА ХИМНАТА ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ВЕЛЕС, ОДЛУЧИ СОВЕТОТ

Во новата учебна 2024/25 година, секој понеделник и во прва и во втора смена македонската химна ќе биде интонирана на почетокот од наставата во основн ...
СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ВО БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА И ПРЕД СЕКОЈА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЌЕ СЕ ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА

СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ВО БИТОЛСКИТЕ УЧИЛИШТА И ПРЕД СЕКОЈА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЌЕ СЕ ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА

Државната химна „Денес над Македонија се раѓа“ ќе се интонира секој понеделник во основните и средните училишта во Битола, како и на почетокот на секо ...
ОД ДЕНЕСКА ВО ШТИПСКИТЕ УЧИЛИШТА ПОЧНА ДА СЕ ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА

ОД ДЕНЕСКА ВО ШТИПСКИТЕ УЧИЛИШТА ПОЧНА ДА СЕ ИНТОНИРА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА

Во штипските училишта од денеска почна да се интонира македонската химна. Утринава пред почетокот на наставата, учениците и наставниците беа присутни ...
ДРЖАВНАТА ХИМНА ГО ПОВИКУВА САМО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, А ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА РАЗЛИЧНОСТИТЕ, ВЕЛИ КАСАМИ

ДРЖАВНАТА ХИМНА ГО ПОВИКУВА САМО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, А ТРЕБА ДА ГИ ПОЧИТУВА РАЗЛИЧНОСТИТЕ, ВЕЛИ КАСАМИ

Тетовскиот градоначалник и лидер на Беса Биљал Касами рече дека државната химна „треба да ги почитува сите различности со кои што живееме секојдневно“ ...
УКРАИНСКАТА ХИМНА СЕ ПЕЕШЕ ИСТОВРЕМЕНО ВО 50 ЗЕМЈИ МЕЃУ КОИ И ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

УКРАИНСКАТА ХИМНА СЕ ПЕЕШЕ ИСТОВРЕМЕНО ВО 50 ЗЕМЈИ МЕЃУ КОИ И ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА

На Плоштадот Македонија во Скопје денеска беше одбележан Денот на независноста на Украина. Странските амбасадори во земја со знамиња во рацете дадоа п ...
ПОЧЕСНАТА ГАРДА ЈА ОТСВИРИ „ЈОВАНО, ЈОВАНКО“ ВО ЗНАК НА ПОЧИТ КОН МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА, ВЕЛАТ ОД БРИТАНСКА АМБАСАДА

ПОЧЕСНАТА ГАРДА ЈА ОТСВИРИ „ЈОВАНО, ЈОВАНКО“ ВО ЗНАК НА ПОЧИТ КОН МИНИСТЕРКАТА ПЕТРОВСКА, ВЕЛАТ ОД БРИТАНСКА АМБАСАДА

Британската амбасада во Скопје вели дека британската почесна гарда вчера отсвири сегмент од македонската народна песна „Јовано, Јованке“ во знак на по ...
ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА СОЗДАДЕНА ОД ВЛАДО МАЛЕСКИ ПРЕД 80 ГОДИНИ, ОТПЕАНА ВО ДОМОТ НА СТРУЖАНЕЦОТ СОТИР ШУТА

ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА ХИМНА СОЗДАДЕНА ОД ВЛАДО МАЛЕСКИ ПРЕД 80 ГОДИНИ, ОТПЕАНА ВО ДОМОТ НА СТРУЖАНЕЦОТ СОТИР ШУТА

Стружани денеска го одбележаа роденденот на македонската химна „Денес над Македонија се раѓа“ пред спомен-oбележјето каде пред 80 години на дочекот на ...
ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

ВО БИТОЛА ИЗЛОЖЕНИ ДЕЛА НА ПАНДЕ МАНОЈЛОВ, ЧИЈА ПЕСНА Е НЕФОРМАЛНА ХИМНА НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ

„На некој од Скопје да му беа стиховите во своевидна химна на еден народ, па човекот ќе го предложеа и за Нобелова награда. А Панде наш, горд битолчан ...
ВИЕНСКАТА ДРЖАВНА ОПЕРА ГО СВИРЕЛА ХАЈДН ДОДЕКА ТРАЕЛА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ПУБЛИКАТА ПО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД

ВИЕНСКАТА ДРЖАВНА ОПЕРА ГО СВИРЕЛА ХАЈДН ДОДЕКА ТРАЕЛА ЕВАКУАЦИЈАТА НА ПУБЛИКАТА ПО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД

Оркестарот на Државната опера во Виена синоќа ја свиреше „Империјалната химна“, дело од Јозеф Хајдн,  за време на терористичкиот напад низ градот во к ...
ХРВАТ ЈА ТУЖИ ЈОСИПА ЛИСАЦ ЗА НАВРЕДЛИВО ПЕЕЊЕ НА ХИМНАТА НА ИНАУГУРАЦИЈАТА НА НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МИЛАНОВИЌ

ХРВАТ ЈА ТУЖИ ЈОСИПА ЛИСАЦ ЗА НАВРЕДЛИВО ПЕЕЊЕ НА ХИМНАТА НА ИНАУГУРАЦИЈАТА НА НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МИЛАНОВИЌ

Хрват поднесе кривична пријава против пејачката дива Јосипа Лисац поради „навредливото“ изведување на химната за време на инаугурацијата на новиот хрв ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ