ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ИНТОНИРА ХИМНАТА ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ВЕЛЕС, ОДЛУЧИ СОВЕТОТ

  ВО НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА СЕКОЈ ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ СЕ ИНТОНИРА ХИМНАТА ВО ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО ВЕЛЕС, ОДЛУЧИ СОВЕТОТСекој понеделник и во прва и во втора смена македонската химна ќе биде интонирана на почетокот од наставата во основните училиште во општината. (Фото: СДК.МК)

  Во новата учебна 2024/25 година, секој понеделник и во прва и во втора смена македонската химна ќе биде интонирана на почетокот од наставата во основните училиште во Општина Велес, одлучи Советот.

  „При интонирање на химната, основните училишта се должни задолжително да обезбедат соодветни услови за достоинствено следење на химната од страна на сите ученици, вработените и други присутни од почетокот до крајот на интонирањето на химната“, се вели во одлуката.

  Одлуката беше донесена едногласно со 20 гласа „за“, а беше беше предложена од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“.

  П. ПЕЧКОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира