Таг: ИФФК „Браќа Манаки“

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
„РАКАТА НА ГОСПОД“ ОД СОРЕНТИНО ГО ОТВОРА 43. „БРАЌА МАНАКИ“, МЕЃУ ГОСТИТЕ И КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „ГЛАДИЈАТОР“, ПОЛ МЕТИСОН

„РАКАТА НА ГОСПОД“ ОД СОРЕНТИНО ГО ОТВОРА 43. „БРАЌА МАНАКИ“, МЕЃУ ГОСТИТЕ И КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „ГЛАДИЈАТОР“, ПОЛ МЕТИСОН

„Раката на господ“ на Паоло Сорентино ќе го отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола, што ќе се одр ...
ОСКАРОВЕЦОТ ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ ЌЕ ЈА ДОБИЕ ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 43. „БРАЌА МАНАКИ“

ОСКАРОВЕЦОТ ЕНТОНИ ДОД МЕНТЛ ЌЕ ЈА ДОБИЕ ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 43. „БРАЌА МАНАКИ“

Британскиот кинематографер Ентони Дод Ментл, кој освои Оскар за „Сиромавиот милионер“ во 2009, е годинашниот лауреат на Златна камера 300 за животно д ...
40 ГОДИНИ ОД ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ СОБРАНИ ВО МОНОГРАФИЈА ВО ИЗДАНИЕ НА КИНОТЕКАТА

40 ГОДИНИ ОД ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ СОБРАНИ ВО МОНОГРАФИЈА ВО ИЗДАНИЕ НА КИНОТЕКАТА

„40: ИФФК Браќа Манаки“ е насловена монографијата во издание на Кинотеката, во чест на 40 години од основањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола. ...
ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ НА 19 СЕПТЕМВРИ, ГОДИНАШНИ ЛАУРЕАТИ СЕ ОСКАРОВЕЦОТ КАМИНСКИ И СТОЛЕ ПОПОВ

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ НА 19 СЕПТЕМВРИ, ГОДИНАШНИ ЛАУРЕАТИ СЕ ОСКАРОВЕЦОТ КАМИНСКИ И СТОЛЕ ПОПОВ

Оскаровецот Јануш Камински, кинематографер на режисерот Стивен Спилберг, е добитник на Златната Камера 300 за животен опус, а македонскиот режисер на ...
ГЕНА ТЕОДОСИЕВСКА РЕИЗБРАНА ЗА ДИРЕКТОРКА НА „БРАЌА МАНАКИ“, ФЕСТИВАЛОТ ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ, НО НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН НАЧИН

ГЕНА ТЕОДОСИЕВСКА РЕИЗБРАНА ЗА ДИРЕКТОРКА НА „БРАЌА МАНАКИ“, ФЕСТИВАЛОТ ЌЕ СЕ ОДБЕЛЕЖИ, НО НЕМА ДА СЕ ОДРЖИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН НАЧИН

Директорката од изминативе две години на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ Гена Теодосиевска е реизбрана на функцијата, и до ...
БРАЌАТА МАНАКИ СЕ ДЕЛ ОД ИСТОРИИТЕ НА ГРЦИЈА, СРБИЈА, ТУРЦИЈА И РОМАНИЈА, НО ДОМ ИМ Е БИТОЛА

БРАЌАТА МАНАКИ СЕ ДЕЛ ОД ИСТОРИИТЕ НА ГРЦИЈА, СРБИЈА, ТУРЦИЈА И РОМАНИЈА, НО ДОМ ИМ Е БИТОЛА

На кој народ му припаѓале првите сниматели на Балканот, браќата Манаки, е едно од прашањата на кое одговор се обидува да даде документарниот филм „Ман ...
ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „БРАЌА МАНАКИ“ ЗА КИНЕМАТОГРАФЕРКАТА ХЕЛЕН ЛУВАРТ

ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА „БРАЌА МАНАКИ“ ЗА КИНЕМАТОГРАФЕРКАТА ХЕЛЕН ЛУВАРТ

Француската кинематограферка Хелен Луварт за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“ ја доби Златната камера 300 на 40. Интернационален фестивал ...
НЕ МОЖЕТЕ ДА ГОВОРИТЕ ЗА УМИРАЊЕ АКО ЈА ИМАТЕ МОЌТА НА ЗДИВОТ НА ЖИВОТОТ, ОДГОВОРИ БИТОЛСКАТА ГРАДОНАЧАЛНИЧКА НА ГЕРИЛАТА НА „ПОИНАКУ“

НЕ МОЖЕТЕ ДА ГОВОРИТЕ ЗА УМИРАЊЕ АКО ЈА ИМАТЕ МОЌТА НА ЗДИВОТ НА ЖИВОТОТ, ОДГОВОРИ БИТОЛСКАТА ГРАДОНАЧАЛНИЧКА НА ГЕРИЛАТА НА „ПОИНАКУ“

Никогаш не можете да говорите за умирање ако ја имате во предвид моќта на здивот на животот, порача градоначалничката на Битола Наташа Петровска на св ...
ИСТЕТОВИРАВ ИМЕ НА ПЕСНА ОД МЛАДИ МУЗИЧАРИ ШТО ПЕАТ ЗА ПРОБЛЕМИТЕ ВО СВЕТОТ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ ФАТИХ АКИН ВО БИТОЛА

ИСТЕТОВИРАВ ИМЕ НА ПЕСНА ОД МЛАДИ МУЗИЧАРИ ШТО ПЕАТ ЗА ПРОБЛЕМИТЕ ВО СВЕТОТ, РЕЧЕ РЕЖИСЕРОТ ФАТИХ АКИН ВО БИТОЛА

Фатих Акин, реномираниот германски режисер, сценарист и актер со турско потекло, добитник на Златна мечка и Златен глобус,  на денешната средба со фил ...
БАБА ДЕСПИНА ОД ПРВИОТ ФИЛМ НА БРАЌАТА МАНАКИ ЖИВЕЕЛА ВО ТРИ ВЕКА

БАБА ДЕСПИНА ОД ПРВИОТ ФИЛМ НА БРАЌАТА МАНАКИ ЖИВЕЕЛА ВО ТРИ ВЕКА

Баба Деспина од Авдела која браќата Манаки ја направија позната и бесмртна снимајќи ја како преде во 1905 живеела во три века. Се смета дека кога први ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ