Таг: инвазија

1 2 3 4 5 9 30 / 84 НАПИСИ
НЕМА ДА ВОЈУВАМЕ СО РУСИЈА ВО УКРАИНА, НО ЌЕ БРАНИМЕ СЕКОЈ САНТИМЕТАР ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА НАТО, КАЖА БАЈДЕН

НЕМА ДА ВОЈУВАМЕ СО РУСИЈА ВО УКРАИНА, НО ЌЕ БРАНИМЕ СЕКОЈ САНТИМЕТАР ОД ТЕРИТОРИЈАТА НА НАТО, КАЖА БАЈДЕН

Џо Бајден објави нови, посилни санкции за Русија откако таа денеска лансираше целосен напад на Украина, за кој кажа дека бил планиран со месеци. „Пут ...
РУСКИТЕ ТРУПИ ГО ЗАЗЕДОА ЧЕРНОБИЛ

РУСКИТЕ ТРУПИ ГО ЗАЗЕДОА ЧЕРНОБИЛ

Некогашната нуклеарна централа во Чернобил падна во рацете на руските трупи, изјави Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Зеленски. „Н ...
МАКЕДОНИЈА СЕ ПРИКЛУЧУВА КОН ЕУ СО САНКЦИИТЕ ЗА РУСИЈА

МАКЕДОНИЈА СЕ ПРИКЛУЧУВА КОН ЕУ СО САНКЦИИТЕ ЗА РУСИЈА

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за надворешни работи, преку Постојаната мисија при ЕУ во Брисел, да извести дека Северна Македо ...
МОЛДАВИЈА И ЛИТВАНИЈА ПРОГЛАСИЈА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА НАПЛИВ НА БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

МОЛДАВИЈА И ЛИТВАНИЈА ПРОГЛАСИЈА ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА НАПЛИВ НА БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

Молдавија и Литванија прогласија вонредна состојба во очекување на наплив на бегалци од Украина, која од утрово е нападната од Русија. Претседателката ...
УКРАИНА ГИ ПРЕКИНА ДИПЛОМАТСКИТЕ ОДНОСИ СО РУСИЈА, ЗЕЛЕНСКИ ИМ ПОНУДИ ОРУЖЈЕ НА ГРАЃАНИТЕ

УКРАИНА ГИ ПРЕКИНА ДИПЛОМАТСКИТЕ ОДНОСИ СО РУСИЈА, ЗЕЛЕНСКИ ИМ ПОНУДИ ОРУЖЈЕ НА ГРАЃАНИТЕ

Украина и официјално ги прекина дипломатските односи со Русија, неколку часа откако Владимир Путин објави почеток на руска воена операција. Претсед ...
ЖИТЕЛИТЕ НА КИЕВ БЕГААТ ОД ГРАДОТ ОТКАКО ПОЧНА РУСКИОТ НАПАД

ЖИТЕЛИТЕ НА КИЕВ БЕГААТ ОД ГРАДОТ ОТКАКО ПОЧНА РУСКИОТ НАПАД

Фотографиите од Киев покажуваат долги редици на автомобили додека жителите бегаат од градот, кој утрово беше цел на руски ракетирања. Густиот сообраќа ...
ПОРАДИ РУСКАТА ИНВАЗИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА ОТИДЕ НАД 100 ДОЛАРИ ПРВПАТ ОД 2014

ПОРАДИ РУСКАТА ИНВАЗИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА ОТИДЕ НАД 100 ДОЛАРИ ПРВПАТ ОД 2014

Цените на нафтата пораснаа набргу откако Русија утрово почна воена операција во Украина, што ги зголеми стравувањата дека ќе се наруши снабдувањето со ...
РУСКИТЕ ТРУПИ ВЛЕГОА ВО СЕВЕРНИТЕ ОБЛАСТИ НА УКРАИНА, ЗЕЛЕНСКИ ПРОГЛАСИ ВОЕНА СОСТОЈБА

РУСКИТЕ ТРУПИ ВЛЕГОА ВО СЕВЕРНИТЕ ОБЛАСТИ НА УКРАИНА, ЗЕЛЕНСКИ ПРОГЛАСИ ВОЕНА СОСТОЈБА

Украинскиот претседател Володимир Зеленски прогласи воена состојба откако Русија почна воена операција, бомбардирајќи ги градовите низ целата земја. Т ...
НЕ ГИ НАПАЃАМЕ ГРАДОВИТЕ, ТУКУ ВОЕНАТА ИНФРАСТРУКТУРА, КАЖА МОСКВА

НЕ ГИ НАПАЃАМЕ ГРАДОВИТЕ, ТУКУ ВОЕНАТА ИНФРАСТРУКТУРА, КАЖА МОСКВА

Руското министерство за одбрана демантираше дека се напаѓаат украински градови, туку дека со високо прецизни оружја се гаѓаат воената инфраструктура, ...
РУСИЈА ЈА НАПАДНА УКРАИНА, ЕКСПЛОЗИИ СЕ СЛУШААТ И ВО КИЕВ

РУСИЈА ЈА НАПАДНА УКРАИНА, ЕКСПЛОЗИИ СЕ СЛУШААТ И ВО КИЕВ

Владимир Путин утрово објави почеток на воена операција во Украина и ги предупреди другите земји дека секое мешање во руските акции ќе доведе до после ...
1 2 3 4 5 9 30 / 84 НАПИСИ