Таг: Исламска држава

1 2 3 6 10 / 55 НАПИСИ
ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЈА ПОТВРДИ СМРТТА НА СВОЈОТ ВТОР ЛИДЕР ОВАА ГОДИНА

ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЈА ПОТВРДИ СМРТТА НА СВОЈОТ ВТОР ЛИДЕР ОВАА ГОДИНА

Џихадистичката група Исламска држава ја потврди смртта на својот последен лидер Абу ал-Хасан ал-Хашими ал-Курајши, додавајќи дека загинал во борбите с ...
НОВОЗЕЛАНДСКАТА ПОЛИЦИЈА УБИ СЛЕДБЕНИК НА ИСИС КОЈ ИЗБОДЕ ШЕСТ ЛУЃЕ ВО СУПЕРМАРКЕТ ВО ОКЛЕНД

НОВОЗЕЛАНДСКАТА ПОЛИЦИЈА УБИ СЛЕДБЕНИК НА ИСИС КОЈ ИЗБОДЕ ШЕСТ ЛУЃЕ ВО СУПЕРМАРКЕТ ВО ОКЛЕНД

Новозеландската полиција уби „насилен екстремист“ откако тој со нож рани шест луѓе во супермаркет во Окленд. Премиерката Џесинда Ардерн го опиша напад ...
АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО КАБУЛ ЗАГИНАЛЕ ДЕВЕТ ЦИВИЛИ

АМЕРИКАНСКАТА ВОЈСКА ИСТРАЖУВА ДАЛИ ВО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО КАБУЛ ЗАГИНАЛЕ ДЕВЕТ ЦИВИЛИ

Американската војска објави дека ги истражува информациите дека деветмина авганистански цивили загинале во вчерашниот напад со дрон во Кабул, чија мет ...
САД ВЕЛАТ ДЕКА СО ДРОН ГО УБИЛЕ ОРГАНИЗАТОРОТ НА НАПАДИТЕ ВО КАБУЛ

САД ВЕЛАТ ДЕКА СО ДРОН ГО УБИЛЕ ОРГАНИЗАТОРОТ НА НАПАДИТЕ ВО КАБУЛ

Американската армија соопшти дека верува оти го убиле организаторот на авганистанското крило на Исламска држава со помош на беспилотно летало. Осомнич ...
ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА СМРТОНОСНИТЕ НАПАДИ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

ИСЛАМСКА ДРЖАВА ЈА ПРЕЗЕДЕ ОДГОВОРНОСТА ЗА СМРТОНОСНИТЕ НАПАДИ НА АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ

Исламската држава ја презеде одговорноста за смртоносниот напад пред аеродромот во Кабул, во кој загинаа 12 американски војници и над 60 цивили, а над ...
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГОЛЕМА ОПАСНОСТ ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВРЗ АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ, КАДЕ СПАС ЧЕКААТ ОКОЛУ 10.000 АВГАНИСТАНЦИ

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГОЛЕМА ОПАСНОСТ ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВРЗ АЕРОДРОМОТ ВО КАБУЛ, КАДЕ СПАС ЧЕКААТ ОКОЛУ 10.000 АВГАНИСТАНЦИ

Западните земји предупредуваат дека има голема опасност од терористички напад врз аеродромот во Кабул, каде се собрани илјадници Авганистанци. Нема де ...
СЕ САМОУБИ АБУБАКАР ШЕКАУ, ЛИДЕРОТ НА БОКО ХАРАМ ЧИИ ЦЕЛИ БИЛЕ ПРЕРАДИКАЛНИ И ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

СЕ САМОУБИ АБУБАКАР ШЕКАУ, ЛИДЕРОТ НА БОКО ХАРАМ ЧИИ ЦЕЛИ БИЛЕ ПРЕРАДИКАЛНИ И ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

Лидерот на нигериската милитантна група Боко Харам, Абубакар Шекау, се самоубил, објави ривалска исламистичка група во аудиоснимка. Исламска држава в ...
ТЕРОРИСТОТ ОД ВИЕНА БИЛ ВО ЗАТВОР ЗА ОБИД ДА СЕ ПРИДРУЖИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВО СИРИЈА, НО БИЛ ОСЛОБОДЕН ВО ДЕКЕМВРИ

ТЕРОРИСТОТ ОД ВИЕНА БИЛ ВО ЗАТВОР ЗА ОБИД ДА СЕ ПРИДРУЖИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВО СИРИЈА, НО БИЛ ОСЛОБОДЕН ВО ДЕКЕМВРИ

Австриската полиција го идентификуваше извршителот на синоќешниот терористички напад во Виена како 20-годишник со потекло од Северна Македонија, додав ...
ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО ВИЕНА, УБИЕНИОТ НАПАЃАЧ БИЛ СИМПАТИЗЕР НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

ЧЕТВОРИЦА МРТВИ ВО ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД ВО ВИЕНА, УБИЕНИОТ НАПАЃАЧ БИЛ СИМПАТИЗЕР НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

Австриската полиција и натаму трага по најмалку еден учесник во синоќешното пукање во центарот на Виена, што канцеларот Себастијан Курц го опиша како ...
АНТИ-ИСИС КОАЛИЦИЈАТА ГИ ПРЕКИНУВА ОПЕРАЦИИТЕ ОТКАКО ИРАК ПОБАРА ОД СТРАНСКИТЕ СИЛИ ДА ЈА НАПУШТАТ ЗЕМЈАТА

АНТИ-ИСИС КОАЛИЦИЈАТА ГИ ПРЕКИНУВА ОПЕРАЦИИТЕ ОТКАКО ИРАК ПОБАРА ОД СТРАНСКИТЕ СИЛИ ДА ЈА НАПУШТАТ ЗЕМЈАТА

Ирачкиот парламент усвои резолуција со која се бара од странските воени сили да ја напуштат земјата откако најмоќниот ирански генерал Касем Солејмани ...
1 2 3 6 10 / 55 НАПИСИ