Таг: истражување

1 2 3 10 10 / 94 НАПИСИ
ЗАРАЗЕНИТЕ СО ОМИКРОН ИМААТ ДО 70% ПОМАЛИ ШАНСИ ДА ЗАВРШАТ НА БОЛНИЧКО ЛЕКУВАЊЕ, ПОКАЖА ГОЛЕМА БРИТАНСКА АНАЛИЗА

ЗАРАЗЕНИТЕ СО ОМИКРОН ИМААТ ДО 70% ПОМАЛИ ШАНСИ ДА ЗАВРШАТ НА БОЛНИЧКО ЛЕКУВАЊЕ, ПОКАЖА ГОЛЕМА БРИТАНСКА АНАЛИЗА

Лицата заразени со сојот омикрон имаат 50%-70% помали шанси да завршат на болничко лекување во споредба со некои претходни варијанти, вели нова голема ...
ОМИКРОН Е ПОБЛАГ СОЈ И РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ПОМАЛ ЗА 40%, ВЕЛАТ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

ОМИКРОН Е ПОБЛАГ СОЈ И РИЗИКОТ ОД ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА Е ПОМАЛ ЗА 40%, ВЕЛАТ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

Омикрон се чини поблаг сој на коронавирусот, покажуваат прелиминарните истражувања во Јужна Африка и Велика Британија. Раните докази сугерираат дека п ...
НА МОЕТО ДЕТЕ НА ТИКТОК МУ БАРАА ТОПЛЕС ФОТОГРАФИИ – ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА И ЧЕТИРИГОДИШНИЦИ СЕ ЗАКАЧЕНИ НА АПЛИКАЦИЈАТА

НА МОЕТО ДЕТЕ НА ТИКТОК МУ БАРАА ТОПЛЕС ФОТОГРАФИИ – ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА И ЧЕТИРИГОДИШНИЦИ СЕ ЗАКАЧЕНИ НА АПЛИКАЦИЈАТА

Децата во Македонија најмногу ја користат апликацијата ТикТок за да гледаат видеа со песни и танцување, клипови снимени од нивни врсници или креативни ...
ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА СЕ 94 ОТСТО ЕФИКАСНИ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ СМРТ ОД БОЛЕСТА, ВЕЛИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА СЕ 94 ОТСТО ЕФИКАСНИ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ СМРТ ОД БОЛЕСТА, ВЕЛИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

Ефективноста во спречување смрт од ковид-19 на примени две дози вакцина од било кој производител  изнесува 94.064% во Македонија, стои во истражувањет ...
ЈАС СУМ ТИ ТЕБЕ ШЕФ, ОДГОВАРААТ ВРАБОТЕНИ ВО УПРАВАТА ЗА МАТИЧНИ КНИГИ НА СТРАНКИ АКО ПРАШААТ ЗОШТО НИКОЈ НЕ НОСИ МАСКА

ЈАС СУМ ТИ ТЕБЕ ШЕФ, ОДГОВАРААТ ВРАБОТЕНИ ВО УПРАВАТА ЗА МАТИЧНИ КНИГИ НА СТРАНКИ АКО ПРАШААТ ЗОШТО НИКОЈ НЕ НОСИ МАСКА

Не престануваат поплаките од граѓани кои имале потреба да вадат извод на родени, венчани или на умрени, што ја чини Управата за водење матични книги е ...
ЕДНА ЖЕНА ВО ЖИВОТОТ ТРОШИ 8 ПРОСЕЧНИ ПЛАТИ НА МЕНСТРУАЛНИ ВЛОШКИ, НЕВЛАДИНИТЕ БАРААТ НАМАЛУВАЊЕ НА ДАНОКОТ И БЕСПЛАТНИ ПРОИЗВОДИ ЗА УЧЕНИЧКИТЕ

ЕДНА ЖЕНА ВО ЖИВОТОТ ТРОШИ 8 ПРОСЕЧНИ ПЛАТИ НА МЕНСТРУАЛНИ ВЛОШКИ, НЕВЛАДИНИТЕ БАРААТ НАМАЛУВАЊЕ НА ДАНОКОТ И БЕСПЛАТНИ ПРОИЗВОДИ ЗА УЧЕНИЧКИТЕ

Жената во Македонија во текот на својот живот троши осум месечни плати само за трошоци поврзани со менструални производи и лекарства за менструална бо ...
СПОДЕЛЕТЕ ИСКУСТВА И ПРОБЛЕМИ ПРИ ИЗДАВАЊЕ ИЗВОДИ НА РОДЕНИ, ВЕНЧАНИ И УМРЕНИ

СПОДЕЛЕТЕ ИСКУСТВА И ПРОБЛЕМИ ПРИ ИЗДАВАЊЕ ИЗВОДИ НА РОДЕНИ, ВЕНЧАНИ И УМРЕНИ

Граѓаните губат време и нерви со згрешени имиња и презимиња, адреси, датум на раѓање, погрешен пол и други грешки во документите што ги издава Управат ...
СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ И ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА ПРВИТЕ 6 ДО 12 МЕСЕЦИ, БАРААТ ЖРТВИТЕ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ И ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА ПРВИТЕ 6 ДО 12 МЕСЕЦИ, БАРААТ ЖРТВИТЕ НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

Домувањето и неможноста за економска независност се едни од клучните проблеми поради кои жртвите на семејно насилство не се одлучуваат да го напуштат ...
ПАНДЕМИЈАТА ГО НАМАЛИЛА ОЧЕКУВАНИОТ ЖИВОТЕН ВЕК НАЈМНОГУ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ПАНДЕМИЈАТА ГО НАМАЛИЛА ОЧЕКУВАНИОТ ЖИВОТЕН ВЕК НАЈМНОГУ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

За време на пандемијата, очекуваниот животен век во многу западни земји опаднал најмногу од Втората светска војна, покажа ново истражување. „Напредок ...
ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ ЈА ДЕЛАТ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА ПРОУЧУВАЊЕТО НА РЕАЛНИ ЖИВОТНИ СИТУАЦИИ

ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ ЈА ДЕЛАТ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА ПРОУЧУВАЊЕТО НА РЕАЛНИ ЖИВОТНИ СИТУАЦИИ

Дејвид Кард (Канада/САД), Џошуа Ангрист (САД) и Гвидо Имбенс (Холандија/САД) се годинашните добитници на Нобеловата награда за економија. Тие ја дела ...
1 2 3 10 10 / 94 НАПИСИ