Таг: изложба

1 15 16 17 18 170 / 173 НАПИСИ
НЕ ЗНАЕВЕМЕ ДЕКА МОЖЕ ДА СМЕ ВОЛКУ СРЕЌНИ, ВЕЛАТ СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

НЕ ЗНАЕВЕМЕ ДЕКА МОЖЕ ДА СМЕ ВОЛКУ СРЕЌНИ, ВЕЛАТ СИРИСКИТЕ БЕГАЛЦИ СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

Шерго Муса и Назли Абду се брачен пар од Сирија кои со своите три деца пред 18 месеци ја напуштиле својата земја бегајќи од, како што велат, опасната ...
ВАНГЕЛ НАУМОВСКИ БЕШЕ ИЗБРКАН ОД УМЕТНИЧКО ШКОЛО КАКО НЕТАЛЕНТИРАН, А САЛВАДОР ДАЛИ МУ ДОЈДЕ НА ИЗЛОЖБА

ВАНГЕЛ НАУМОВСКИ БЕШЕ ИЗБРКАН ОД УМЕТНИЧКО ШКОЛО КАКО НЕТАЛЕНТИРАН, А САЛВАДОР ДАЛИ МУ ДОЈДЕ НА ИЗЛОЖБА

  Измислени подводни и космички бавчи, фантастични светови со нимфи и со органски форми, фантазмагоричен подводен и свемирски свет од кој блик ...
ЗДРАВ СУМ, САМО ПОДОСЛАБНАТ ПО ИЗБОРИТЕ, ВЕЛИ МИРО МАСИН СО НОВАТА ИЗЛОЖБА „ПТИЦИ“

ЗДРАВ СУМ, САМО ПОДОСЛАБНАТ ПО ИЗБОРИТЕ, ВЕЛИ МИРО МАСИН СО НОВАТА ИЗЛОЖБА „ПТИЦИ“

Магнетно привлечниот урбан уметнички лик  Мирослав Масин (53) има традиција да прави журки дома, обично за својот роденден на 17 јануари, кога кани од ...
КНИГА ЗА БРИТАНСКИТЕ УМЕТНИЦИ ОД ЗБИРКАТА НА ОСТЕН

КНИГА ЗА БРИТАНСКИТЕ УМЕТНИЦИ ОД ЗБИРКАТА НА ОСТЕН

Во годината кога Британскиот совет со повеќе активности ја одбележува својата 20-годишнина во Македонија, денес беше промовирана и публикацијата „Брит ...
ДА СЕ РАЗБУДИМЕ ОТИ РАЗЛИЧНОСТА Е УБАВА, ПОРАЧАА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

ДА СЕ РАЗБУДИМЕ ОТИ РАЗЛИЧНОСТА Е УБАВА, ПОРАЧАА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Петгодишната Лиза сака да реди сложувалки, а кога ќе порасне сака да биде аптекарка. Огнен, седум години, најмногу ги сака диносаурусите и сака да ...
ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА НА ИЗЛОЖБА ВО ВАШИНГТОН

ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА НА ИЗЛОЖБА ВО ВАШИНГТОН

Фотографии од Шарената револуција се изложени во Музејот на Американскиот музиеј во Вашингтон, САД. Организатор на изложбата е Анета Георгиевска Ша ...
МАРТИНОСКИ СЕ ВРАТИ ОД МЕКСИКО, ЛИЧЕНОСКИ ОД ТУНИС, ИЗЛОЖБА НА СЛИКИТЕ ОД ТИТОВИТЕ АМБАСАДИ

МАРТИНОСКИ СЕ ВРАТИ ОД МЕКСИКО, ЛИЧЕНОСКИ ОД ТУНИС, ИЗЛОЖБА НА СЛИКИТЕ ОД ТИТОВИТЕ АМБАСАДИ

Трезор од 46 слики од уметници кои ја поставија македонската современа уметност во светски контекст по Втората светска војна, по многу години поминати ...
ИЗЛОЖБА ЗА 95-ГОДИШНИНАTA ΟД РАЃАЊЕТО НА ЛИДЕРОТ НА ПРАШКАТА ПРОЛЕТ АЛЕКСАНДЕР ДУБЧЕК

ИЗЛОЖБА ЗА 95-ГОДИШНИНАTA ΟД РАЃАЊЕТО НА ЛИДЕРОТ НА ПРАШКАТА ПРОЛЕТ АЛЕКСАНДЕР ДУБЧЕК

Πо повод 95 години од раѓањето на Александер Дубчек, амбасадата на Словачка денеска организираше изложба во ЕУ Инфоцентарот насловена „Словакот кој да ...
ОД ДЕНЕС ГОЛЕМА ИЗЛОЖБА НА СКУЛПТУРИ ОД ЗБИРКАТА НА МСУ

ОД ДЕНЕС ГОЛЕМА ИЗЛОЖБА НА СКУЛПТУРИ ОД ЗБИРКАТА НА МСУ

Голема изложба на скулптури на врвни странски и домашни автори од збирките на Музејот на современа уметност (МСУ) се отвора денес во 14 часот. Ова е р ...
ВАНЕ КОСТУРАНОВ КОЈ ГИ ЦРТАШЕ МАИЧКИТЕ ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

ВАНЕ КОСТУРАНОВ КОЈ ГИ ЦРТАШЕ МАИЧКИТЕ ЗА ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА СО ИЗЛОЖБА ВО СКОПЈЕ

Струмичкиот сликар Ване Костуранов и со актуелната изложба „Скршнувања“ отворена во Галеријата на МКЦ во Скопје, повторно како и многупати досега пока ...
1 15 16 17 18 170 / 173 НАПИСИ