Таг: јазик

1 2 3 10 / 27 НАПИСИ
СЕГА КОГА БУГАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ Е ИСТО КАКО ВО ФАШИСТИЧКО ВРЕМЕ И ЕВРОПА ТРЕБА ДА СТАВИ КРАЈ НА ТОА, КАЖА ВО ОХРИД ПРОЧУЕНИОТ СЛАВИСТ ВИКТОР ФРИДМАН

СЕГА КОГА БУГАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ Е ИСТО КАКО ВО ФАШИСТИЧКО ВРЕМЕ И ЕВРОПА ТРЕБА ДА СТАВИ КРАЈ НА ТОА, КАЖА ВО ОХРИД ПРОЧУЕНИОТ СЛАВИСТ ВИКТОР ФРИДМАН

Професорот д-р Виктор Фридман од Универзитетот во Чикаго, САД, еден од најголемите американски и светски слависти и македонисти, денеска во Охрид ја п ...
МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во полчасовно обраќање пред Собранието, во кое беше цел државен, судски и верски в ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот на Македонија со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража ...
ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ИСТОРИСКИТЕ ПРАШАЊА НЕ СЕ ДЕЛ ОД ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ИСТОРИСКИТЕ ПРАШАЊА НЕ СЕ ДЕЛ ОД ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва кажа дека во новиот францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија и отворање на преговорите за Македонија ...
БЕЗ ХИСТЕРИЈА

БЕЗ ХИСТЕРИЈА

ЕУ сериозно сфаќа дека Бугарија сака Македонците да станат Бугари. ...
И МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ДА ИМААТ СВОЈА ИЗЈАВА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА СО ЕУ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

И МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ДА ИМААТ СВОЈА ИЗЈАВА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА СО ЕУ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Во францускиот предлог со кој Бугарија треба да го крене ветото за пристапните преговори на Македонија со ЕУ, стои дека употребата на македонскиот јаз ...
СО ОВОЈ ДЕН ГО ИСПОЛНУВАМЕ ЗАВЕТОТ НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ, КАЖА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗА ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

СО ОВОЈ ДЕН ГО ИСПОЛНУВАМЕ ЗАВЕТОТ НА БЛАЖЕ КОНЕСКИ, КАЖА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ЗА ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

Иднината на нашиот јазик е иднината на нашата татковина, кажа премиерот Димитар Ковачевски на денешното свечено одбележување на Денот на македонскиот ...
ПОТРЕБЕН Е ЦЕЛОСЕН ПРЕСВРТ КОН БУГАРИЈА, НЕЈЗИНАТА ДРЖАВНА ПОЛИТИКА КОН НАС Е НЕПРИЈАТЕЛСКА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

ПОТРЕБЕН Е ЦЕЛОСЕН ПРЕСВРТ КОН БУГАРИЈА, НЕЈЗИНАТА ДРЖАВНА ПОЛИТИКА КОН НАС Е НЕПРИЈАТЕЛСКА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

Потребен е целосен пресврт во нашата политика кон Бугарија, што ќе се темели на достоинството на нацијата, на европските принципи и на меѓународното п ...
БАРААТ ГЕРМАНСКА ВИЗА СО ФАЛСИФИКУВАНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК, ВЕЛИ АМБАСАДАТА

БАРААТ ГЕРМАНСКА ВИЗА СО ФАЛСИФИКУВАНИ СЕРТИФИКАТИ ЗА ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК, ВЕЛИ АМБАСАДАТА

Граѓани од Македонија кои бараат работна виза за Германија поднесуваат фалсификувани сетрификати за познавање на германски јазик, соопшти Германската ...
ИСЧЕЗНА ДРЕВЕН ЧИЛЕАНСКИ ЈАЗИК ОТКАКО ПОЧИНА ПОСЛЕДНАТА ЖЕНА КОЈА ГО ЗБОРУВАШЕ

ИСЧЕЗНА ДРЕВЕН ЧИЛЕАНСКИ ЈАЗИК ОТКАКО ПОЧИНА ПОСЛЕДНАТА ЖЕНА КОЈА ГО ЗБОРУВАШЕ

Кристина Калдерон, последниот човек кој го зборувал древниот чилеански јазик јаган, почина на 93 години, што претставува силен удар за културата на кр ...
1 2 3 10 / 27 НАПИСИ