Таг: Југославија

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ПРИВАТЕН МУЗЕЈ ЗА ЈУГОСЛАВИЈА ВО СЕМЕЈНА КУЌА ВО СТРУМИЧКО СМОЛАРЕ

ПРИВАТЕН МУЗЕЈ ЗА ЈУГОСЛАВИЈА ВО СЕМЕЈНА КУЌА ВО СТРУМИЧКО СМОЛАРЕ

Домот на Марјан Христов од Смоларе во Општина Ново Село прераснува во своевиден музеј за некогашна Југославија. Во четирите простории од неговата семе ...
МАЛА НЕПРИЈАТНОСТ

МАЛА НЕПРИЈАТНОСТ

Космичка правда ли е? Или навистина каменот од блиску доаѓа? ...
БУГАРИЈА НЕ Е ФАШИЗАМ, ТУКУ НАШ ПРИЈАТЕЛ, ЈУГОСЛАВИЈА НЀ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „БГНЕС“

БУГАРИЈА НЕ Е ФАШИЗАМ, ТУКУ НАШ ПРИЈАТЕЛ, ЈУГОСЛАВИЈА НЀ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „БГНЕС“

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугари ...
ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА НАС ЌЕ БИДЕ АКО ДОБИЕМЕ ОДРЕДНИЦА ПРЕД МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ЦИПРАС ВО СОЛУН

ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА НАС ЌЕ БИДЕ АКО ДОБИЕМЕ ОДРЕДНИЦА ПРЕД МАКЕДОНИЈА, РЕЧЕ ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР ЦИПРАС ВО СОЛУН

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вели дека во преговорите за спорот за името што се водат во Њујорк не одат да го дадат името Македонија, како што тврда ...
ДИЗАЈНЕРОТ ЗОРАН КАРДУЛА ВО РИМ ИЗЛОЖИ РЕДИЗАЈН НА ЕКСЈУ СИМБОЛИТЕ

ДИЗАЈНЕРОТ ЗОРАН КАРДУЛА ВО РИМ ИЗЛОЖИ РЕДИЗАЈН НА ЕКСЈУ СИМБОЛИТЕ

Македонскиот дизајнер Зоран Кардула во Рим ја претстави „Изложба без жири“, поставка на 40 негови дела кои се редизајн на симболите кои ја одбележаа с ...
ПОШТАТА ВО СКОПЈЕ МЕЃУ ДЕЛАТА НА ИЗЛОЖБАТА ЗА ЈУГОСЛОВЕНСКАТА АРХИТЕКТУРА ВО МОМА ЊУЈОРК

ПОШТАТА ВО СКОПЈЕ МЕЃУ ДЕЛАТА НА ИЗЛОЖБАТА ЗА ЈУГОСЛОВЕНСКАТА АРХИТЕКТУРА ВО МОМА ЊУЈОРК

Музејот на современата уметност (MоMA) во Њујорк објави дека летово ќе има изложба која ја истражува архитектурата на поранешна Југославија. „Кон бето ...
ИЗГРАДЕНА ЗА БАНАНИ, А ГИ ВОЗЕЛА ЕЛИЗАБЕТ ТЕЈЛОР И СОФИЈА ЛОРЕН – СЛАВНАТА ЈАХТА НА ТИТО, „ГАЛЕБ“ ЌЕ СТАНЕ МУЗЕЈ

ИЗГРАДЕНА ЗА БАНАНИ, А ГИ ВОЗЕЛА ЕЛИЗАБЕТ ТЕЈЛОР И СОФИЈА ЛОРЕН – СЛАВНАТА ЈАХТА НА ТИТО, „ГАЛЕБ“ ЌЕ СТАНЕ МУЗЕЈ

Откако во минататото беше главна сцена за геополитичко договарање и домаќин на најгламурозните ѕвезди на 20-тиот век, сега пропаднатата јахта на поран ...
ХАШКИОТ СУД ЗА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА ДЕНЕСКА ПРЕСТАНУВА СО РАБОТА ПО 24 ГОДИНИ

ХАШКИОТ СУД ЗА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА ДЕНЕСКА ПРЕСТАНУВА СО РАБОТА ПО 24 ГОДИНИ

Откако заседаваше 10.800 денови, сослуша 4.650 сведоци и испиша 2,5 милиони страници транскрипти, Меѓународниот суд за воени злосторства за територија ...
ЈА ЗАСЛУЖУВАМ НАГРАДАТА, ВЕЛИ ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ, ПРВ РОКЕР СО ДРЖАВНОТО ПРИЗНАНИЕ „11 ОКТОМВРИ“

ЈА ЗАСЛУЖУВАМ НАГРАДАТА, ВЕЛИ ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ, ПРВ РОКЕР СО ДРЖАВНОТО ПРИЗНАНИЕ „11 ОКТОМВРИ“

Гитаристот Влатко Стефановски има 60 години и над 40 години кариера. Има безброј значајни еснафски домашни и меѓународни награди, почесен доктор е на ...
НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

НЕ СЕ СРАМИМЕ ОД НАШЕТО КОМУНИСТИЧКО МИНАТО, ЈУГОСЛАВИЈА ИМАШЕ ФИЛМОВИ ДИЈАМАНТИ

„Нашата приказна порачува дека не се сите балкански земји за во ист кош. Ние пораснавме со убави вредности, со филмови кои и тоа како беа релеванантни ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ