Таг: кански фестивал

ИРАНСКИОТ РЕЖИСЕР РУСТАИ ЗАТВОРЕН ЗАШТО БЕЗ ДОЗВОЛА ПРИКАЖАЛ СВОЈ ФИЛМ ВО КАН

ИРАНСКИОТ РЕЖИСЕР РУСТАИ ЗАТВОРЕН ЗАШТО БЕЗ ДОЗВОЛА ПРИКАЖАЛ СВОЈ ФИЛМ ВО КАН

Мартин Скорсезе му изрази поддршка на иранскиот режисер Саид Рустаи, кого иранските власти го затворија зашто без владина дозвола прикажал свој филм н ...
КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ МУ ОВОЗМОЖИ ГОЛЕМ КАМБЕК НА ЏОНИ ДЕП СО ПРЕМИЕРАТА НА НЕГОВИОТ НОВ ФИЛМ НА ОТВОРАЊЕТО (ФОТОГАЛЕРИЈА)

КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ МУ ОВОЗМОЖИ ГОЛЕМ КАМБЕК НА ЏОНИ ДЕП СО ПРЕМИЕРАТА НА НЕГОВИОТ НОВ ФИЛМ НА ОТВОРАЊЕТО (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Црвениот тепих на Канскиот филмски фестивал заживеа денеска со премиерата на историската драма „Жана де Бари“ со Џони Деп во главната улога, додека фр ...
ДИНА ДУМА ЌЕ ГО РАЗВИВА ВТОРИОТ ФИЛМ ВО ПРОГРАМАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ДИНА ДУМА ЌЕ ГО РАЗВИВА ВТОРИОТ ФИЛМ ВО ПРОГРАМАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Режисерката Дина Дума ќе го развива својот втор филм „Скејтбордингот не е за девојчиња“ со помош на програмата Резиденција на Канскиот фестивал. Дума ...
УМЕТНОСТА СЕ СВЕДЕ НА ДЕКОР ЗА СТАНОВИТЕ НА БОГАТИТЕ, ВЕЛИ КАНСКИОТ ПОБЕДНИК РУБЕН ОСТЛУНД

УМЕТНОСТА СЕ СВЕДЕ НА ДЕКОР ЗА СТАНОВИТЕ НА БОГАТИТЕ, ВЕЛИ КАНСКИОТ ПОБЕДНИК РУБЕН ОСТЛУНД

Специјално од Солун за САКАМДАКАЖАМ.МК: Марина КОСТОВА Шведскиот автор Рубен Остлунд, кој годинава освои Златна палма во Кан за „Квадрат“, неговиот ...
ПОЧИНА ПРОЧУЕНИОТ ИРАНСКИ РЕЖИСЕР АБАС КЈАРОСТАМИ

ПОЧИНА ПРОЧУЕНИОТ ИРАНСКИ РЕЖИСЕР АБАС КЈАРОСТАМИ

Абас Кјаростами, повеќекратно наградуваниот ирански режисер чиј филм „Вкусот на црешите“ во 1997 освои Златна палма на Канскиот фестивал, почина на 76 ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“ НА КЕН ЛОУЧ

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „ЈАС, ДАНИЕЛ БЛЕЈК“ НА КЕН ЛОУЧ

Легендарниот британски автор Кен Лоуч ја освои Златната палма за „Јас, Даниел Блејк“, на 69. Кански филмски фестивал што заврши вечерва. За Лоуч, кој ...
6 / 6 НАПИСИ