Таг: карневал

1 2 10 / 16 НАПИСИ
СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО МАРТ, НО СО ЛОКАЛНИ УЧЕСНИЦИ

СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ВО МАРТ, НО СО ЛОКАЛНИ УЧЕСНИЦИ

Годинава ќе се одржи струмичкиот карневал, одлучи Организациониот одбор откако поради пандемијата со ковид-19 две години не се одржуваше оваа манифест ...
ВЕВЧАНСКИТЕ МАСКИРАНИ ВАСИЛИЧАРИ ДЕЛЕА „КОВИД СЕРТИФИКАТИ“ НА КАРНЕВАЛОТ

ВЕВЧАНСКИТЕ МАСКИРАНИ ВАСИЛИЧАРИ ДЕЛЕА „КОВИД СЕРТИФИКАТИ“ НА КАРНЕВАЛОТ

„Вевчански ковид сертификат“, „Летаме за ЕУ“, но и традиционалните „Зетот и невестата“, „Глупавиот август“ и „Музичарите“ се само дел од маските кои д ...
ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПОЧНУВА НА 12 ЈАНУАРИ СО ДЕФИЛЕ НА МАСКИТЕ И КОНЦЕРТИ

ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ ПОЧНУВА НА 12 ЈАНУАРИ СО ДЕФИЛЕ НА МАСКИТЕ И КОНЦЕРТИ

Со отворање на Мултикултурниот центар „Коста Србаноски“, на 12 јануари во Вевчани започнува традиционалниот Вевчански карневал. Тридневната карневалск ...
ЛУКСУЗИРАЊЕ СО ТУШИРАЊЕ

ЛУКСУЗИРАЊЕ СО ТУШИРАЊЕ

Колкава ќе биде казната за примерните и чесните, за да се компензира наградата што државата им ја дава на безобразните и нечесните. ...
И ПОКРАЈ ДОГОВОРОТ ДА НЕМА ГРУПИРАЊЕ, ВЕВЧАНСКИТЕ ВАСИЛИЧАРИ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА И ЈА НАВРЕДУВАА ПОЛИЦИЈАТА, ВЕЛАТ ОД МВР

И ПОКРАЈ ДОГОВОРОТ ДА НЕМА ГРУПИРАЊЕ, ВЕВЧАНСКИТЕ ВАСИЛИЧАРИ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА И ЈА НАВРЕДУВАА ПОЛИЦИЈАТА, ВЕЛАТ ОД МВР

Традиционалниот Вевчански карневал денеска се одржа под силно полициско обезбедување и судир помеѓу полицијата и маскираните вевчанци. Полицијата се о ...
ВЕВЧАНЦИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА ПОРАДИ ГРУПНО СОБИРАЊЕ ЗА ВАСИЛИЦА

ВЕВЧАНЦИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА ПОРАДИ ГРУПНО СОБИРАЊЕ ЗА ВАСИЛИЦА

Вевчанци се судрија со полицијата откако беа спречени да учествуваат на традиционалните василичарски поворки без почитување на мерките за заштита од к ...
ОТКАЖАН ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ, ВАСИЛИЧАРСКИТЕ ПОВОРКИ ЌЕ МОРА ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ ЗА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19

ОТКАЖАН ВЕВЧАНСКИОТ КАРНЕВАЛ, ВАСИЛИЧАРСКИТЕ ПОВОРКИ ЌЕ МОРА ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ ЗА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19

Традиционалниот Вевчански карневал, една од најпознатите карневалски манифестации на Балканот стара колку и самото Вевчани, поради ковид пандемијата з ...
ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ ОТКАЖАН И ПРИЛЕПСКИОТ КАРНЕВАЛ „ПРОЧКА“

ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ ОТКАЖАН И ПРИЛЕПСКИОТ КАРНЕВАЛ „ПРОЧКА“

Советот на Општина Прилеп донесе одлука за откажување на традиционалниот меѓународен карневал „Прочка“, што требаше да се одржи по 19. пат. Од Општин ...
СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ СЕ ПРЕКИНУВА ПОРАДИ РИЗИК ЗА ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ, СЕ ЧЕКА ПОТВРДА И ОД ВЛАДАТА

СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ СЕ ПРЕКИНУВА ПОРАДИ РИЗИК ЗА ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ, СЕ ЧЕКА ПОТВРДА И ОД ВЛАДАТА

Струмичкиот карневал, кој започна завчеравечер, се прекинува поради појавата на коронавирусот во земјава. По препорака на епидемиолозите, откажани се ...
КАРНЕВАЛОТ ВО ВЕНЕЦИЈА ЌЕ ЗАВРШИ ПРЕДВРЕМЕ ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, 152 ЗАРАЗЕНИ И ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ВО ИТАЛИЈА

КАРНЕВАЛОТ ВО ВЕНЕЦИЈА ЌЕ ЗАВРШИ ПРЕДВРЕМЕ ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, 152 ЗАРАЗЕНИ И ТРОЈЦА ПОЧИНАТИ ВО ИТАЛИЈА

Италијанските власти предвреме ќе го затворат прославениот карневал во Венеција среде најголемото ширење на коронавирусот во Европа. Тој ќе заврши веч ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ