Таг: Каталонија

1 4 5 6 7 60 / 66 НАПИСИ
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЈА ОПРАВДА УПОТРЕБАТА НА СИЛА ВО КАТАЛОНИЈА

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЈА ОПРАВДА УПОТРЕБАТА НА СИЛА ВО КАТАЛОНИЈА

Европската комисија целосно застана на страната на Шпанија во поглед на неделниот референдум за независност на Каталонија, заклучувајќи дека соодветна ...
ПРОГЛАСУВАЊЕ НЕЗАВИСНОСТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР

ПРОГЛАСУВАЊЕ НЕЗАВИСНОСТ Е ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР

Каталонија ќе прогласи независност во наредните неколку дена, изјави претседателот Карлес Пуигдемонт, додека шпанскиот крал во ретко телевизиско обраќ ...
КАТАЛОНИЈА ВО ШТРАЈК ПРОТИВ ПОЛИЦИСКОТО НАСИЛСТВО

КАТАЛОНИЈА ВО ШТРАЈК ПРОТИВ ПОЛИЦИСКОТО НАСИЛСТВО

Каталонија стапи во општ штрајк во знак на протест против полициското насилство, со кое централната власт се обиде да го спречи референдумот за незави ...
КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

КАТАЛОНСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ Е НЕЛЕГАЛЕН И ВНАТРЕШНА РАБОТА НА ШПАНИЈА, СООПШТИ ЕУ

Европската комисија соопшти дека каталонскиот референдум за независност е нелегален според шпанскиот устав. Комисијата го опиша гласањето како внатреш ...
ОБЈАВЕНИ ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ, 90% КАТАЛОНЦИ СЕ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ОБЈАВЕНИ ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ, 90% КАТАЛОНЦИ СЕ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Владата на Каталонија ги објави првичните резултати од референдумот, што во хаотични услови се одржа во неделата, и според нив, 90% гласачи се изјасни ...
СЕ ИЗБОРИВМЕ ЗА ПРАВОТО ДА ИМАМЕ НЕЗАВИСНА ДРЖАВА, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР

СЕ ИЗБОРИВМЕ ЗА ПРАВОТО ДА ИМАМЕ НЕЗАВИСНА ДРЖАВА, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР

Претседателот на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, изјави дека ќе прогласи независност, доколку резултатот на референдумот биде „да“. „Со овој ден на на ...
ДЕНЕСКА НЕ СЕ ОДРЖА НИКАКОВ РЕФЕРЕНДУМ ВО КАТАЛОНИЈА, ИЗЈАВИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ, НАД 700 ПОВРЕДЕНИ

ДЕНЕСКА НЕ СЕ ОДРЖА НИКАКОВ РЕФЕРЕНДУМ ВО КАТАЛОНИЈА, ИЗЈАВИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ, НАД 700 ПОВРЕДЕНИ

Референдумот за независна Каталонија се претвори во крвава недела, откако 761 лице беше повредено во судирите на полицијата и гласачите, кои излегоа н ...
337 ПОВРЕДЕНИ ВО КАТАЛОНИЈА, СООПШТИ ПОРТПАРОЛОТ НА РЕГИОНАЛНАТА ВЛАДА

337 ПОВРЕДЕНИ ВО КАТАЛОНИЈА, СООПШТИ ПОРТПАРОЛОТ НА РЕГИОНАЛНАТА ВЛАДА

Портпаролот на каталонската Влада соопшти дека 337 луѓе се повредени во судирот на полицијата што ја испрати официјален Мадрид со граѓаните на Каталон ...
ОВА Е СРАМНО, КАЖА ПИКЕ ОТКАКО ГЛАСАШЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ОВА Е СРАМНО, КАЖА ПИКЕ ОТКАКО ГЛАСАШЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Капитенот на Барселона, Жерард Пике утрово гласаше на рефередумот за независност. Пике излезе на едно од гласачките места пред да замине на стадионот ...
ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ГУМЕНИ КУРШУМИ ГО СПРЕЧУВА РЕФЕРЕНДУМОТ ВО КАТАЛОНИЈА

ШПАНСКАТА ПОЛИЦИЈА СО ГУМЕНИ КУРШУМИ ГО СПРЕЧУВА РЕФЕРЕНДУМОТ ВО КАТАЛОНИЈА

Шпанската полиција пукаше со гумени куршуми кон едно гласачко место во главниот град на Каталонија, Барселона. Неколку луѓе се повредени, јавуваат лок ...
1 4 5 6 7 60 / 66 НАПИСИ