Таг: Каталонија

1 3 4 5 6 7 50 / 68 НАПИСИ
ПРЕДАВАЊЕТО НЕ Е ОПЦИЈА, ВЕЛАТ КАТАЛОНЦИТЕ ПО АПСЕЊЕТО НА ДВАЈЦА ЛИДЕРИ НА ДВИЖЕЊЕТО ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ПРЕДАВАЊЕТО НЕ Е ОПЦИЈА, ВЕЛАТ КАТАЛОНЦИТЕ ПО АПСЕЊЕТО НА ДВАЈЦА ЛИДЕРИ НА ДВИЖЕЊЕТО ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Каталонија повторно се крена на нозе, откако двајца лидери на сепаратистичкото движење беа уапсени вчера. Џорди Санчес и Џорди Куичар беа приведени б ...
ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА НЕ МУ ДАДЕ ЈАСЕН ОДГОВОР НА МАДРИД, ПОВТОРНО ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА НЕ МУ ДАДЕ ЈАСЕН ОДГОВОР НА МАДРИД, ПОВТОРНО ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ

Претседателот Карлес Пуигдемонт одби да каже дали Каталонија прогласила независност или не минатата недела и шпанската влада го обвини дека со тоа ја ...
ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА ПРЕД ДЕНОТ НА ОДЛУКАТА, МУ СЕ ЗАКАНУВААТ И МАДРИД И СОЈУЗНИЦИТЕ

ЛИДЕРОТ НА КАТАЛОНИЈА ВО ТЕШКА ПОЗИЦИЈА ПРЕД ДЕНОТ НА ОДЛУКАТА, МУ СЕ ЗАКАНУВААТ И МАДРИД И СОЈУЗНИЦИТЕ

Лидерот на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, се наоѓа пред денот на одлуката, кој би можел да ја насочи иднината на движењето за независност на регионот. ...
МАДРИД Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА КАТАЛОНИЈА СО УКИНУВАЊЕ НА ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА

МАДРИД Ѝ СЕ ЗАКАНИ НА КАТАЛОНИЈА СО УКИНУВАЊЕ НА ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА

Шпанскиот премиер Маријано Рахој му даде рок од осум дена на каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт да се изјасни дали прогласил независност или не, во ...
КАТАЛОНИЈА ИЗБРА ПРЕГОВОРИ, НА РЕД Е МАДРИД ДА ГО ОМЕКНЕ СТАВОТ

КАТАЛОНИЈА ИЗБРА ПРЕГОВОРИ, НА РЕД Е МАДРИД ДА ГО ОМЕКНЕ СТАВОТ

Каталонија попушти, сега е ред на Мадрид да го направи истото. Десет дена по крвавиот референдум, претседателот Карлес Пуигдемонт одржа говор во реги ...
КАТАЛОНИЈА ГО ОДЛОЖИ ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА НЕЗАВИСНОСТ ЗА ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО ДИЈАЛОГ

КАТАЛОНИЈА ГО ОДЛОЖИ ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА НЕЗАВИСНОСТ ЗА ДА СЕ ПРОДОЛЖИ СО ДИЈАЛОГ

Каталонија засега нема да прогласи независност, објави претседателот Карлес Пуигдемонт во своето долго очекувано обраќање во регионалниот парламент, ш ...
КАТАЛОНИЈА БИ МОЖЕЛА ДА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ СПОРЕД ПРИМЕРОТ НА СЛОВЕНИЈА

КАТАЛОНИЈА БИ МОЖЕЛА ДА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ СПОРЕД ПРИМЕРОТ НА СЛОВЕНИЈА

Каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт се соочува со сѐ поголем притисок да се откаже од планот за прогласување на независност, како што се очекува него ...
АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е ПРОТИВ НЕЗАВИСНА КАТАЛОНИЈА

АНГЕЛА МЕРКЕЛ Е ПРОТИВ НЕЗАВИСНА КАТАЛОНИЈА

Германската канцеларка Ангела Меркел му даде поддршка на шпанскиот премиер Маријано Рахој, истакнувајќи дека се залага за единствена Шпанија, но и ја ...
НЕ ЈА ИСКЛУЧУВАМЕ МОЖНОСТА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ

НЕ ЈА ИСКЛУЧУВАМЕ МОЖНОСТА ДА ЈА ПРЕЗЕМЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛИ ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ

Премиерот на Шпанија, Маријано Рахој, не ја исклучи можноста за суспендирање на автономијата на Каталонија, чии власти најавија дека наредната недела ...
ШПАНЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА, БАРАЈЌИ ДИЈАЛОГ И СОЖИВОТ

ШПАНЦИТЕ ИЗЛЕГОА НА УЛИЦА, БАРАЈЌИ ДИЈАЛОГ И СОЖИВОТ

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Мадрид и Барселона во знак на поддршка на единствена Шпанија, како што Каталонија се подготвува да прогласи незав ...
1 3 4 5 6 7 50 / 68 НАПИСИ