Таг: Каталонија

1 2 3 4 5 7 30 / 66 НАПИСИ
КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ДОЈДОА НА ИСПРАШУВАЊЕ ВО МАДРИД, ПУИГДЕМОНТ ОСТАНУВА ВО БРИСЕЛ

КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ДОЈДОА НА ИСПРАШУВАЊЕ ВО МАДРИД, ПУИГДЕМОНТ ОСТАНУВА ВО БРИСЕЛ

Разрешените членови на каталонската влада денеска се појавија во судот во Мадрид, како што се соочуваат со обвиненија за побуна и за повикување на сец ...
ИЗБЕГАВМЕ ОД ШПАНИЈА ЗА ДА СПРЕЧИМЕ НАСИЛСТВО И ОДМАЗДА, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ОД БРИСЕЛ

ИЗБЕГАВМЕ ОД ШПАНИЈА ЗА ДА СПРЕЧИМЕ НАСИЛСТВО И ОДМАЗДА, ИЗЈАВИ КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ОД БРИСЕЛ

Сменетиот каталонски претседател Карлес Пуигдемонт изјави од Брисел дека ќе се врати во Шпанија само ако добие јасни гаранции дека ќе биде заштитен, о ...
КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ИЗБЕГАЛ ЗА БРИСЕЛ

КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ИЗБЕГАЛ ЗА БРИСЕЛ

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, ја напуштил Шпанија и заминал за Брисел, истиот ден кога јавниот обвинител објави дека ќе по ...
ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЕ ЗА ПОБУНА ПРОТИВ КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

ЈАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЕ ЗА ПОБУНА ПРОТИВ КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

Јавниот обвинител на Шпанија повика да бидат покренати обвиненија против каталонските лидери, откако тие во петокот еднострано прогласија независност ...
РАЗРЕШЕНИТЕ КАТАЛОНСКИ ФУНКЦИОНЕРИ ДОБИЈА РОК ОД НЕКОЛКУ ЧАСА ДА СИ ЗАМИНАТ

РАЗРЕШЕНИТЕ КАТАЛОНСКИ ФУНКЦИОНЕРИ ДОБИЈА РОК ОД НЕКОЛКУ ЧАСА ДА СИ ЗАМИНАТ

Шпанската влада им укажа на разрешените министри и официјални лица од регионалната власт во Каталонија дека имаат рок од неколку часа да си ги соберат ...
НА ПРОТЕСТОТ ВО БАРСЕЛОНА СЕ БАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР, БЕЛГИЈА МУ НУДИ АЗИЛ

НА ПРОТЕСТОТ ВО БАРСЕЛОНА СЕ БАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР, БЕЛГИЈА МУ НУДИ АЗИЛ

Приврзаниците на единствена Шпанија излегоа во голем број на улиците на Барселона, само ден откако Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Катало ...
КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПОВИКА НА НЕНАСИЛЕН ОТПОР

КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПОВИКА НА НЕНАСИЛЕН ОТПОР

Каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт повика на ненасилен отпор, откако Мадрид примени драстични мерки и ја презеде контролата врз регионот, кој вчера ...
МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Каталонија и ја презеде контролата врз нејзината влада. Мерките и официјално стапија на сила денеска н ...
СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

Речиси еден месец по хаотичниот референдум, Каталонија, конечно, прогласи независност, но Мадрид на тоа одговори со жестоки противмерки, кои би можеле ...
ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ ГО РАСПУШТИ КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И СВИКА ИЗБОРИ

ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ ГО РАСПУШТИ КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И СВИКА ИЗБОРИ

Шпанскиот премиер Маријано Рахој објави дека го распушта каталонскиот парламент и дека ќе свика локални парламентарни избори, откако регионот денеска ...
1 2 3 4 5 7 30 / 66 НАПИСИ