Таг: Каталонија

1 2 3 4 7 20 / 66 НАПИСИ
ПЕП ГВАРДИОЛА ПОД ИСТРАГА НА ШПАНСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА УЧЕСТВО ВО ПОБУНА

ПЕП ГВАРДИОЛА ПОД ИСТРАГА НА ШПАНСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА УЧЕСТВО ВО ПОБУНА

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, се наоѓа под истрага на шпанската полиција, откако јавно го поддржа каталонското движење за независност, ја ...
СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ ОСВОИЈА МАЛО МНОЗИНСТВО НА ИЗБОРИТЕ ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛАТ ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ ОСВОИЈА МАЛО МНОЗИНСТВО НА ИЗБОРИТЕ ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛАТ ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

Коалицијата на партии кои се залагаат за независна Каталонија освои мало мнозинство на денешните вонредни парламентарни избори во регионот, објавија ш ...
ШПАНИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ ЕВРОПСКИОТ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

ШПАНИЈА ГО ПОВЛЕЧЕ ЕВРОПСКИОТ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

Шпански судија го повлече меѓународниот налог за апсење на поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, и на четворицата негови соработни ...
САМО ДВАЈЦА КАТАЛОНСКИ ЛИДЕРИ ОСТАНУВААТ ВО ЗАТВОР

САМО ДВАЈЦА КАТАЛОНСКИ ЛИДЕРИ ОСТАНУВААТ ВО ЗАТВОР

Шпанскиот суд донесе одлука за задржување во затвор на само двајца поранешни членови на каталонската влада, додека шестмина беа пуштени на слобода со ...
НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА ШПАНСКИОТ ОБВИНИТЕЛ КОЈ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЈА ПРОТИВ КАТАЛОНСКОТО РАКОВОДСТВО

НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА ШПАНСКИОТ ОБВИНИТЕЛ КОЈ ПОКРЕНА ОБВИНЕНИЈА ПРОТИВ КАТАЛОНСКОТО РАКОВОДСТВО

Шпанскиот државен обвинител Хозе Манеул Маза починал ненадејно во Аргентина во саботата, потврди шпанската влада. Маза кој бил дијабетичар бил прим ...
МАДРИД НАЈАВИ ДЕКА НА РЕГИОНИТЕ ЌЕ ИМ ДОЗВОЛИ ДА ОРГАНИЗИРААТ РЕФЕРЕНДУМИ

МАДРИД НАЈАВИ ДЕКА НА РЕГИОНИТЕ ЌЕ ИМ ДОЗВОЛИ ДА ОРГАНИЗИРААТ РЕФЕРЕНДУМИ

Шпанија би можела да направи измени во уставот, што на регионите би им овозможило да организираат референдуми во иднина, изјави министерот за надвореш ...
КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР Ѝ СЕ ПРЕДАДЕ НА БЕЛГИСКАТА ПОЛИЦИЈА

КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР Ѝ СЕ ПРЕДАДЕ НА БЕЛГИСКАТА ПОЛИЦИЈА

Разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, ѝ се предал на белгиската полиција, објави телевизијата ВРТ. Белгиските обвинители, кои о ...
ШПАНИЈА ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПУИГДЕМОНТ

ШПАНИЈА ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПУИГДЕМОНТ

Шпански судија и официјално издаде меѓународен налог за апсење на разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пуигдемонт, кој моментално престојува ...
КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ЗАДРЖАНИ ВО ПРИТВОР, ИЗДАДЕН НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУИГДЕМОНТ

КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ ЗАДРЖАНИ ВО ПРИТВОР, ИЗДАДЕН НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУИГДЕМОНТ

Судот во Мадрид го прифати барањето на јавниот обвинител и нареди осум разрешени членови на каталонската влада да бидат задржани во притвор, откако ти ...
МАДРИД ПОБАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

МАДРИД ПОБАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

Мадридските обвинители побараа затвор за осум разрешени членови на каталонската влада поради нивната улога во нелегалниот референдум за отцепување на ...
1 2 3 4 7 20 / 66 НАПИСИ