Таг: кинематографер

СО АЛМОДОВАР ЗБОРУВАМЕ ЗА ФИЛМОВИТЕ САМО ДОДЕКА ВЕЧЕРАМЕ, РЕЧЕ ВО БИТОЛА КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „БОЛКА И СЛАВА“ АЛКАИНЕ

СО АЛМОДОВАР ЗБОРУВАМЕ ЗА ФИЛМОВИТЕ САМО ДОДЕКА ВЕЧЕРАМЕ, РЕЧЕ ВО БИТОЛА КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „БОЛКА И СЛАВА“ АЛКАИНЕ

Шпанскиот кинематографер Хозе Луис Алакаине, чест соработник на шпанскиот режисер Педро Алмодовар, денеска во Битола весело и отворено говореше за раб ...
ХОЗЕ ЛУИС АЛКАИНЕ, КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА АЛМОДОВАР, ЅВЕЗДА НА ОТВОРАЊЕТО НА „БРАЌА МАНАКИ“ СО „БОЛКА И СЛАВА“

ХОЗЕ ЛУИС АЛКАИНЕ, КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА АЛМОДОВАР, ЅВЕЗДА НА ОТВОРАЊЕТО НА „БРАЌА МАНАКИ“ СО „БОЛКА И СЛАВА“

Реномираниот шпански кинематографер и прв пријател на режисерот Педро Алмодовар, Хозе Луис Алкаине, ќе биде специјален гостин на 40. јубилејно издание ...
ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА „БРАЌА МАНАКИ“ ЗА ЕД ЛАКМАН, КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „КЕРОЛ“ И „ЕРИН БРОКОВИЧ“

ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА „БРАЌА МАНАКИ“ ЗА ЕД ЛАКМАН, КИНЕМАТОГРАФЕРОТ НА „КЕРОЛ“ И „ЕРИН БРОКОВИЧ“

Американскиот кинематографер Ед Лакман (71), кој ги снимил филмовите како „Керол“ со Кејт Бланшет и „Ерин Брокович“ со Џулија Робертс, е годинашен доб ...
ПОЧИНА КУЛТНИОТ РОБИ МИЛЕР, КИНЕМАТОГРАФЕР НА ВЕНДЕРС И ЏАРМУШ

ПОЧИНА КУЛТНИОТ РОБИ МИЛЕР, КИНЕМАТОГРАФЕР НА ВЕНДЕРС И ЏАРМУШ

Еден од најголемите светски кинематографери, Роби Милер, познат како „мајстор на светлината“, почина на 78 години. Холандските медиуми објавија дека к ...
ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ФРАНЦУСКАТА ЛЕГЕНДА ПЈЕР ЛОМ

ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА ФРАНЦУСКАТА ЛЕГЕНДА ПЈЕР ЛОМ

Големиот француски и светски кинематографер Пјер Лом е вториот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на 38. фестивал на филмска камера „Браќа М ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СНИМАТЕЛ МИХАЕЛ БАЛХАУС

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СНИМАТЕЛ МИХАЕЛ БАЛХАУС

Големиот кинематографер Михаел Балхаус почина вчера по кусо боледување на возраст од 81 година. Балхаус работел со Рајнер Вернер Фасбиндер на шеснаесе ...
НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

Како што со камерата ги понесува гледачите во филмот, така со својата харизма ја понесе публиката во Битола славниот австралиски кинематографер, оскар ...
7 / 7 НАПИСИ