Таг: книги

1 2 3 20 / 21 НАПИСИ
ТУРЦИЈА ЗАПАЛИ НАД 300.000 КНИГИ ШТО БИЛЕ ПОВРЗАНИ СО ФЕТУЛА ЃУЛЕН

ТУРЦИЈА ЗАПАЛИ НАД 300.000 КНИГИ ШТО БИЛЕ ПОВРЗАНИ СО ФЕТУЛА ЃУЛЕН

По обидот за пуч во Турција во 2016, повеќе од 300.000 книги се отстранети од турските училишта и библиотеки и уништени, соопшти Министерството за обр ...
БИБЛИОТЕКАТА НА ОТВОРЕНО ВО КУМАНОВО ОСТАНА БЕЗ КНИГИ ОТИ ГРАЃАНИТЕ НЕ ГИ ВРАЌАА

БИБЛИОТЕКАТА НА ОТВОРЕНО ВО КУМАНОВО ОСТАНА БЕЗ КНИГИ ОТИ ГРАЃАНИТЕ НЕ ГИ ВРАЌАА

Не заживеа идејата „Little Free Library“ за слободна размена на книги, која се реализира во повеќе од 80 земји во светот. Полиците на бесплатната библ ...
ВЛАДАТА ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА ЗАЛИХАТА ОД 770 ИЛЈАДИ КНИГИ ОД КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ КОИ ЧИНЕА 9 МИЛОНИ ЕВРА

ВЛАДАТА ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА ЗАЛИХАТА ОД 770 ИЛЈАДИ КНИГИ ОД КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ КОИ ЧИНЕА 9 МИЛОНИ ЕВРА

Владата ќе одлучува што да се прави со 770 илјади книги од капиталните проекти, кои се сместени во подрумите на Министерството за култура и национални ...
ОХРИД ЌЕ ДОБИЕ ПЛОШТАД НА УМЕТНОСТА КАЈ ДОЛНА ПОРТА

ОХРИД ЌЕ ДОБИЕ ПЛОШТАД НА УМЕТНОСТА КАЈ ДОЛНА ПОРТА

Охрид летово ќе добие плоштад на уметноста, каде ќе се изработуваат и продаваат уметнички слики, а ќе се продаваат и книги. Тој ќе биде лоциран во дел ...
ОКОЛУ 500 ЛУЃЕ НА СЕМИНАРОТ НА МОТИВАЦИСКАТА ГОВОРНИЧКА АНА БУЧЕВИЌ ОД ХРВАТСКА ВО СКОПЈЕ

ОКОЛУ 500 ЛУЃЕ НА СЕМИНАРОТ НА МОТИВАЦИСКАТА ГОВОРНИЧКА АНА БУЧЕВИЌ ОД ХРВАТСКА ВО СКОПЈЕ

Околу 500 луѓе присуствуваа на семинарот на мотивациската говорничка Ана Бучевиќ од Хрватска која во саботата зборуваше на тема „Станете свесен креато ...
БИТОЛСКИ ХУМАНИТАРЕЦ ГИ УЧИ МЛАДИТЕ ДА ЧИТААТ КНИГИ

БИТОЛСКИ ХУМАНИТАРЕЦ ГИ УЧИ МЛАДИТЕ ДА ЧИТААТ КНИГИ

Додека неговите врсници во основно училиште трчале на одморите, тој слободното време на школо го минувал во школската библиотека. Бојан Тодоровски од ...
БИТОЛСКИТЕ ЗАТВОРЕНИЦИ ДОБИЈА 80 НОВИ КНИГИ ЗА ЧИТАЊЕ

БИТОЛСКИТЕ ЗАТВОРЕНИЦИ ДОБИЈА 80 НОВИ КНИГИ ЗА ЧИТАЊЕ

Околу осумдесет книги донираше Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ за битолскиот затвор „Црн мост“ за затворениците да имаат ...
ВО КЕСЕЛ СЕ ПОЈАВИ ПАРТЕНОН НАПРАВЕН ОД 100.000 ЗАБРАНЕТИ КНИГИ

ВО КЕСЕЛ СЕ ПОЈАВИ ПАРТЕНОН НАПРАВЕН ОД 100.000 ЗАБРАНЕТИ КНИГИ

Огромна копија на атински Партенон се истакнува на изложбата во германскиот град Кесел, раскажувајќи приказна за слобода на говорот и за забранување к ...
КАДЕ ИСЧЕЗНА БИТОЛСКОТО КНИЖЕВНО БОГАТСТВО?

КАДЕ ИСЧЕЗНА БИТОЛСКОТО КНИЖЕВНО БОГАТСТВО?

До денес нема прецизни податоци каде завршило битолското книжевно богатство, кое се чувало во последната османлиска јавна библиотека во градот позната ...
САМО 4 БИБЛИОТЕКИ ИМААТ КНИГИ НА БРАЈОВО ПИСМО ВО МАКЕДОНИЈА

САМО 4 БИБЛИОТЕКИ ИМААТ КНИГИ НА БРАЈОВО ПИСМО ВО МАКЕДОНИЈА

Народната и универзитетска билиотека „Гоце Делчев “ во Штип стана 4-та библиотека во земјава која располага со книги на Брајово писмо наменети за слеп ...
1 2 3 20 / 21 НАПИСИ