Таг: Кочо Рацин

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ДЕН ПОДОЦНА, ВЕЛЕС ЈА ОДБЕЛЕЖА 80-ГОДИШНИНАТА ОД ПЕЧАТЕЊЕТО НА „БЕЛИ МУГРИ“ НА РАЦИН

ДЕН ПОДОЦНА, ВЕЛЕС ЈА ОДБЕЛЕЖА 80-ГОДИШНИНАТА ОД ПЕЧАТЕЊЕТО НА „БЕЛИ МУГРИ“ НА РАЦИН

„Стихозбирката 'Бели мугри' веќе 80 години е вечнина оставена за навек. Таа е сопатник на вечност“, рече денеска проф. д-р Кристина Николовска на поет ...
МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА СЕ СЕТИЈА, ВЕЛЕС НЕ ЈА ОДБЕЛЕЖА 80-ГОДИШНИНАТА ОД ПЕЧАТЕЊЕТО НА „БЕЛИ МУГРИ“ НА РАЦИН

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХРВАТСКА СЕ СЕТИЈА, ВЕЛЕС НЕ ЈА ОДБЕЛЕЖА 80-ГОДИШНИНАТА ОД ПЕЧАТЕЊЕТО НА „БЕЛИ МУГРИ“ НА РАЦИН

Македонците од Хрватска и градот Самобор ја одбележаа 80-годишнината од печатењето на збирката „Бели мугри“ на Кочо Рацин. Во Музејот на Самобор за не ...
НАРЕДНИТЕ 40 ДЕНА ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО РЕКОНСТРУИРА БУЛЕВАРОТ КОЧО РАЦИН

НАРЕДНИТЕ 40 ДЕНА ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО РЕКОНСТРУИРА БУЛЕВАРОТ КОЧО РАЦИН

Град Скопје денеска почна со реконструкцијата на булеварот Кочо Рацин, на потегот од „Веро Џамбо“ до крстосницата кај зградата на „Макпетрол“. Градежн ...
СЕКОЈ ОД НАС ВОДЕШЕ ЛИЧНА БОРБА СО ЖЕШТИНАТА И КИЛОМЕТРИТЕ, НО УСПЕАВМЕ, ВЕЛАТ УЧЕСНИЦИТЕ НА МАРШОТ ЗА РАЦИН

СЕКОЈ ОД НАС ВОДЕШЕ ЛИЧНА БОРБА СО ЖЕШТИНАТА И КИЛОМЕТРИТЕ, НО УСПЕАВМЕ, ВЕЛАТ УЧЕСНИЦИТЕ НА МАРШОТ ЗА РАЦИН

После шест дена одење и поминати 170 километри од Велес до Лопушник, петнаесетмина планинари од Велес, Скопје, Битола, Македонски Брод и Куманово му о ...
КАПАК ОД 10 КИЛОГРАМИ ГИ КРИЕ ГРОБОВИТЕ НА КОЧО РАЦИН И ПАРТИЗАНИТЕ ВО СПОМЕН КОСТУРНИЦАТА

КАПАК ОД 10 КИЛОГРАМИ ГИ КРИЕ ГРОБОВИТЕ НА КОЧО РАЦИН И ПАРТИЗАНИТЕ ВО СПОМЕН КОСТУРНИЦАТА

Во Спомен костурницата во Велес, меѓу посмртните останки на борците од НОБ и жртвите на фашизмот се наоѓаат и коските на поетот и револуционер Коста С ...
ВЕЛЕШАНИ ЌЕ ПЕШАЧАТ ДО ЛОПУШНИК ЗА ДА МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА КОЧО РАЦИН

ВЕЛЕШАНИ ЌЕ ПЕШАЧАТ ДО ЛОПУШНИК ЗА ДА МУ ОДДАДАТ ПОЧИТ НА КОЧО РАЦИН

Група од дваесетина велешани-планинари шест дена ќе пешачат во чест на поетот Кочо Рацин, од неговиот роден град Велес до местото на загинувањето, на ...
РАЦИН Е ПОЕТ ПОД ЗАШТИТА НА УНЕСКО ВЕЌЕ 30 ГОДИНИ, КАЖА ПРОФЕСОРОТ ЉУДМИЛ СПАСОВ

РАЦИН Е ПОЕТ ПОД ЗАШТИТА НА УНЕСКО ВЕЌЕ 30 ГОДИНИ, КАЖА ПРОФЕСОРОТ ЉУДМИЛ СПАСОВ

Поетот Кочо Рацин е под заштита на УНЕСКО. Ова ново информација, кое малкумина ја знаеле, за првпат на јавноста ја соопшти проф. д-р Људмил Спасов на ...
„ГО ЗЕМАМ ТВОЕТО ИМЕ КАКО МОЕ, А ТЕБЕ ТИ ПОДАРУВАМ БЕСМРТНОСТ“ – ЉУБОВНИТЕ ПИСМА НА КОЧО РАЦИН ДО РАЦА ПРВПАТ НА ИЗЛОЖБА ВО НУБ

„ГО ЗЕМАМ ТВОЕТО ИМЕ КАКО МОЕ, А ТЕБЕ ТИ ПОДАРУВАМ БЕСМРТНОСТ“ – ЉУБОВНИТЕ ПИСМА НА КОЧО РАЦИН ДО РАЦА ПРВПАТ НА ИЗЛОЖБА ВО НУБ

Триесет и едно љубовно писмо од Кочо Рацин до Рахилка Фирфова- Раца, неколку напишани со негова крв, вечерва (20 часот) за првпат јавно ќе бидат претс ...
ДЕЦАТА ХЕРОИ КОИ СПАСИЈА ЖИВОТ ВО АВТОБУС НАГРАДЕНИ ОД ЦРВЕН КРСТ И ОПШТИНА ЦЕНТАР

ДЕЦАТА ХЕРОИ КОИ СПАСИЈА ЖИВОТ ВО АВТОБУС НАГРАДЕНИ ОД ЦРВЕН КРСТ И ОПШТИНА ЦЕНТАР

Седмооделенците од основното училиште „Кочо Рацин“ во скопската општина Центар, кои вчера спасија патник во автобус на ЈСП да не се задуши откако му с ...
ХОРОТ „КОЧО РАЦИН“ СО КОНЦЕРТ СЛАВИ 70 ГОДИНИ

ХОРОТ „КОЧО РАЦИН“ СО КОНЦЕРТ СЛАВИ 70 ГОДИНИ

Хорот „Кочо Рацин“, под диригентство на Сања Пановска Миланова, одбележува 70 години постоење и успешно работење со свечен концерт, утревечервечер во ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ