Таг: комеморација

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ГОЛЕМАТА СЦЕНА НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО НА БЛАГОЈ СТЕФАНОВСКИ-БАГЕ

ГОЛЕМАТА СЦЕНА НА БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО НА БЛАГОЈ СТЕФАНОВСКИ-БАГЕ

Големата сцена на Народниот театар во Битола ќе го носи името „Благој Стефановски-Баге“ во чест на актерот и поранешен директор на оваа театарска куќа ...
ЕВРОПА ЈА ОДБЕЛЕЖА 75-ГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ СО ТИВКИ КОМЕМОРАЦИИ

ЕВРОПА ЈА ОДБЕЛЕЖА 75-ГОДИШНИНАТА ОД ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ СО ТИВКИ КОМЕМОРАЦИИ

Со тивки и скромни комеморации поради кризата со коронавирусот, Европа го одбележа Денот на победата над фашизмот. Пред 75 години, огромни маси народ ...
БУШТУР, БИДИ ДОБАР ГОРЕ КАКО ШТО БЕШЕ ОВДЕКА ДОЛУ – МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОСТУВА ОД СВОЈАТА КОШАРКАРСКА ЛЕГЕНДА

БУШТУР, БИДИ ДОБАР ГОРЕ КАКО ШТО БЕШЕ ОВДЕКА ДОЛУ – МАКЕДОНИЈА СЕ ПРОСТУВА ОД СВОЈАТА КОШАРКАРСКА ЛЕГЕНДА

„Биди добар горе, како што беше и овдека долу“, му порачаа на Буштур негови пријатели, другари, колеги, почитувачи на денешната комеморација во хотело ...
КРЕМОТ НА ШОУ-БИЗНИСОТ НА ГАЛА-КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЛАГЕРФЕЛД (ФОТОГАЛЕРИЈА)

КРЕМОТ НА ШОУ-БИЗНИСОТ НА ГАЛА-КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ЛАГЕРФЕЛД (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Клаудија Шифер, Ана Винтур, Валентино, Карла Бруни-Саркози, Стела Макартни, принцезата Каролина од Монако и Џиџи Хадид беа меѓу 1.000-те ВИП гости на ...
ТАМУ НЕКАДЕ, НЕКОЈ СПРЕМА ГОЛЕМ КАСТИНГ, РЕЧЕ ТОНИ МИХАЈЛОВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЗЛАТКО СЛАВЕНСКИ

ТАМУ НЕКАДЕ, НЕКОЈ СПРЕМА ГОЛЕМ КАСТИНГ, РЕЧЕ ТОНИ МИХАЈЛОВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЗЛАТКО СЛАВЕНСКИ

Златко Славенски беше најголем театарски патник, човек на светлината, еден од ретките кои се занимаваа со театарот и додека спиеја и додека се будни, ...
УТРЕ ПОГРЕБ, ЗАДУТРЕ КОМЕМОРАЦИЈА НА ФДУ ЗА ЗЛАТКО СЛАВЕНСКИ

УТРЕ ПОГРЕБ, ЗАДУТРЕ КОМЕМОРАЦИЈА НА ФДУ ЗА ЗЛАТКО СЛАВЕНСКИ

Режисерот и професор на Факултетот за драмски уметности (ФДУ) Златко Славенски, кој почина вчера на 53 години, утре ќе биде погребан на градските гроб ...
БЕСМРТНИТЕ ГО СЛАВАТ ТВОЕТО ДОАЃАЊЕ БИЛЕ, А НИЕ ШТО ДА ПРАВИМЕ, РЕЧЕ ДАЦ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА БЕЛИЧАНЕЦ

БЕСМРТНИТЕ ГО СЛАВАТ ТВОЕТО ДОАЃАЊЕ БИЛЕ, А НИЕ ШТО ДА ПРАВИМЕ, РЕЧЕ ДАЦ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА БЕЛИЧАНЕЦ

„Моја Биле, кога дојде во Драмски театар, јас те пречекав на оваа сцена, во 'Заводникот од западниот свет' бевме партнери, главни, и сега Биле, јас те ...
ВО ВТОРНИК КОМЕМОРАЦИЈА ЗА БИЛЈАНА БЕЛИЧАНЕЦ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

ВО ВТОРНИК КОМЕМОРАЦИЈА ЗА БИЛЈАНА БЕЛИЧАНЕЦ ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

Комеморацијата за починатата актерка Билјана Беличанец ќе се одржи во вторник во 10 часот во нејзиниот матичен Драмски театар. Погребот ќе се изврши в ...
КАКО ЛЕКАР СУМ ВИДЕЛ МНОГУ БОЛКА, НО НИШТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПОРЕДИ СО ОВАА ТРАГЕДИЈА, РЕЧЕ ТАРАВАРИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО ОПШТИНА ГОСТИВАР

КАКО ЛЕКАР СУМ ВИДЕЛ МНОГУ БОЛКА, НО НИШТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПОРЕДИ СО ОВАА ТРАГЕДИЈА, РЕЧЕ ТАРАВАРИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО ОПШТИНА ГОСТИВАР

Во Општина Гостивар денеска се одржа комеморација за загинатите патници жителите на Гостивар во сообраќајната несреќа која вчера попладне се случи на ...
ШТИП СЕ ПРОСТИ ОД ШЕКУЛАРАЦ СО КОМЕМОРАЦИЈА ПРЕД НЕГОВОТО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

ШТИП СЕ ПРОСТИ ОД ШЕКУЛАРАЦ СО КОМЕМОРАЦИЈА ПРЕД НЕГОВОТО СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ

Поранешни и актуелни фудбалери на Брегалница и други спортски работници од Штип одржаа комеморација по повод смртта на фудбалската легенда Драгослав Ш ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ