Таг: Конкурс

1 8 9 1099 / 99 НАПИСИ
КОМПЛИКАЦИИ СО ОСТАВКИТЕ ВО ДИК, ИЗБОРОТ НА НОВИ ЧЛЕНОВИ ЌЕ СЕ БЛОКИРА ВО СОБРАНИЕТО

КОМПЛИКАЦИИ СО ОСТАВКИТЕ ВО ДИК, ИЗБОРОТ НА НОВИ ЧЛЕНОВИ ЌЕ СЕ БЛОКИРА ВО СОБРАНИЕТО

Констатирањето на оставките на осуммина членови на Државната изборна комисија (ДИК) може да се закаже на првата наредна седница на Собранието. За в пе ...
НЕ СМЕ ТУКА ДА ВЕ НАВРЕДИМЕ, ТУКУ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ РЕАЛНОСТА, ОТВОРЕНА ПРАЈД ФОТО ИЗЛОЖБАТА

НЕ СМЕ ТУКА ДА ВЕ НАВРЕДИМЕ, ТУКУ ДА ЈА ПОКАЖЕМЕ РЕАЛНОСТА, ОТВОРЕНА ПРАЈД ФОТО ИЗЛОЖБАТА

Фотографиите од конкурсот за најдобро прајд дело не се изложени за да навредат некого, нити пак да задоволат некого. Тие се изложени за да ја покажат ...
СЕ УКИНУВААТ ДРЖАВНИТЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПЕСНИ, ДОСЕГА СЕ ПОТРОШЕНИ 2 МИЛИОНИ ЕВРА

СЕ УКИНУВААТ ДРЖАВНИТЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПЕСНИ, ДОСЕГА СЕ ПОТРОШЕНИ 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Министерството за култура ќе го укинува Законот за поддршка на домашната музичка продукција, со кој од 2014 досега од Буџетот се потрошени 2 милиони е ...
ШЕЌЕРИНСКА НАЈАВИ ДВА КОНКУРСА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ ВО 2018

ШЕЌЕРИНСКА НАЈАВИ ДВА КОНКУРСА ЗА ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЈНИЦИ ВО 2018

Два конкурса за прием на професионални војници во АРМ во 2018 и подобрување на условите и средствата за работа, најави денеска министерката за одбрана ...
ХРВАТСКИ „ЈАДРАН ФИЛМ“ ДОБИ НАД МИЛИОН ЕВРА ЗА ТВ СЕРИЈА ЗА ПАВЕЛ ШАТЕВ ШТО НЕ ЈА СНИМИ

ХРВАТСКИ „ЈАДРАН ФИЛМ“ ДОБИ НАД МИЛИОН ЕВРА ЗА ТВ СЕРИЈА ЗА ПАВЕЛ ШАТЕВ ШТО НЕ ЈА СНИМИ

Хрватската продукциска куќа „Јадран филм“ до 4 септември годинава не ја снимила првата сезона од играната серија „Македонија“, иако од македонската Аг ...
МНТ ИЗГУБИ НА СУД ОД РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ, НЕ ЈА ПРИМИЛЕ ПОРАДИ ПОЛИТИЧКИ НЕСОГЛАСУВАЊА

МНТ ИЗГУБИ НА СУД ОД РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ, НЕ ЈА ПРИМИЛЕ ПОРАДИ ПОЛИТИЧКИ НЕСОГЛАСУВАЊА

Режисерката Нела Витошевиќ ја доби тужбата против Македонскиот народен театар и го поништи конкурсот за вработување режисери од пред три години, одлуч ...
АЛАЃОЗОВСКИ СО ЧАДОР-ОРГАНИЗАЦИИ ЌЕ ЈА ОСВЕЖУВА КУЛТУРАТА ЛЕТОВО

АЛАЃОЗОВСКИ СО ЧАДОР-ОРГАНИЗАЦИИ ЌЕ ЈА ОСВЕЖУВА КУЛТУРАТА ЛЕТОВО

Министерството за култура распиша нов конкурс за „Нов културен бран“, што ќе се реализира наместо старата манифестација „Топол културен бран“. Конкурс ...
ЕУРОЛИНК ОСИГУРУВАЊЕ РАСПИША КОНКУРС ЗА СТИПЕНДИИ ЗА 35 СТУДЕНТИ ПО ПРАВО

ЕУРОЛИНК ОСИГУРУВАЊЕ РАСПИША КОНКУРС ЗА СТИПЕНДИИ ЗА 35 СТУДЕНТИ ПО ПРАВО

Еуролинк осигурување го распиша конкурсот за доделување 35 стипендии,  за 25 студенти  додипломци и 10 стипендии за  суденти на постдипломски студии, ...
ОПШТИНА БИТОЛА НЕЗАКОНСКИ РЕГИСТРИРАЛА ФЕСТИВАЛ СО СЛИЧНО ИМЕ НА „БРАЌА МАНАКИ“, А ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА ИНДУСТРИСКА СОПСТВЕНОСТ НЕЗАКОНСКИ ЈА ПРИФАТИЛ РЕГИСТРАЦИЈАТА

ОПШТИНА БИТОЛА НЕЗАКОНСКИ РЕГИСТРИРАЛА ФЕСТИВАЛ СО СЛИЧНО ИМЕ НА „БРАЌА МАНАКИ“, А ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА ИНДУСТРИСКА СОПСТВЕНОСТ НЕЗАКОНСКИ ЈА ПРИФАТИЛ РЕГИСТРАЦИЈАТА

Друштвото на филмски работници (ДФРМ), во чиј Статут е наведено дека е основач на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ кој го ...
1 8 9 1099 / 99 НАПИСИ