Таг: копродукција

ГРЧКО-МАКЕДОНСКА ФИЛМСКА КОПРОДУКЦИЈА ЗА ПРВПАТ ПОДДРЖАНА ОД ЕВРОПСКИОТ ФОНД ЕУРИМАЖ

ГРЧКО-МАКЕДОНСКА ФИЛМСКА КОПРОДУКЦИЈА ЗА ПРВПАТ ПОДДРЖАНА ОД ЕВРОПСКИОТ ФОНД ЕУРИМАЖ

Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и аудиовизуелни дела – Еуримаж ја поддржа и првата грчко-македонска филмск ...
БОСАНСКО-МАКЕДОНСКАТА „ОТЕЛО“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО МНТ

БОСАНСКО-МАКЕДОНСКАТА „ОТЕЛО“ НА НИНА НИКОЛИЌ ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО МНТ

По премиерата во Босна и Херцеговина пред 20-ина дена, претставата „Отело“ од Шекспир на македонската режисерка Нина Николиќ вечерва во 20 часот ќе  и ...
МУЗАТА НА АЛМОДВАР РОСИ ДЕ ПАЛМА И ЅВЕЗДАТА НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ЕРИК КАНТОНА ЌЕ СНИМААТ ФИЛМ ВО МАКЕДОНИЈА

МУЗАТА НА АЛМОДВАР РОСИ ДЕ ПАЛМА И ЅВЕЗДАТА НА МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ЕРИК КАНТОНА ЌЕ СНИМААТ ФИЛМ ВО МАКЕДОНИЈА

Шпанската актерка Роси де Палма, муза на славниот шпански режисер Педро Алмодовар, и францускиот актер и поранешен фудбалер на Манчестер јунајтед Ерик ...
ИВАНОВ-ИЗИ ГО СНИМА ТРЕТИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ „ХОМО“

ИВАНОВ-ИЗИ ГО СНИМА ТРЕТИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ „ХОМО“

Режисерот Игор Иванов-Изи почна со снимање на својот трет долгометражен игран филм „Хомо“. Снимањето ќе трае пет недели на повеќе од 20 локации низ Ск ...
СУПЕРМОДЕЛОТ ЛЕТИЦИЈА КАСТА ВО БИТОЛСКО ЌЕ СНИМА ШВАЈЦАРСКО-ФРАНЦУСКИ ФИЛМ

СУПЕРМОДЕЛОТ ЛЕТИЦИЈА КАСТА ВО БИТОЛСКО ЌЕ СНИМА ШВАЈЦАРСКО-ФРАНЦУСКИ ФИЛМ

Француската актерка и поранешна манекенка на „Викторија сикрет“ Летиција Каста летово ќе снима филм во неколку битолски села. Четириестгодишната Каста ...
МАКЕДОНИЈА ВО КАН СО „ДИВАТА КРУША“ НА ТУРЧИНОТ ЏЕЈЛАН ЧИЈ КОПРОДУЦЕНТ Е ЛАБИНА МИТЕВСКА

МАКЕДОНИЈА ВО КАН СО „ДИВАТА КРУША“ НА ТУРЧИНОТ ЏЕЈЛАН ЧИЈ КОПРОДУЦЕНТ Е ЛАБИНА МИТЕВСКА

Македонија годинава ќе учествува на Канскиот филмски фестивал (8-19 мај), преку копродукцијата „Дивата круша“ на еден од најреномираните европски режи ...
6 / 6 НАПИСИ