Таг: Косово

1 2 3 4 5 13 30 / 126 НАПИСИ
КОСОВО ПОТПИША БАРАЊЕ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕВРОПСКА УНИЈА

КОСОВО ПОТПИША БАРАЊЕ ЗА ЧЛЕНСТВО ВО ЕВРОПСКА УНИЈА

Премиерот Албин Курти, претседателката Вјоса Османи и спикерот на парламентот Глаук Коњуфца денеска го потпишаа барањето за членство на Косово во Евро ...
СЕВЕРОТ НА КОСОВО И НАТАМУ БЛОКИРАН, НО СИТУАЦИЈАТА НОЌЕСКА БЕШЕ МИРНА

СЕВЕРОТ НА КОСОВО И НАТАМУ БЛОКИРАН, НО СИТУАЦИЈАТА НОЌЕСКА БЕШЕ МИРНА

Косовските Срби кои протестираат поради апсењето на бившиот полицаец Дејан Пантиќ и натаму се на барикадите, а северот на Косово е блокиран, при што п ...
БЛОКИРАНИ ПАТИШТА ВО КОСОВО, РАСТАТ ТЕНЗИИТЕ МЕЃУ СРБИТЕ И ПОЛИЦИЈАТА

БЛОКИРАНИ ПАТИШТА ВО КОСОВО, РАСТАТ ТЕНЗИИТЕ МЕЃУ СРБИТЕ И ПОЛИЦИЈАТА

Српските демонстранти во северно Косово блокираат патишта втор ден по ред, по меѓусебното пукање со полицијата. Камиони и други големи возила се поста ...
СРБИЈА ЌЕ ИСПРАТИ БАРАЊЕ ДО НАТО ДА РАСПОРЕДИ СРПСКИ ВОЈНИЦИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА КОСОВО

СРБИЈА ЌЕ ИСПРАТИ БАРАЊЕ ДО НАТО ДА РАСПОРЕДИ СРПСКИ ВОЈНИЦИ И ПОЛИЦАЈЦИ НА КОСОВО

Србија ќе побара од мировните сили на НАТО да ѝ дозволат да распореди српски војници и полицајци на Косово, во согласност со одредбите на резолуцијата ...
БЛИСКУ СМЕ ДО ОДЛУКАТА ДА ПОБАРАМЕ ВРАЌАЊЕ НА СРПСКАТА ВОЈСКА ВО КОСОВО, ВЕЛИ БРНАБИЌ

БЛИСКУ СМЕ ДО ОДЛУКАТА ДА ПОБАРАМЕ ВРАЌАЊЕ НА СРПСКАТА ВОЈСКА ВО КОСОВО, ВЕЛИ БРНАБИЌ

Претседателката на српската влада Ана Брнабиќ изјави дека косовскиот премиер Албин Курти ги довел Србите и Албанците до работ на војна и најави дека С ...
СРБИЈА И КОСОВО ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА РЕГИСТЕРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ, ПРИШТИНА СЕ ОТКАЖА ОД КАЗНУВАЊЕТО

СРБИЈА И КОСОВО ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА РЕГИСТЕРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ, ПРИШТИНА СЕ ОТКАЖА ОД КАЗНУВАЊЕТО

Србија и Косово договорија чекори за смирување на спорот околу регистерските таблички, кој се закануваше дека ќе прерасне во конфликт. „Имаме догово ...
КОСОВО ГО ПРИФАТИ АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕДЛОГ ДА СЕ ОДЛОЖИ КАЗНУВАЊЕТО ЗА СРПСКИТЕ РЕГИСТЕРСКИ ТАБЛИЧКИ

КОСОВО ГО ПРИФАТИ АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕДЛОГ ДА СЕ ОДЛОЖИ КАЗНУВАЊЕТО ЗА СРПСКИТЕ РЕГИСТЕРСКИ ТАБЛИЧКИ

Косовскиот премиер Албин Курти ноќеска го прифати американскиот предлог за 48-часовно одложување на примената на владината одлука за казнување на српс ...
СРБИТЕ СЕ ПОВЛЕКОА ОД СИТЕ КОСОВСКИ ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ ПОРАДИ СПОРОТ СО РЕГИСТЕРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ

СРБИТЕ СЕ ПОВЛЕКОА ОД СИТЕ КОСОВСКИ ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ ПОРАДИ СПОРОТ СО РЕГИСТЕРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ

Градоначалниците на четирите општини со мнозинско српско население во Косово денеска поднесоа неотповикливи оставки заедно со низа други функционери п ...
ПАК ЌЕ СЕ БАРА ЕКСТРАДИЦИЈА НА ГРУЕВСКИ И НА ТЕРОРИСТИТЕ ОД „МОНСТРУМ“, ПОСЛЕДЕН ПАТ ЗА НИВ Е ПОБАРАНО ВО 2018 ГОДИНА

ПАК ЌЕ СЕ БАРА ЕКСТРАДИЦИЈА НА ГРУЕВСКИ И НА ТЕРОРИСТИТЕ ОД „МОНСТРУМ“, ПОСЛЕДЕН ПАТ ЗА НИВ Е ПОБАРАНО ВО 2018 ГОДИНА

По одбивањето на Унгарија, односно на Косово еднаш да ги екстрадираат избеганите Никола Груевски, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, Министерството за пр ...
ПОТВРДЕНИ ДОЖИВОТНИТЕ КАЗНИ ЗА МАСАКРОТ КАЈ СМИЉКОВСКО ЕЗЕРО ВО 2012, КОСОВО МОЖЕ ДА ГИ ЕКСТРАДИРА ИЗБЕГАНИТЕ ДЕМИРИ И ИСМАИЛОВИЌ

ПОТВРДЕНИ ДОЖИВОТНИТЕ КАЗНИ ЗА МАСАКРОТ КАЈ СМИЉКОВСКО ЕЗЕРО ВО 2012, КОСОВО МОЖЕ ДА ГИ ЕКСТРАДИРА ИЗБЕГАНИТЕ ДЕМИРИ И ИСМАИЛОВИЌ

Петкратното убиство кај Смиљковско Езеро во 2012 година останува терористички акт, а Алил Демири, Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ ги убиле четирите ...
1 2 3 4 5 13 30 / 126 НАПИСИ