Таг: Косово

1 3 4 5 6 7 17 50 / 166 НАПИСИ
НАТО БАРА КОСОВО ДА ЈА НАМАЛИ ТЕНЗИЈАТА СО СРБИЈА

НАТО БАРА КОСОВО ДА ЈА НАМАЛИ ТЕНЗИЈАТА СО СРБИЈА

НАТО денеска го повика Косово да ги намали тензиите со Србија, еден ден откако косовската влада насилно пристапи до општинските згради за да постави г ...
САД ГО ОСУДИЈА КОСОВО ЗА ЕСКАЛАЦИЈА НА ТЕНЗИИТЕ, СРБИЈА ЈА СТАВИ ВОЈСКАТА ВО БОРБЕНА ГОТОВНОСТ

САД ГО ОСУДИЈА КОСОВО ЗА ЕСКАЛАЦИЈА НА ТЕНЗИИТЕ, СРБИЈА ЈА СТАВИ ВОЈСКАТА ВО БОРБЕНА ГОТОВНОСТ

САД и сојузниците го прекорија Косово за денешната ескалацијата на тензиите со Србија, велејќи дека употребата на сила за поставување градоначалници в ...
УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА КОСОВО ВО СОВЕТ НА ЕВРОПА, ИАКО ЈА ПРИЗНАВА НЕЗАВИСНОСТА

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ ЧЛЕНСТВОТО НА КОСОВО ВО СОВЕТ НА ЕВРОПА, ИАКО ЈА ПРИЗНАВА НЕЗАВИСНОСТА

Косово го направи првиот чекор кон приклучување на Советот на Европа, и покрај силното противење на Србија. Комитетот на министри на Советот на Европа ...
ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ ПОБЕДИЈА ВО СРПСКИТЕ ОПШТИНИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО ОТКАКО СРБИТЕ ГИ БОЈКОТИРАА ИЗБОРИТЕ

ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ ПОБЕДИЈА ВО СРПСКИТЕ ОПШТИНИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО ОТКАКО СРБИТЕ ГИ БОЈКОТИРАА ИЗБОРИТЕ

Кандидатите на партиите на косовските Албанци победија на вчерашните локални избори во четирите српски општини на северот на Косово, откако Србите не ...
СРБИТЕ ГИ БОЈКОТИРААТ ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО, ИЗЛЕЗНОСТА САМО 2,4%

СРБИТЕ ГИ БОЈКОТИРААТ ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО, ИЗЛЕЗНОСТА САМО 2,4%

Србите ги бојкотираат денешните локални избори во северно Косово во знак на протест што не се исполнети нивните барања за поголема автономија, што пок ...
ВЛАДАТА ЌЕ Ѝ ДАДЕ НА АРСОВСКА 3 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПАТОТ КОН КОСОВО ДА ГО НАПРАВИ БУЛЕВАР, ОБЈАВИ ГРУБИ

ВЛАДАТА ЌЕ Ѝ ДАДЕ НА АРСОВСКА 3 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ПАТОТ КОН КОСОВО ДА ГО НАПРАВИ БУЛЕВАР, ОБЈАВИ ГРУБИ

Владата ќе му даде на Град Скопје три милиони евра за реконстукција и проширување во булевар на Качанички пат, објави денеска на својот фејсбук профил ...
СРБИЈА САКА НОРМАЛНИ ОДНОСИ СО КОСОВО, НО НЕМА ДА ПОТПИШЕ НИКАКОВ ДОГОВОР, РЕЧЕ ВУЧИЌ

СРБИЈА САКА НОРМАЛНИ ОДНОСИ СО КОСОВО, НО НЕМА ДА ПОТПИШЕ НИКАКОВ ДОГОВОР, РЕЧЕ ВУЧИЌ

Србија сака нормални односи со Косово, но сепак нема да потпише никаков договор, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, еден ден откако усно с ...
СРБИЈА И КОСОВО СЕ ДОГОВОРИЈА КАКО ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА НА ОДНОСИТЕ, РЕЧЕ БОРЕЛ ВО ОХРИД ПО ПРЕГОВОРИТЕ СО ВУЧИЌ И КУРТИ

СРБИЈА И КОСОВО СЕ ДОГОВОРИЈА КАКО ДА ГО СПРОВЕДАТ ДОГОВОРОТ ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА НА ОДНОСИТЕ, РЕЧЕ БОРЕЛ ВО ОХРИД ПО ПРЕГОВОРИТЕ СО ВУЧИЌ И КУРТИ

По 12 часа постигнавме договор како да се имплементира договорот постигнат на 27 февруари помеѓу Србија и Косово. Можам да соопштам дека Косово и Срби ...
ВУЧИЌ И КУРТИ ВО ОХРИД ГО ПРОДОЛЖУВААТ ДИЈАЛОГОТ ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА НА ОДНОСИТЕ ПОДДРЖАН ОД ЕУ

ВУЧИЌ И КУРТИ ВО ОХРИД ГО ПРОДОЛЖУВААТ ДИЈАЛОГОТ ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА НА ОДНОСИТЕ ПОДДРЖАН ОД ЕУ

Косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска пристигнаа во Македонија на нова рунда разговори со претставници на ЕУ ...
ОДНОСИТЕ МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО ЌЕ СЕ НОРМАЛИЗИРААТ СО ЗАЕМНО ПРИЗНАВАЊЕ, КАЖА КУРТИ НА ЕКОНОМСКИОТ ФОРУМ ВО СКОПЈЕ

ОДНОСИТЕ МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО ЌЕ СЕ НОРМАЛИЗИРААТ СО ЗАЕМНО ПРИЗНАВАЊЕ, КАЖА КУРТИ НА ЕКОНОМСКИОТ ФОРУМ ВО СКОПЈЕ

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека нормализацијата на односите меѓу Косово и Србија може да се направи само преку заемно признавање. Според Курт ...
1 3 4 5 6 7 17 50 / 166 НАПИСИ