Таг: Куба

1 2 10 / 18 НАПИСИ
СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА УНИШТИ ЕДЕН ОД НАЈЛУКСУЗНИТЕ ХОТЕЛИ ВО ХАВАНА, НАЈМАЛКУ 22 ЗАГИНАТИ

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА УНИШТИ ЕДЕН ОД НАЈЛУКСУЗНИТЕ ХОТЕЛИ ВО ХАВАНА, НАЈМАЛКУ 22 ЗАГИНАТИ

Најмалку 22 луѓе загинаа, а над 60 се повредени откако голема експлозија уништи еден од најлуксузните хотели на Куба. Се верува дека се запалила цисте ...
АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ ВО ВИЕНА ИМААТ СИМПТОМИ НА ХАВАНА СИНДРОМ, МИСТЕРИОЗНА БОЛЕСТ НА МОЗОКОТ

АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ ВО ВИЕНА ИМААТ СИМПТОМИ НА ХАВАНА СИНДРОМ, МИСТЕРИОЗНА БОЛЕСТ НА МОЗОКОТ

Американската Влада испитува повеќе случаи на здравствени проблеми со нивните дипломати и вработени во амбасадата во Виена. Откако претседателот Џо Ба ...
КУБА СЕ ПОТПРЕ НА СОПСТВЕНИ ЗНАЕЊА И ЈА РАЗВИ КОВИД ВАКЦИНАТА „АБДАЛА“, НА НИВО НА „ФАЈЗЕР“ И „МОДЕРНА“

КУБА СЕ ПОТПРЕ НА СОПСТВЕНИ ЗНАЕЊА И ЈА РАЗВИ КОВИД ВАКЦИНАТА „АБДАЛА“, НА НИВО НА „ФАЈЗЕР“ И „МОДЕРНА“

Кубанските власти објавија дека ковид вакцината „абдала“ развиена во оваа земја има делотворност од 92%, што ја става на речиси исто ниво со оние на „ ...
КУБА ГО КОРИСТИ СВОЕТО ПОВЕЌЕДЕЦЕНИСКО ИСКУСТВО ВО БИОТЕХНОЛОГИЈАТА ЗА ДА РАЗВИЕ СВОЈА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

КУБА ГО КОРИСТИ СВОЕТО ПОВЕЌЕДЕЦЕНИСКО ИСКУСТВО ВО БИОТЕХНОЛОГИЈАТА ЗА ДА РАЗВИЕ СВОЈА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

Дел од опремата во институтот за вакцини „Финли“ во Хавана би можел да се смета за застарен, но науката што се одвива внатре е најсовремена. Тамошнит ...
КУБА ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО ЛЕКУВА БОЛНИ ОД КОВИД-19 СО ЛЕК РАЗВИЕН ВО ВРЕМЕТО НА КАСТРО

КУБА ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО ЛЕКУВА БОЛНИ ОД КОВИД-19 СО ЛЕК РАЗВИЕН ВО ВРЕМЕТО НА КАСТРО

Куба се надева дека нејзиниот биотехнолошки сектор почнат од бившиот лидер Фидел Кастро може да ѝ даде предност во глобалната трка за пронаоѓање ефект ...
ВРЕМЕ Е ДА СЕ СОЗДАВА УМЕТНОСТ ЗА ОНА ШТО УШТЕ НЕ СЕ СЛУЧИЛО – КУБАНСКАТА УМЕТНИЦА БРУГУЕРА УТРЕ СО ПРЕДАВАЊЕ ВО МСУ

ВРЕМЕ Е ДА СЕ СОЗДАВА УМЕТНОСТ ЗА ОНА ШТО УШТЕ НЕ СЕ СЛУЧИЛО – КУБАНСКАТА УМЕТНИЦА БРУГУЕРА УТРЕ СО ПРЕДАВАЊЕ ВО МСУ

Уметницата Тања Бругуера, една од најзначајните и најангажираните уметници во светот, утре (19 часот) ќе одржи предавање во Музејот на современа уметн ...
КУБАНЦИТЕ МАРШИРАА ЗА ПРАВАТА НА ЖИВОТНИТЕ НА ПРВИОТ НЕЗАВИСЕН ПРОТЕСТ ДОСЕГА

КУБАНЦИТЕ МАРШИРАА ЗА ПРАВАТА НА ЖИВОТНИТЕ НА ПРВИОТ НЕЗАВИСЕН ПРОТЕСТ ДОСЕГА

Стотици Кубанци се придружија на маршот против суровост врз животните, што се смета за прв досега дозволен независен протест во земјата. Активистит ...
МАРАДОНА ПРИЗНА УШТЕ ТРИ ДЕЦА ОД ТРИ РАЗЛИЧНИ МАЈКИ

МАРАДОНА ПРИЗНА УШТЕ ТРИ ДЕЦА ОД ТРИ РАЗЛИЧНИ МАЈКИ

Фудбалската легенда Диего Армандо Марадона призна дека е татко на три кубански деца, изјави неговиот адвокат. Педесет и осумгодишниот Марадона сега им ...
НАД 100 ЗАГИНАТИ ВО ПАДОТ НА КУБАНСКИОТ АВИОН

НАД 100 ЗАГИНАТИ ВО ПАДОТ НА КУБАНСКИОТ АВИОН

Новиот кубански претседател Мигел Дијас-Канел изјави дека има голем број загинати во уривањето на авионот „боинг 737“ во близина на меѓународниот аеро ...
АВИОН „БОИНГ 737“ СЕ УРНАЛ И ЕКСПЛОДИРАЛ НА АЕРОДРОМОТ ВО ХАВАНА

АВИОН „БОИНГ 737“ СЕ УРНАЛ И ЕКСПЛОДИРАЛ НА АЕРОДРОМОТ ВО ХАВАНА

Авион „боинг 737“ се урнал и експлодирал на меѓународниот аеродром „Хосе Марти“ во Хавана, јавуваат кубанските медиуми. Авионот на државната компан ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ