Таг: лекари

1 2 3 4 10 20 / 93 НАПИСИ
61 ПРИЈАВЕН КАНДИДАТ ЗА 16 РАБОТНИ МЕСТА ВО ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА, ВКУПНО Ѝ ТРЕБААТ 100 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

61 ПРИЈАВЕН КАНДИДАТ ЗА 16 РАБОТНИ МЕСТА ВО ШТИПСКАТА КЛИНИЧКА БОЛНИЦА, ВКУПНО Ѝ ТРЕБААТ 100 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Шеесет и еден кандидат се пријавија на огласот за 16 работни места во Клиничката болница во Штип. После денешното тестирање, Болницата ќе прими нови 1 ...
ЛЕКАРИТЕ ВО ОПШТИНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ГЕРМАНИЈА ШТРАЈКУВААТ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ

ЛЕКАРИТЕ ВО ОПШТИНСКИТЕ БОЛНИЦИ ВО ГЕРМАНИЈА ШТРАЈКУВААТ ЗА ПОВИСОКИ ПЛАТИ

Околу 1.000 лекари штрајкуваа во неколку општински болници во Северна Рајна-Вестфалија и Рајнланд-Пфалц, според портпаролот на синдикатот. Вработените ...
ОД 7.400 ЛЕКАРИ, СПАДНАВМЕ НА 5.400, ВЕЛИ Д-Р ДИМИТРОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО ЛЕКАРСКО ДРУШТВО

ОД 7.400 ЛЕКАРИ, СПАДНАВМЕ НА 5.400, ВЕЛИ Д-Р ДИМИТРОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКОТО ЛЕКАРСКО ДРУШТВО

Одливот на лекарите во странство е многу голем. Ако пред 10 години во Македонското лекарско друштво имавме 7.400 лекари, денес сме 5.400, рече проф д- ...
ДВАЈЦА ЛЕКАРИ ВО ПОЛСКА ОДБИЛЕ ДА ЈА ПРЕКИНАТ БРЕМЕНОСТА НА СИЛУВАНО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, АКТИВИСТКИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС

ДВАЈЦА ЛЕКАРИ ВО ПОЛСКА ОДБИЛЕ ДА ЈА ПРЕКИНАТ БРЕМЕНОСТА НА СИЛУВАНО 14-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, АКТИВИСТКИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА АБОРТУС

Двајца лекари одбиле да ja прекинат бременоста кај 14-годишно девојче кое било жртва на силување, што ги разбранува јавноста и политиката во Полска. Д ...
БОЛНИЦАТА ЈАСЕНОВО РАБОТИ САМО СО ТРОЈЦА ДОКТОРИ-СПЕЦИЈАЛИСТИ, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ НЕ ДАВА НОВИ ВРАБОТУВАЊА

БОЛНИЦАТА ЈАСЕНОВО РАБОТИ САМО СО ТРОЈЦА ДОКТОРИ-СПЕЦИЈАЛИСТИ, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ НЕ ДАВА НОВИ ВРАБОТУВАЊА

Специјалната болница за белодробни заболувања Јасеново крај Велес се соочува со недостиг на лекари. Таму работат само тројца доктори-специјалисти, иак ...
ДРЖАВИТЕ КАДЕ ШТО ИМА ОДЛИВ НА МОЗОЦИ НЕ ТРЕБА ДА ДОЗВОЛАТ ВИШОК НА ДИПЛОМИРАНИ СТУДЕНТИ ВО ОДРЕДЕНИ СТРУКИ, ВЕЛИ ЈОХАНСЕН ОД СЗО

ДРЖАВИТЕ КАДЕ ШТО ИМА ОДЛИВ НА МОЗОЦИ НЕ ТРЕБА ДА ДОЗВОЛАТ ВИШОК НА ДИПЛОМИРАНИ СТУДЕНТИ ВО ОДРЕДЕНИ СТРУКИ, ВЕЛИ ЈОХАНСЕН ОД СЗО

Седумдесет отсто од младите лекари специјализанти би останале во земјава доколку имаат загарантирано работно место, рече претседателката на Здружениет ...
ДОКТОРИ СПЕЦИЈАЛИСТИ ИМА, АМА СИТЕ САКААТ ВО СКОПЈЕ ДА ОСТАНАТ, А СИТЕ ГРАЃАНИ ПЛАЌААТ ЗДРАВСТВО, ВЕЛИ Д-Р ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

ДОКТОРИ СПЕЦИЈАЛИСТИ ИМА, АМА СИТЕ САКААТ ВО СКОПЈЕ ДА ОСТАНАТ, А СИТЕ ГРАЃАНИ ПЛАЌААТ ЗДРАВСТВО, ВЕЛИ Д-Р ЧОЛАКОВА-ДЕРВИШОВА

Термини за специјалистички прегледи нема или тешко се доаѓа до нив, реагираат матичните доктори. За оваа појава по пандемијата на ковид-19 посочува д- ...
ДОКТОРИТЕ ЌЕ ГИ ЛЕЧАТ РАНЛИВИТЕ СЕМЕЈСТВА СО УРЕДИ ЗА ТЕЛЕМЕДИЦИНА, КУПЕНИ СО ПАРИ ОД УСАИД И УНИЦЕФ

ДОКТОРИТЕ ЌЕ ГИ ЛЕЧАТ РАНЛИВИТЕ СЕМЕЈСТВА СО УРЕДИ ЗА ТЕЛЕМЕДИЦИНА, КУПЕНИ СО ПАРИ ОД УСАИД И УНИЦЕФ

Ранливите семејства во земјава ќе бидат лекувани со уреди за телемедицина од лекари кои се обучени за давање телемедицински услуги, соопшти УСАИД. Пил ...
СТОТИНА ПРИВАТНИ ОРДИНАЦИИ ЌЕ СЕ ЗАТВОРАТ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ОТИ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ СЕ ПЕНЗИОНИРААТ 

СТОТИНА ПРИВАТНИ ОРДИНАЦИИ ЌЕ СЕ ЗАТВОРАТ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАВА ОТИ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ЌЕ СЕ ПЕНЗИОНИРААТ 

Стотина лекари од приватни ордоинации во неколку градови во земјава до крајот на годинава треба да заминат во пензија. Ако тие, како носители на дејно ...
МИНИСТЕРОТ САЛИ ВЕЛИ ДЕКА САМО 25 ПРОЦЕНТИ ОД МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ШТРАЈКУВААТ СО БОЈКОТ НА РАБОТАТА

МИНИСТЕРОТ САЛИ ВЕЛИ ДЕКА САМО 25 ПРОЦЕНТИ ОД МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ ШТРАЈКУВААТ СО БОЈКОТ НА РАБОТАТА

Според министерот за здравство Беким Сами, само мал дел од матичните лекари, околу 25 проценти, се придружија кон како што вели „штрајкот со бојкот на ...
1 2 3 4 10 20 / 93 НАПИСИ