Таг: Лешок

ДЕСЕТИНА САНТИМЕТРИ ГРАД ПАДНА ВО ТЕТОВСКИТЕ СЕЛА ВАРВАРА И ЛЕШОК, ИМА ГОЛЕМА ШТЕТА

ДЕСЕТИНА САНТИМЕТРИ ГРАД ПАДНА ВО ТЕТОВСКИТЕ СЕЛА ВАРВАРА И ЛЕШОК, ИМА ГОЛЕМА ШТЕТА

Попладнево силно невреме ги зафати тетовските села Варвара и Лешок. Невремето проследено со силен дожд и град предизвика големи штети врз градините и ...
ПАНАЃУРОТ ЗА СВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ЛЕШОК Е СО ТРАДИЦИЈА ДВА ВЕКА УШТЕ ОД ВРЕМЕТО НА КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

ПАНАЃУРОТ ЗА СВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ЛЕШОК Е СО ТРАДИЦИЈА ДВА ВЕКА УШТЕ ОД ВРЕМЕТО НА КИРИЛ ПЕЈЧИНОВИЌ

Лешочкиот манастир денеска го одбележува својот патронен празник „Успение на Пресвета Богородица“ или кај народот попознат како Голема Богородица. Ово ...
ИЗГРАДБАТА НА СПОМЕНИК НА ПАДНАТИТЕ ЛЕШОЧАНИ ГИ СКАРА СЕЛАНИТЕ И УПРАВИТЕЛСТВОТО НА ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИР

ИЗГРАДБАТА НА СПОМЕНИК НА ПАДНАТИТЕ ЛЕШОЧАНИ ГИ СКАРА СЕЛАНИТЕ И УПРАВИТЕЛСТВОТО НА ЛЕШОЧКИОТ МАНАСТИР

  Една иницијатива на дел од жителите на Лешок за изградба на споменик ги скара лешочани со настојателството на Лешочкиот манастир. Неодамна, ...
АВТОРОТ НА ПРОМЕТЕЈ АЏИЕВСКИ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ СО БОНДОВСКА ПРИКАЗНА

АВТОРОТ НА ПРОМЕТЕЈ АЏИЕВСКИ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА ВЕНЕЦИСКОТО БИЕНАЛЕ СО БОНДОВСКА ПРИКАЗНА

Уметникот Томе Аџиевски е претставникот на Македонија на претстојното Венециско биенале со проектот „Црвен карневал" (Red Carnival), поднесен од Дирек ...
4 / 4 НАПИСИ