Таг: ЛГБТ заедница

СТОТИЦИ ГРАЃАНИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ВТОРАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ

СТОТИЦИ ГРАЃАНИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА ВТОРАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ

Во Скопје се одржува втората Парада на гордоста. Стотици луѓе од најразлични генерации се приклучија на маршот и славењето на различности, што тргна о ...
НЕМА ДА КЛЕЧИМЕ ПРЕД КОЛОНИЈАЛИСТИ КАКО МАРК РУТЕ, КАЖА УНГАРСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ПО НЕГОВИТЕ ИЗЈАВИ ДЕКА УНГАРИЈА ТРЕБА ДА ИЗЛЕЗЕ ОД ЕУ

НЕМА ДА КЛЕЧИМЕ ПРЕД КОЛОНИЈАЛИСТИ КАКО МАРК РУТЕ, КАЖА УНГАРСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ПО НЕГОВИТЕ ИЗЈАВИ ДЕКА УНГАРИЈА ТРЕБА ДА ИЗЛЕЗЕ ОД ЕУ

Унгарската министерка за правда Јудит Варга го обвини холандскиот премиер Марк Руте дека зборува со речникот на старата колонијална ароганција, откако ...
ЗА УНГАРИЈА ВЕЌЕ НЕМА МЕСТО ВО ЕУ СО НОВИОТ ЗАКОН ПРОТИВ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ИЗЈАВИ ХОЛАНДСКИОТ ПРЕМИЕР РУТЕ

ЗА УНГАРИЈА ВЕЌЕ НЕМА МЕСТО ВО ЕУ СО НОВИОТ ЗАКОН ПРОТИВ ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА, ИЗЈАВИ ХОЛАНДСКИОТ ПРЕМИЕР РУТЕ

Холандскиот премиер Марк Руте смета дека Унгарија не би требала да биде дел од Европската Унија откако неодамна усвои закон кој забранува содржини со ...
УНГАРИЈА УСВОИ ЗАКОН КОЈ ЗАБРАНУВА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ПРОМОВИРА ХОМОСЕКСУАЛНОСТ

УНГАРИЈА УСВОИ ЗАКОН КОЈ ЗАБРАНУВА НА ДЕЦАТА ДА ИМ СЕ ПРОМОВИРА ХОМОСЕКСУАЛНОСТ

Унгарските пратеници усвоија закон кој забранува на децата да им се промовираат хомосексуалност или промена на пол, за што поддржувачите велат дека ќе ...
ВТОРАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ НА 26 ЈУНИ, МОТОТО Е „ВОН ЅИДОВИТЕ!“

ВТОРАТА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ВО СКОПЈЕ НА 26 ЈУНИ, МОТОТО Е „ВОН ЅИДОВИТЕ!“

„Вон ѕидовите!“ е слоганот на втората Парада на гордоста во Скопје, закажана за 26 јуни, но рутата низ градот дополнително ќе биде сооопштена, вели ор ...
ПОСЛЕ 20 ГОДИНИ, КОНЕЧНО ПОГРЕБАН СТУДЕНТОТ ЧИЕ БРУТАЛНО УБИСТВО ЈА ПРОМЕНИ АМЕРИКА

ПОСЛЕ 20 ГОДИНИ, КОНЕЧНО ПОГРЕБАН СТУДЕНТОТ ЧИЕ БРУТАЛНО УБИСТВО ЈА ПРОМЕНИ АМЕРИКА

Метју Шепард, 21-годишен студент од Вајоминг, вчера конечно беше погребан во Националната катедрала во Вашингтон, точно 20 години откако беше брутално ...
ПОСТАРИТЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ТЕШКО ЈА ПРИФАЌААТ ГЕЈ ЗАЕДНИЦАТА, ВЕЛИ ПИТЕР РИГБИ ОД БРИТАНСКАТА НАЦИОНАЛНА ЛГБТ ПОЛИЦИСКА МРЕЖА

ПОСТАРИТЕ МАКЕДОНСКИ ПОЛИЦАЈЦИ ТЕШКО ЈА ПРИФАЌААТ ГЕЈ ЗАЕДНИЦАТА, ВЕЛИ ПИТЕР РИГБИ ОД БРИТАНСКАТА НАЦИОНАЛНА ЛГБТ ПОЛИЦИСКА МРЕЖА

Полицајци од Националната ЛГБТ полициска мрежа на Велика Британија, викендов ги обучуваа македонските полицајци и инспектори, за правата за ЛГБТ заедн ...
7 / 7 НАПИСИ