Таг: лозари

ВИНАРИИТЕ ДОЦНАТ СО ИСПЛАТАТА НА ПРЕДАДЕНОТО ГРОЗЈЕ, А ДЕЛ ОД ЛАНСКИОТ РОД ОСТАНА ПО ЛОЗЈАТА, ВЕЛАТ ЛОЗАРИТЕ

ВИНАРИИТЕ ДОЦНАТ СО ИСПЛАТАТА НА ПРЕДАДЕНОТО ГРОЗЈЕ, А ДЕЛ ОД ЛАНСКИОТ РОД ОСТАНА ПО ЛОЗЈАТА, ВЕЛАТ ЛОЗАРИТЕ

Лозарите на 14 февруари, кога се празнува Свети Трифун, ги закроија лозјата, започнаа со нивните активности годинава, но останаа наследените проблеми ...
ДЕЛ ОД ТИКВЕШКИТЕ ЛОЗАРИ УШТЕ НЕ ГИ ДОБИЛЕ ПАРИТЕ ОД РОДОТ ПРЕДАДЕН ЛАНИ, А ВРЕМЕ Е ЗА ГОДИНЕШНАТА БЕРБА НА ГРОЗЈЕТО

ДЕЛ ОД ТИКВЕШКИТЕ ЛОЗАРИ УШТЕ НЕ ГИ ДОБИЛЕ ПАРИТЕ ОД РОДОТ ПРЕДАДЕН ЛАНИ, А ВРЕМЕ Е ЗА ГОДИНЕШНАТА БЕРБА НА ГРОЗЈЕТО

На дел од лозарите во Тиквешијата, уште не им е платен ланскиот предаден род на грозјето. Неколку винарници ги должат парите кон лозарите, иако е на п ...
ВО ТИКВЕШИЈАТА НЕМА АРГАТИ ЗА БЕРБА НА ЛОЗЈАТА,  А СЕ ОЧЕКУВА РЕКОРДЕН РОД

ВО ТИКВЕШИЈАТА НЕМА АРГАТИ ЗА БЕРБА НА ЛОЗЈАТА,  А СЕ ОЧЕКУВА РЕКОРДЕН РОД

Лозарите од Тиквешијата се мачат да најдат аргати за берба на грозјето која започнува за помалку од еден месец. Лозарите предупредуваат дека е можно г ...
ЛОЗАРИТЕ НА СРЕДБА СО ВИНАРИЈАТА „ТИКВЕШ“, ДОГОВОРЕН ОТКУП НА ГРОЗЈЕТО ПО ПОВИСОКИ ЦЕНИ ОД ЛАНСКИТЕ

ЛОЗАРИТЕ НА СРЕДБА СО ВИНАРИЈАТА „ТИКВЕШ“, ДОГОВОРЕН ОТКУП НА ГРОЗЈЕТО ПО ПОВИСОКИ ЦЕНИ ОД ЛАНСКИТЕ

За два до три денари повеќе од лани винарската визба „Тиквеш“ ќе го откупува годинашниот род на грозјето. Оваа информација беше објавена на денешната ...
ВЛАДАТА ЌЕ ГО ИСПЛАТИ ДОЛГОТ НА ПРИВАТНИТЕ ВИНАРИИ КОН ЛОЗАРИТЕ ОД 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА, НАЈАВИ МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ

ВЛАДАТА ЌЕ ГО ИСПЛАТИ ДОЛГОТ НА ПРИВАТНИТЕ ВИНАРИИ КОН ЛОЗАРИТЕ ОД 1,5 МИЛИОНИ ЕВРА, НАЈАВИ МИНИСТЕРОТ НИКОЛОВСКИ

Владата ќе го исплати долгот што винарниците „Повардарие“ и „Стефанс винарија“ го имаат кон лозарите, кажа денеска министерот за земјоделие Љупчо Нико ...
„ПОВАРДАРИЕ“ ГО ОДДОЛЖУВА ОТВОРАЊЕТО СТЕЧАЈ, ЛОЗАРИТЕ НА КОИ ИМ ДОЛЖИ ОБВИНУВААТ ЗА РАСПРОДАЖБА НА ИМОТОТ

„ПОВАРДАРИЕ“ ГО ОДДОЛЖУВА ОТВОРАЊЕТО СТЕЧАЈ, ЛОЗАРИТЕ НА КОИ ИМ ДОЛЖИ ОБВИНУВААТ ЗА РАСПРОДАЖБА НА ИМОТОТ

Застапниците на доверителите реагираа дека АД „Повардарие“ од Неготино прави сè да се оддолжи постапката за отворање стечај, а во тој период имотот се ...
„ПОВАРДАРИЕ“ СО КРИВИЧНА ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ ЗА РЕКЕТ ПРЕД ИЗБОРИ

„ПОВАРДАРИЕ“ СО КРИВИЧНА ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ ЗА РЕКЕТ ПРЕД ИЗБОРИ

Винарската визба „Повардарие“ поднесе кривична пријава за измама и злоупотреба на службената положба и овластувања против поранешниот министер за земј ...
ЛОЗАРИТЕ ГО БЛОКИРААТ ИЗВОЗОТ НА ВИНО ОД „ПОВАРДАРИЕ” ОТИ НЕ ИМ Е ПЛАТЕНО ГРОЗЈЕТО

ЛОЗАРИТЕ ГО БЛОКИРААТ ИЗВОЗОТ НА ВИНО ОД „ПОВАРДАРИЕ” ОТИ НЕ ИМ Е ПЛАТЕНО ГРОЗЈЕТО

Незадоволни лозари ја блокираа винарската визба „Повардарие” во Неготино, во која неколку цистерни се натоварени со флаширано и наливно вино, и велат ...
СЕ СЕЛИ БОРИС САРАФОВ, ЛИЧНАТА ДОНАЦИЈА НА ВАЛЕ СТЕФАНОВСКА

СЕ СЕЛИ БОРИС САРАФОВ, ЛИЧНАТА ДОНАЦИЈА НА ВАЛЕ СТЕФАНОВСКА

Се сели споменикот на Борис Сарафов поставен кај Министерството за надворешни работи во Скопје кој е лична донација од скулпторката Валентина Стефанов ...
9 / 9 НАПИСИ