Таг: манастир

1 2 10 / 18 НАПИСИ
НА ВРВОТ ВРТЕШКА НА ПЕЛИСТЕР УМОТ СЕ ВРТИ ОД УБАВИОТ ПОГЛЕД КОН ПЕЛАГОНИЈА И ПРЕСПА

НА ВРВОТ ВРТЕШКА НА ПЕЛИСТЕР УМОТ СЕ ВРТИ ОД УБАВИОТ ПОГЛЕД КОН ПЕЛАГОНИЈА И ПРЕСПА

Не попусто љубителите на природата и планинарењето се качуваат по два до три часа по стрмна патека за да стигнат до манастирот „Свети Спас“ над село М ...
МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ВЛАДИМИР“ ВО ПОДГОРЦИ ЗА ПРВПАТ СЕ ФРЕСКОЖИВОПИСУВА ПО ЕДЕН ВЕК ОД ИЗГРАДБАТА

МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ВЛАДИМИР“ ВО ПОДГОРЦИ ЗА ПРВПАТ СЕ ФРЕСКОЖИВОПИСУВА ПО ЕДЕН ВЕК ОД ИЗГРАДБАТА

Манастирот „Свети Јован Владимир“ во Подгорци, единствениот храм во земјава посветен на овој светител, се фрескоживописува после еден век од изградбат ...
ЗЕМЈОТРЕСИТЕ НАПРАВИЈА ГОЛЕМИ ОШТЕТУВАЊА ВО МАНАСТИРОТ „СВ ЃОРГИ’’ ВО СЕЛОТО ВЕЛУШИНА

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ НАПРАВИЈА ГОЛЕМИ ОШТЕТУВАЊА ВО МАНАСТИРОТ „СВ ЃОРГИ’’ ВО СЕЛОТО ВЕЛУШИНА

Изронети фрески, распукани тавани, ѕидови и подови, срушени делови од конаците... Земјотресите што два дена дрмаат во Битолско предизвикаа големи оште ...
СЕ КОНЗЕРВИРААТ НОВООТКРИЕНИ ФРЕСКИ ОД 14. ВЕК ВО ВЕЛЕШКИОТ МАНАСТИР „СВ. ДИМИТРИЈА“

СЕ КОНЗЕРВИРААТ НОВООТКРИЕНИ ФРЕСКИ ОД 14. ВЕК ВО ВЕЛЕШКИОТ МАНАСТИР „СВ. ДИМИТРИЈА“

Во велешката манастирска црква „Св. Димитрија“ во тек е конзервација на новооткриените фрески кои датираат од 14. век. Една од фреските, која беше отк ...
ШЕЕСЕТИНА СЛЕПЧЕНСКИ РАКОПИСИ КОИ НИЗ ВЕКОВИТЕ БИЛЕ ОДНЕСЕНИ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ПРЕТЕЧА“ ДОСЕГА СЕ ВРАТЕНИ ВО ДИГИТАЛНА ФОРМА

ШЕЕСЕТИНА СЛЕПЧЕНСКИ РАКОПИСИ КОИ НИЗ ВЕКОВИТЕ БИЛЕ ОДНЕСЕНИ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЈОВАН ПРЕТЕЧА“ ДОСЕГА СЕ ВРАТЕНИ ВО ДИГИТАЛНА ФОРМА

Шеесетина значајни стари ракописи од Слепченскиот скрипториум, кој во средниот век постоел во манастирот „Св. Јован Претеча“ во Слепче, Демирхисарско, ...
МОНАХИЊИТЕ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЃОРЃИ“ ВО РАЈЧИЦА ИЗРАБОТУВААТ УНИКАТНИ МИТРИ ЗА ЕПИСКОПИ И ВЛАДИЦИ ОД ЦЕЛ СВЕТ

МОНАХИЊИТЕ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЃОРЃИ“ ВО РАЈЧИЦА ИЗРАБОТУВААТ УНИКАТНИ МИТРИ ЗА ЕПИСКОПИ И ВЛАДИЦИ ОД ЦЕЛ СВЕТ

На само неколку километри од албанската граница, на два часа возење од Скопје, се наоѓа манастирот „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Рајчица, место посвете ...
ПАТОТ ОД ПАНТЕЛЕЈМОН ДО СРЕДНО ВОДНО БЛОКИРАН СО КОЛИ, ГРАДОТ НЕ МОЖЕ ДА ГО ЗАТВОРИ ОТИ БИЛ РЕГИОНАЛЕН ПАТ

ПАТОТ ОД ПАНТЕЛЕЈМОН ДО СРЕДНО ВОДНО БЛОКИРАН СО КОЛИ, ГРАДОТ НЕ МОЖЕ ДА ГО ЗАТВОРИ ОТИ БИЛ РЕГИОНАЛЕН ПАТ

Патот од манастирот Свети Пантелејмон до Средно Водно секој викенд е окупиран со коли. Откако Град Скопје воведе наплата на паркингот на Средно Водно ...
МАНАСТИРОТ ВО МАТЕЈЧЕ ДОБИ 1 МИЛИОН ДЕНАРИ ЗА ЗАШТИТА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО ОПАСНОСТ

МАНАСТИРОТ ВО МАТЕЈЧЕ ДОБИ 1 МИЛИОН ДЕНАРИ ЗА ЗАШТИТА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО ОПАСНОСТ

Манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во манастирскиот комплекс Матејче, Кумановско по долго години заборавеност ќе добие пари од државата за за ...
АМЕРИКАНЦИТЕ ЗА 19 ГОДИНИ ДАЛЕ 1.4 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ЗАШТИТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО, ВО ТЕК Е РЕСТАВРАЦИЈА НА МАНАСТИРОТ ВО ВЕЉУСА

АМЕРИКАНЦИТЕ ЗА 19 ГОДИНИ ДАЛЕ 1.4 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ЗАШТИТА НА МАКЕДОНСКОТО НАСЛЕДСТВО, ВО ТЕК Е РЕСТАВРАЦИЈА НА МАНАСТИРОТ ВО ВЕЉУСА

Манастирот „Св. Богородица Милостива (Елеуса)“ во Вељуса, Струмица е последниот во низата објекти од културно наследство во земјава кој доби грант од ...
НАУЧНИЦИ ПРВПАТ ПРОНАШЛЕ ЖЕНСКИ КОСКИ НА СВЕТА ГОРА, КАДЕ ШТО НА ЖЕНИТЕ ИМ Е ЗАБРАНЕТ ПРИСТАП

НАУЧНИЦИ ПРВПАТ ПРОНАШЛЕ ЖЕНСКИ КОСКИ НА СВЕТА ГОРА, КАДЕ ШТО НА ЖЕНИТЕ ИМ Е ЗАБРАНЕТ ПРИСТАП

Научници објавија дека на гробиштата на Света Гора пронашле неколку векови стари коски што речиси сигурно припаѓаат на жена, што претставува голема ми ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ