Таг: масло

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ПЕСНАТА „НА КОЈНИК ДУЌАН ДА ИМАМ“ Е ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ ПЕТРЕ ВИТАНЧЕТО И НЕГОВАТА РАБОТИЛНИЦА ЗА МАСЛО ОД АФИОН И СОНЧОГЛЕД

ПЕСНАТА „НА КОЈНИК ДУЌАН ДА ИМАМ“ Е ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ ПЕТРЕ ВИТАНЧЕТО И НЕГОВАТА РАБОТИЛНИЦА ЗА МАСЛО ОД АФИОН И СОНЧОГЛЕД

Секоја песна си има своја приказна, свој животен пат. Велешката традиционална песна „На Којник дуќан да имам“ е добро позната, песна, обнародена. А пр ...
ЦЕНАТА НА МАСЛОТО ЗА ЈАДЕЊЕ НЕМА ДА СЕ МЕНУВА ДО СЛЕДНАТА ПРОЛЕТ, ВЕЛАТ ОД ВЕЛЕШКА МАСЛОДАЈНА

ЦЕНАТА НА МАСЛОТО ЗА ЈАДЕЊЕ НЕМА ДА СЕ МЕНУВА ДО СЛЕДНАТА ПРОЛЕТ, ВЕЛАТ ОД ВЕЛЕШКА МАСЛОДАЈНА

Масло за јадење ќе има доволно и цената нема да се менува најмалку до следната пролет, велат од велешка Маслодајна, единствен производител на маслото ...
ЌЕ ИМА ЗЕЈТИН ВО ПРОДАВНИЦИТЕ ОД УТРЕ ИЛИ ЗАДУТРЕ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ

ЌЕ ИМА ЗЕЈТИН ВО ПРОДАВНИЦИТЕ ОД УТРЕ ИЛИ ЗАДУТРЕ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ

Министерот за економија Крешник Бектеши кажа дека состојбата со маслото за јадење е стабилна, а од велешка „Маслодајна“ додаваат дека е зголемена поба ...
МАГАЦИНИТЕ ПОЛНИ СО МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ, РАФТОВИТЕ ВО ПРОДАВНИЦИТЕ ПРАЗНИ ОТИ ТРГОВЦИТЕ НЕМААТ ИНТЕРЕС ДА ПРОДАВААТ БЕЗ МАРЖА

МАГАЦИНИТЕ ПОЛНИ СО МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ, РАФТОВИТЕ ВО ПРОДАВНИЦИТЕ ПРАЗНИ ОТИ ТРГОВЦИТЕ НЕМААТ ИНТЕРЕС ДА ПРОДАВААТ БЕЗ МАРЖА

Магацините на велешката „Маслодајна“ се полни со масло за јадење, додека полиците во маркетите се празни, зејтин нема. Таква е состојбата во Скопје, Б ...
НЕДОСТИГ НА СОНЧОГЛЕДОВО МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ ВО БИТОЛА, А ТОА ШТО ГО ИМА ЧИНИ И ДО 150 ДЕНАРИ

НЕДОСТИГ НА СОНЧОГЛЕДОВО МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ ВО БИТОЛА, А ТОА ШТО ГО ИМА ЧИНИ И ДО 150 ДЕНАРИ

Нема сончогледово масло за јадење во поголемиот дел од продавниците за прехранбени продукти во Битола. Исклучок се големите маркети каде има доволно к ...
ШТИПЈАНИ ТОПАТ СЛАНИНА ЗА МАСТ ОТИ НЕМА ЗЕЈТИН

ШТИПЈАНИ ТОПАТ СЛАНИНА ЗА МАСТ ОТИ НЕМА ЗЕЈТИН

Поради недостиг на растителното масло за јадење во продавниците, штипјани почнаа масовно да купуваат свинска сланина од која топат маст, а добиваат и ...
СЕ ПРАЗНАТ РАФТОВИТЕ СО БРАШНО, ШЕЌЕР И МАСЛО ВО БИТОЛА

СЕ ПРАЗНАТ РАФТОВИТЕ СО БРАШНО, ШЕЌЕР И МАСЛО ВО БИТОЛА

Се празнат рафтовите со шеќер, масло и брашно во Битола откако започна војната со Украина, а особено по вестите последниве денови дека е можно да дојд ...
„МАСЛОДАЈНА“ ОТКУПИ 6,5 ИЛЈАДИ ТОНИ СОНЧОГЛЕД ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ

„МАСЛОДАЈНА“ ОТКУПИ 6,5 ИЛЈАДИ ТОНИ СОНЧОГЛЕД ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МАСЛО ЗА ЈАДЕЊЕ

Привршува откупот на сончогледот во велешката фабрика за масло „Кристал“. Започна од крајот на август и досега се откупени 6,5 илјади тони, или безмал ...
ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЈА НАПУШТИ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА БЕКО ПОЛОВИНА ЧАС ПО ПОЛНОЌ, СЛУЧАЈОТ СО ТАКСИСТОТ ГО ПРЕЗЕМА СКОПСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ ЈА НАПУШТИ ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА БЕКО ПОЛОВИНА ЧАС ПО ПОЛНОЌ, СЛУЧАЈОТ СО ТАКСИСТОТ ГО ПРЕЗЕМА СКОПСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

Половина час по полноќ независниот пратеник Павле Богоевски ја напуштил полициската станица Беко, откако сам се пријави дека по телефон нарачувал масл ...
ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО СЕ ПОЈАВИ МРСНА ДАМКА ВО КОЈА ПЛИВААТ СТАОРЦИ

ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО СЕ ПОЈАВИ МРСНА ДАМКА ВО КОЈА ПЛИВААТ СТАОРЦИ

Попладнево во Охридското езеро, на градскиот кеј пред хотелот “Палас” се појави голема мрсна дамка. Станува збор за масло кое е испуштено во езерск ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ