Таг: Милчо Манчевски

1 2 3 10 10 / 91 НАПИСИ
РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

РЕТРОСПЕКТИВА НА ТВОРЕШТВОТО Е СПЕЦИЈАЛНО ЗАДОВОЛСТВО – ГЛЕДАШ КАДЕ ТИ ОДИ ГЛАСОТ, ВЕЛИ МАНЧЕВСКИ КОЈ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ

Со целосна ретроспектива на творештвото и бугарска премиера на „Кајмак“, филмскиот фестивал во Софија, Бугарија ќе го претстави македонскиот режисер М ...
„КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФАНТАСПОРТО ВО ПОРТУГАЛИЈА

„КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФАНТАСПОРТО ВО ПОРТУГАЛИЈА

„Кајмак“, седмиот филм на Милчо Манчевски, ја освои Специјалната награда на жирито на фестивалот Фантаспорто во Порто, Португалија. „Кајмак“ беше во с ...
НОВИОТ ФИЛМ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ „БЕЛИОТ“ ДОБИ НАД 715.000 ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД „БИСТА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

НОВИОТ ФИЛМ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ „БЕЛИОТ“ ДОБИ НАД 715.000 ЕВРА ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ, ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД „БИСТА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ

Филмот „Белиот“ на Игор Иванов-Изи, доби 44 милиони денари или над 715.400 евра од Агенцијата за филм на Конкурсот за финансирање на проекти за произв ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО НА СОФИЈА ФИЛМ ФЕСТ И ЌЕ ИМА РЕТРОСПЕКТИВА

Со целосна ретроспектива на творештвото - неговите седум долгометражни филмови и два од краткометражните, и како претседател на меѓународното жири, Со ...
„КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ ЗА 10 ДЕНА ВО КИНО ИМА 13.000 ГЛЕДАЧИ ВО 30 ГРАДОВИ ВО ЗЕМЈАВА

„КАЈМАК“ НА МАНЧЕВСКИ ЗА 10 ДЕНА ВО КИНО ИМА 13.000 ГЛЕДАЧИ ВО 30 ГРАДОВИ ВО ЗЕМЈАВА

„Кајмак“, новиот филм на Милчо Манчевски, има 13.000 гледачи низ цела Македонија за 10 дена прикажување, соопшти продукцијата и додаде дека наскоро ќе ...
ТАТЈАНА ЌУРЧИНСКА-ПЕПЕЉУГОСКА СТАНА ЧЛЕН НА ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ НА ЕУРИМАЖ, ТЕЛО КОЕ ГО УСВОЈУВА АКЦИОНИОТ ПЛАН ЗА ПАРИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМОВИ

ТАТЈАНА ЌУРЧИНСКА-ПЕПЕЉУГОСКА СТАНА ЧЛЕН НА ИЗВРШНИОТ КОМИТЕТ НА ЕУРИМАЖ, ТЕЛО КОЕ ГО УСВОЈУВА АКЦИОНИОТ ПЛАН ЗА ПАРИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМОВИ

Татјана Ќурчинска-Пепељугоска, која од 2018 е национален претставник во Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и ...
ТРИ ОД КАРТИ

ТРИ ОД КАРТИ

Со „Кајмак“, неговиот мајсторски седми филм, Милчо Манчевски се потврдува како еден од ретките современи уметници во светот кој страсно ја истражува ч ...
НА ЗДРАВЈЕ КАЈМАКОТ –  СИЛЕН АПЛАУЗ НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

НА ЗДРАВЈЕ КАЈМАКОТ – СИЛЕН АПЛАУЗ НА ПРЕМИЕРАТА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

„Наздравје кајмакот“, рече екипата на новиот, седми филм на режисерот Милчо Манчевски на синоќешната премиера на „Кајмак“ во Филхармонијата. „Се ра ...
ЛИКОВИТЕ ВО „КАЈМАК“ СЕ ЖРТВИ И ДУШМАНИ, НО ПУБЛИКАТА ТРЕБА ДА СОЧУВСТВУВА СО НИВ, НЕ ДА ИМ СУДИ, ВЕЛИ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ

ЛИКОВИТЕ ВО „КАЈМАК“ СЕ ЖРТВИ И ДУШМАНИ, НО ПУБЛИКАТА ТРЕБА ДА СОЧУВСТВУВА СО НИВ, НЕ ДА ИМ СУДИ, ВЕЛИ МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ

Наместо да суди публиката за ликовите, треба да сочувствува со нив, иако тие во исто време се и жртви и душмани, вели најнаградуваниот македонски режи ...
САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

САКАМ ДА ЗНАМ СÈ ЗА МАКЕДОНИЈА И ДА ПРОБАМ КАЈМАК – РЕАКЦИИ ВО ТОКИО ЗА ФИЛМОТ НА МАНЧЕВСКИ

Македонскиот режисер Милчо Манчевски чиј седми филм „Кајмак“ имаше светска премиера во конкуренцијата на фестивалот во Токио, неделава одржа и мастерк ...
1 2 3 10 10 / 91 НАПИСИ