Таг: министер за култура

1 2 3 10 / 23 НАПИСИ
ВЛАДАТА ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА ЗАЛИХАТА ОД 770 ИЛЈАДИ КНИГИ ОД КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ КОИ ЧИНЕА 9 МИЛОНИ ЕВРА

ВЛАДАТА ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА ЗАЛИХАТА ОД 770 ИЛЈАДИ КНИГИ ОД КАПИТАЛНИТЕ ПРОЕКТИ КОИ ЧИНЕА 9 МИЛОНИ ЕВРА

Владата ќе одлучува што да се прави со 770 илјади книги од капиталните проекти, кои се сместени во подрумите на Министерството за култура и национални ...
МИНИСТЕРОТ АДЕМИ ЌЕ ЧЕСТИ РУЧЕК АКО АЛБАНСКИ ТЕАТАР БИДЕ ГОТОВ ВО ОКТОМВРИ

МИНИСТЕРОТ АДЕМИ ЌЕ ЧЕСТИ РУЧЕК АКО АЛБАНСКИ ТЕАТАР БИДЕ ГОТОВ ВО ОКТОМВРИ

По пет години реконструкција, Албанскиот театар во Скопје во октомври ќе биде пуштен во употреба, а изградбата наместо 8, ќе чини 9, 1 милион евра. Ми ...
САД ИМААТ СВЕТСКА КУЛТУРА БИДЕЈЌИ НЕ ЗАВИСИ ОД ДРЖАВАТА, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА СЕМИНАР ЗА МЕНАЏМЕНТ ВО КУЛТУРАТА

САД ИМААТ СВЕТСКА КУЛТУРА БИДЕЈЌИ НЕ ЗАВИСИ ОД ДРЖАВАТА, РЕЧЕ АМБАСАДОРОТ БЕЈЛИ НА СЕМИНАР ЗА МЕНАЏМЕНТ ВО КУЛТУРАТА

„Македонија има неверојатни места да понуди во културниот простор, кои се навистина неистражени. Не знам колкумина од вас биле на Кокино, но неверојат ...
ЌЕ БИДАМ СОВЕТНИК ЗА СЀ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ВИСАР ВИШКА ЗА НОВАТА ФУНКЦИЈА ВО КАБИНЕТОТ НА МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА

ЌЕ БИДАМ СОВЕТНИК ЗА СЀ, ВЕЛИ АКТЕРОТ ВИСАР ВИШКА ЗА НОВАТА ФУНКЦИЈА ВО КАБИНЕТОТ НА МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА

Актерот од Македонскиот народен театар (МНТ) Висар Вишка стана советник на новиот министер за култура Асаф Адеми. „Ќе го советувам за сè“, ни рече ...
АЛАЃОЗОВСКИ ЌЕ БИДЕ СОВЕТНИК ЗА КУЛТУРА НА ЗАЕВ, АДЕМИ СТАНА МИНИСТЕР

АЛАЃОЗОВСКИ ЌЕ БИДЕ СОВЕТНИК ЗА КУЛТУРА НА ЗАЕВ, АДЕМИ СТАНА МИНИСТЕР

Поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски е назначен за национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во кабинетот н ...
РОМАНСКАТА ОПЕРСКА ДИВА ЕЛЕНА МОШУЦ ЌЕ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

РОМАНСКАТА ОПЕРСКА ДИВА ЕЛЕНА МОШУЦ ЌЕ ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

Романската оперска дива Елена Мошуц, една од најдобрите оперски певици во светот, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид ќе го отвори годинешното 58. ...
ЈАС СУМ МИНИСТЕР ДОДЕКА СОБРАНИЕТО НЕ ИЗГЛАСА ПОИНАКУ, РЕЧЕ АЛАЃОЗОВСКИ ВО КУМАНОВО

ЈАС СУМ МИНИСТЕР ДОДЕКА СОБРАНИЕТО НЕ ИЗГЛАСА ПОИНАКУ, РЕЧЕ АЛАЃОЗОВСКИ ВО КУМАНОВО

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска во Куманово рече дека тој останува министер за култура, сè додека Собранието не изгласа поинаку, по ш ...
10 УЧЕСНИЦИ САМИ СИ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ОДОБРЕНИТЕ ПРОЕКТИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

10 УЧЕСНИЦИ САМИ СИ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ОДОБРЕНИТЕ ПРОЕКТИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА

Десет проекти кои беа одобрени од Министерството за култура во Годишната програма, се повлечени од самите учесници, рече денес министерот за култура Р ...
ПОЧИНА ВИЗАНТОЛОГОТ ЦВЕТАН ГРОЗДАНОВ, ПРВИОТ МИНИСТЕР ЗА КУЛТУРА

ПОЧИНА ВИЗАНТОЛОГОТ ЦВЕТАН ГРОЗДАНОВ, ПРВИОТ МИНИСТЕР ЗА КУЛТУРА

Академик Цветан Грозданов, реномиран византолог и првиот министер за култура во независна Македонија, почина вчера во Скопје, извести Македонската ака ...
АЛАЃОЗОВСКИ ГО ПОНИШТИ КОНКУРСОТ ЗА КЛАСИЧНИ МУЗИЧКИ ДЕЛА НА КОЈ ПОБЕДИЈА ДИМУШЕВСКИ И ПЕТРОВСКИ

АЛАЃОЗОВСКИ ГО ПОНИШТИ КОНКУРСОТ ЗА КЛАСИЧНИ МУЗИЧКИ ДЕЛА НА КОЈ ПОБЕДИЈА ДИМУШЕВСКИ И ПЕТРОВСКИ

Министерството за култура го поништи конкурсот за откуп на класични композиции за 2017 година поради административни пропусти во неговото спроведување ...
1 2 3 10 / 23 НАПИСИ