Таг: Министерство за култура

1 2 3 29 10 / 290 НАПИСИ
ЗАВРШИ ПРВАТА ФАЗА ОД ИЗГРАДБАТА НА СЕДИШТЕТО НА ЏЕЗ-ОРКЕСТАРОТ, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ВЕЛИ ЗА КОМПЛЕТИРАЊЕ ЌЕ ИМА ПАРИ И СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ

ЗАВРШИ ПРВАТА ФАЗА ОД ИЗГРАДБАТА НА СЕДИШТЕТО НА ЏЕЗ-ОРКЕСТАРОТ, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ВЕЛИ ЗА КОМПЛЕТИРАЊЕ ЌЕ ИМА ПАРИ И СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ

Уште не се готови просториите доделени на Националниот џез-оркестар, кои ги доби како траен дом од Владата, иако беше најавено дека бидат завршени до ...
НАРАЧАВ РЕВИЗИЈА ЗА УНИВЕРЗАЛНА САЛА, ДОДЕКА НЕ ЗАВРШИ НЕМА ДА ПОТПИШУВАМ НИШТО, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА ЉУТКОВ

НАРАЧАВ РЕВИЗИЈА ЗА УНИВЕРЗАЛНА САЛА, ДОДЕКА НЕ ЗАВРШИ НЕМА ДА ПОТПИШУВАМ НИШТО, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА ЉУТКОВ

Ќе се прави комплетна ревизија на постапката за реконструкција на Универзална сала, најави новиот министер за култура Зоран Љутков. Додека заврши реви ...
ЈУБИЛЕЈНОТО 45. СКОПСКО ЛЕТО ГО ПРАВИМЕ БЕЗ ПОМОШ ОД ГРАД СКОПЈЕ, САМО СО 800.000 ДЕНАРИ ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ГЛИГОРОВ

ЈУБИЛЕЈНОТО 45. СКОПСКО ЛЕТО ГО ПРАВИМЕ БЕЗ ПОМОШ ОД ГРАД СКОПЈЕ, САМО СО 800.000 ДЕНАРИ ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ГЛИГОРОВ

Фестивалот Скопско лето, кој годинава се одржува по 45. пат, започнува  на 21 јуни со концертот на хрватскиот пијанист Звјездан Ружиќ во Куршумли Ан о ...
СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

СДСМ 8 ГОДИНИ НЕ ГО УРНА СПОМЕНИКОТ-ДИВОГРАДБА НА МАЈКА ТЕРЕЗА ШТО ГО БЛОКИРА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА, Ѝ ГО ОСТАВИ НА ВМРО-ДПМНЕ ДА ГО ДОГРАДИ

Осум години споменикот-дивоградба на Мајка Тереза го блокира влезот на Плоштадот Македонија, а Владата на СДСМ која жестоко го критикуваше проектот „С ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕ ЗНАЕ КОЈ ВРШИ ИСПИТУВАЊА НА УНИВЕРЗАЛНА, НЕ Е ИЗИИС, КАКО ШТО ВЕЛАТ, ТУКУ ПРИВАТНИОТ ИНСТИТУТ НА ГАРЕВСКИ

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕ ЗНАЕ КОЈ ВРШИ ИСПИТУВАЊА НА УНИВЕРЗАЛНА, НЕ Е ИЗИИС, КАКО ШТО ВЕЛАТ, ТУКУ ПРИВАТНИОТ ИНСТИТУТ НА ГАРЕВСКИ

Министерството за култура не знае кој ги врши испитувањата дали е безбедна опожарената челична конструкција на Универзална сала. Во одговорот за САКАМ ...
ИЗИИС ПОЧНА СО ИСПИТУВАЊА ДАЛИ ЧЕЛИЧНАТА КОНСТРУКЦИЈА НА УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Е ОШТЕТЕНА ОД ПОЖАРОТ

ИЗИИС ПОЧНА СО ИСПИТУВАЊА ДАЛИ ЧЕЛИЧНАТА КОНСТРУКЦИЈА НА УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Е ОШТЕТЕНА ОД ПОЖАРОТ

Екипи од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) почнаа со испитувања на опожарената Универзална сала во Скопје. Струч ...
ОВОЈ ЧЕТВРТОК Е ДЕН ЗА БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ ВО СИТЕ МУЗЕИ И АРХЕОЛОШКИ ЛОКАЛИТЕТИ ВО ЗЕМЈАВА

ОВОЈ ЧЕТВРТОК Е ДЕН ЗА БЕСПЛАТЕН ВЛЕЗ ВО СИТЕ МУЗЕИ И АРХЕОЛОШКИ ЛОКАЛИТЕТИ ВО ЗЕМЈАВА

В четврток (18 април) ќе биде бесплатен влезот во сите музеи и археолошки локалитети во земјава, во чест на Светскиот ден на спомениците и археолошкит ...
УНИВЕРЗАЛНА ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА СЕ ГРАДИ КОГА ЌЕ ЗАВРШАТ ИСПИТУВАЊАТА ОД ИЗИИС И ГРАДЕЖЕН ФАКУЛТЕТ

УНИВЕРЗАЛНА ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА СЕ ГРАДИ КОГА ЌЕ ЗАВРШАТ ИСПИТУВАЊАТА ОД ИЗИИС И ГРАДЕЖЕН ФАКУЛТЕТ

Универзална сала која во вторникот се запали ќе продолжи да се реконструира откако ќе се направат сите потребни испитувања за безбедноста на новата че ...
ЗА РЕНОВИРАЊЕ НА УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ ЗБОРУВА 15 ГОДИНИ, 9 ГОДИНИ Е ЗАТВОРЕНА И СКАПУВАШЕ, А СЕГА СЕ ЗАПАЛИ

ЗА РЕНОВИРАЊЕ НА УНИВЕРЗАЛНА САЛА СЕ ЗБОРУВА 15 ГОДИНИ, 9 ГОДИНИ Е ЗАТВОРЕНА И СКАПУВАШЕ, А СЕГА СЕ ЗАПАЛИ

Универзалната сала во Скопје која што вчера се запали, над 15 години се најавува дека ќе се реновира, но не само што не е обновена, туку објектот 9 го ...
НАЈВЕРОЈАТНО СЕ ЗАПАЛИЛА СТАРА ИНСТАЛАЦИЈА ВО УНИВЕРЗАЛНА, НИЕ ПРЕДУПРЕДУВАВМЕ ДЕКА ОВА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ КОГА БЕШЕ ПРЕКИНАТ ПРОЕКТОТ, РЕЧЕ ИЗВЕДУВАЧОТ

НАЈВЕРОЈАТНО СЕ ЗАПАЛИЛА СТАРА ИНСТАЛАЦИЈА ВО УНИВЕРЗАЛНА, НИЕ ПРЕДУПРЕДУВАВМЕ ДЕКА ОВА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ КОГА БЕШЕ ПРЕКИНАТ ПРОЕКТОТ, РЕЧЕ ИЗВЕДУВАЧОТ

Од нигде никаде изби пожарот, претпоставуваме дека е стар кабел или некоја стара инсталација, рече Лазар Арсовски сопственик на градежната фирма „Унив ...
1 2 3 29 10 / 290 НАПИСИ