Таг: МОН

1 2 10 / 14 НАПИСИ
И ГОДИНАВА СВИДЕТЕЛСТВАТА ЌЕ СЕ ДЕЛАТ ВО АВГУСТ, ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НЕ КАЖУВААТ ЗОШТО

И ГОДИНАВА СВИДЕТЕЛСТВАТА ЌЕ СЕ ДЕЛАТ ВО АВГУСТ, ОД МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НЕ КАЖУВААТ ЗОШТО

И годинава како и лани свидетелствата на учениците од основните и средните училишта ќе се делат во август. Иако училиштата имаа закажани термини во ју ...
РОДИТЕЛИТЕ ДА ГО ПРИФАТАТ СКРИНИНГОТ НА ДЕЦАТА, ЌЕ ОТКРИЕМЕ АСИМПТОМАТСКИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

РОДИТЕЛИТЕ ДА ГО ПРИФАТАТ СКРИНИНГОТ НА ДЕЦАТА, ЌЕ ОТКРИЕМЕ АСИМПТОМАТСКИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

Од утре, во соработка со Министерството за образование и наука (МОН) ќе се бараат писмени согласности од родителите за скринингот за ковид-19 на 8.200 ...
МАТУРАТА ЌЕ СЕ ПОЛАГА НА 5 ЈУНИ, ДОТОГАШ МОН, НАСТАВНИЦИ И СРЕДНОШКОЛЦИ ЌЕ ТРЕБА ДА ГО СКРАТАТ МАТЕРИЈАЛОТ ЗА УЧЕЊЕ

МАТУРАТА ЌЕ СЕ ПОЛАГА НА 5 ЈУНИ, ДОТОГАШ МОН, НАСТАВНИЦИ И СРЕДНОШКОЛЦИ ЌЕ ТРЕБА ДА ГО СКРАТАТ МАТЕРИЈАЛОТ ЗА УЧЕЊЕ

Премиерот Зоран Заев од една и лидерот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи од друга страна, денеска ги соопштија договорените точки според кои мат ...
МАТУРАНТИТЕ И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СЕ СПОГОДИЈА ЗА ДРЖАВНА МАТУРА СО 2 ИНТЕРНИ И 2 ЕКСТЕРНИ ПРЕДМЕТА

МАТУРАНТИТЕ И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ СЕ СПОГОДИЈА ЗА ДРЖАВНА МАТУРА СО 2 ИНТЕРНИ И 2 ЕКСТЕРНИ ПРЕДМЕТА

Матурантите кои бојкотираа настава и бараа скратена програма за државна матура и Министерството за образование и наука (МОН) постигнаа компромис и се ...
РОДИТЕЛИТЕ НА ШТИПСКИОТ МАТЕМАТИЧКИ ШАМПИОН ГИ ОДБИЈА ПРИВАТНИТЕ ДОНАЦИИ, БАРААТ МОН ДА ГО СМЕНИ ЗАКОНОТ ЗА ПОДДРШКА НА ТАЛЕНТИРАНИ ДЕЦА

РОДИТЕЛИТЕ НА ШТИПСКИОТ МАТЕМАТИЧКИ ШАМПИОН ГИ ОДБИЈА ПРИВАТНИТЕ ДОНАЦИИ, БАРААТ МОН ДА ГО СМЕНИ ЗАКОНОТ ЗА ПОДДРШКА НА ТАЛЕНТИРАНИ ДЕЦА

По веста дека на штипскиот математичар Дамјан Давков Министерството за образование и наука (МОН) не му одобри парична награда затоа што стана државен ...
ЛАЖНА ВЕСТ СЕ ШИРИ ДЕКА СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ СЕ УЧИ ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ, ТИЕ МАТЕРИЈАЛИ НЕ СЕ НИ ОД ЗЕМЈАВА, ВЕЛИ ЦАРОВСКА

ЛАЖНА ВЕСТ СЕ ШИРИ ДЕКА СЕКСУАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ ЌЕ СЕ УЧИ ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ, ТИЕ МАТЕРИЈАЛИ НЕ СЕ НИ ОД ЗЕМЈАВА, ВЕЛИ ЦАРОВСКА

Лажна е веста која се шири низ социјалните медиуми дека сексуалното образование ќе се изучува од второ одделение, регира Министерството за образование ...
ДЕСЕТИНА ДЕНА ПРЕД СТАРОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА, ПОЧНА ОБУКАТА НА НАСТАВНИЦИТЕ ЗА ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА

ДЕСЕТИНА ДЕНА ПРЕД СТАРОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА, ПОЧНА ОБУКАТА НА НАСТАВНИЦИТЕ ЗА ПЛАТФОРМАТА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА

На десет дена пред почетокот на новата учебна година, денес почнаа обуките на наставниците за користење на националната платформа за онлајн настава. ...
КОМБИНИРАНА НАСТАВА И ЗА СРЕДНОШКОЛЦИТЕ И ОСНОВЦИТЕ ОД 4-ТО ДО 9-ТО ОДДЕЛЕНИЕ АКО УЧИЛИШТАТА ДОКАЖАТ ДЕКА ИМААТ УСЛОВИ ЗА ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

КОМБИНИРАНА НАСТАВА И ЗА СРЕДНОШКОЛЦИТЕ И ОСНОВЦИТЕ ОД 4-ТО ДО 9-ТО ОДДЕЛЕНИЕ АКО УЧИЛИШТАТА ДОКАЖАТ ДЕКА ИМААТ УСЛОВИ ЗА ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО

Министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната нејзина прва прес-конференција во овој ресор кажа дека ако има услови според протоколот ...
ДЕЦАТА ОД ПРВО ДО ТРЕТО ОДДЕЛЕНИЕ КОИ ЌЕ УЧАТ ОД ДОМА ВО ЖИВО ЌЕ ГО СЛЕДАТ ЧАСОТ ОД УЧИЛНИЦАТА

ДЕЦАТА ОД ПРВО ДО ТРЕТО ОДДЕЛЕНИЕ КОИ ЌЕ УЧАТ ОД ДОМА ВО ЖИВО ЌЕ ГО СЛЕДАТ ЧАСОТ ОД УЧИЛНИЦАТА

Во живо од училницата ќе се пренесува часот за децата од прво до трето одделение, чии родители одлучиле да не одат на училиште туку ќе учат од дома. О ...
ДОЦНИ ЈУЛСКАТА ПЛАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО, МИНИСТЕРСТВОТО ВЕЛИ ДИРЕКТОРИТЕ НА ШКОЛИТЕ НЕ ЈА ПОДИГНАЛЕ

ДОЦНИ ЈУЛСКАТА ПЛАТА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО, МИНИСТЕРСТВОТО ВЕЛИ ДИРЕКТОРИТЕ НА ШКОЛИТЕ НЕ ЈА ПОДИГНАЛЕ

Јулската плата ја добиле само вработените во средните училишта, а не и тие во основните во Македонија, потврдија од Министерството за образование и на ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ