Таг: МРТ

ДА ЗАЛЕЧИМЕ НЕКОЈА РАНА ВО КАРАНТИНОВ СО НАШИОТ СПЕЦИЈАЛЕН РЕЦЕПТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ СТАВРЕСКИ ПРЕД ТВ-ПРЕМИЕРАТА НА „ИСЦЕЛИТЕЛ“

ДА ЗАЛЕЧИМЕ НЕКОЈА РАНА ВО КАРАНТИНОВ СО НАШИОТ СПЕЦИЈАЛЕН РЕЦЕПТ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ СТАВРЕСКИ ПРЕД ТВ-ПРЕМИЕРАТА НА „ИСЦЕЛИТЕЛ“

Македонскиот филм „Исцелител“ , деби на режисерот Ѓорче Ставрески утре ќе има ТВ-премиера, на првиот канал на Македонската радиотелевизија (МРТ) во 21 ...
ТВ-СЕРИЈАТА „ЗОКИ ПОКИ“ СПОРЕД РОМАНОТ НА ОЛИВЕРА НИКОЛОВА ОД ДЕНЕС НА МРТ

ТВ-СЕРИЈАТА „ЗОКИ ПОКИ“ СПОРЕД РОМАНОТ НА ОЛИВЕРА НИКОЛОВА ОД ДЕНЕС НА МРТ

Телевизиската серија за деца „Зоки Поки“ “ според истоимената книга на Оливера Николова, од денес почнува да се прикажува на првата програма на Македо ...
ТВ-СЕРИЈАТА ЗА ДЕЦА „ЗОКИ ПОКИ“ ОД 4 МАЈ НА МРТ

ТВ-СЕРИЈАТА ЗА ДЕЦА „ЗОКИ ПОКИ“ ОД 4 МАЈ НА МРТ

На 4 мај на првата програма на Македонската радиотелевизија (МРТ) ќе почне емитувањето на ТВ-серијата „Зоки Поки“ според истоимената книга на Оливера ...
СВЕТСКА ТВ-ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МАНЧЕВСКИ „ВРБА“ В НЕДЕЛА НА МРТ

СВЕТСКА ТВ-ПРЕМИЕРА НА НОВИОТ ФИЛМ НА МАНЧЕВСКИ „ВРБА“ В НЕДЕЛА НА МРТ

Новиот, шести филм на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски, „Врба“ в недела, на 29 март, ќе има светска ТВ-премиера во 22 часот на Маке ...
СЕДИ ДОМА СО МИЛЧО – ЧЕТИРИ ФИЛМОВИ НА МАНЧЕВСКИ НА МРТ КАКО ПОДДРШКА НА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

СЕДИ ДОМА СО МИЛЧО – ЧЕТИРИ ФИЛМОВИ НА МАНЧЕВСКИ НА МРТ КАКО ПОДДРШКА НА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Филмовите на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски ќе се прикажуваат на Македонската радиотелевизија (МРТ), како поддршка на вонредните мер ...
НАСТАВНИЦИ ОД ОСНОВНО ЌЕ ДРЖАТ СКРАТЕНИ ЧАСОВИ ПРЕКУ ТРИТЕ КАНАЛИ НА МРТ

НАСТАВНИЦИ ОД ОСНОВНО ЌЕ ДРЖАТ СКРАТЕНИ ЧАСОВИ ПРЕКУ ТРИТЕ КАНАЛИ НА МРТ

Основците и децата на претшколска возраст од понеделник ќе може да следат едукативни содржини на трите канали на Македонската радиотелевизија (МРТ), с ...
ДА ПОМОГНЕМЕ ВО ВРЕМЕТО КОГА НЕ СЕ ОДИ ВО ШКОЛО – УНКОВСКИ И СЕМЕЈСТВОТО НА СТЕФАНОВСКИ Ѝ ДОЗВОЛИЈА НА МРТ ДА ЈА РЕПРИЗИРА „БУШАВА АЗБУКА“

ДА ПОМОГНЕМЕ ВО ВРЕМЕТО КОГА НЕ СЕ ОДИ ВО ШКОЛО – УНКОВСКИ И СЕМЕЈСТВОТО НА СТЕФАНОВСКИ Ѝ ДОЗВОЛИЈА НА МРТ ДА ЈА РЕПРИЗИРА „БУШАВА АЗБУКА“

Режисерот Слободан Унковски на Фејсбук објави дека со семејството на Горан Стефановски ѝ дале дозвола на Македонската радио телевизија (МРТ) бесплатно ...
РЕИЗБОРОТ НА МАРЈАН ЦВЕТКОВСКИ ЗА ДИРЕКТОР НА МРТ Е НИШТОВЕН ОТИ ГО ИЗБРА НЕЛЕГИТИМЕН ПРОГРАМСКИ СОВЕТ, ВЕЛИ ЗНМ

РЕИЗБОРОТ НА МАРЈАН ЦВЕТКОВСКИ ЗА ДИРЕКТОР НА МРТ Е НИШТОВЕН ОТИ ГО ИЗБРА НЕЛЕГИТИМЕН ПРОГРАМСКИ СОВЕТ, ВЕЛИ ЗНМ

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) смета дека реизборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија (МРТ) не оди во при ...
СЕ УКИНУВААТ ДРЖАВНИТЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПЕСНИ, ДОСЕГА СЕ ПОТРОШЕНИ 2 МИЛИОНИ ЕВРА

СЕ УКИНУВААТ ДРЖАВНИТЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПЕСНИ, ДОСЕГА СЕ ПОТРОШЕНИ 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Министерството за култура ќе го укинува Законот за поддршка на домашната музичка продукција, со кој од 2014 досега од Буџетот се потрошени 2 милиони е ...
9 / 9 НАПИСИ