Таг: мутација

ВО ИНДИЈА ОТКРИЕНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС СО ДВОЈНА МУТАЦИЈА

ВО ИНДИЈА ОТКРИЕНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУС СО ДВОЈНА МУТАЦИЈА

Нова варијанта на коронавирус која содржи двојна мутација е откриена во примероци собрани во Индија. Здравствените власти испитуваат дали оваа варијан ...
БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19 ЌЕ ДОМИНИРА, ДА БИДЕМЕ УШТЕ ПОПРЕТПАЗЛИВИ, ВЕЛИ Д-Р КУНГУЛОВСКИ

БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19 ЌЕ ДОМИНИРА, ДА БИДЕМЕ УШТЕ ПОПРЕТПАЗЛИВИ, ВЕЛИ Д-Р КУНГУЛОВСКИ

Доктор Горан Кунгуловски од Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во приватната клиника „Жан Митрев“ вели дека новата мутација на кови ...
БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19 ОТКРИЕН КАЈ 46-ГОДИШЕН МАКЕДОНЕЦ КОЈ ОД 22 ЈАНУАРИ СЕ ВОДИ ЗА ОЗДРАВЕН

БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19 ОТКРИЕН КАЈ 46-ГОДИШЕН МАКЕДОНЕЦ КОЈ ОД 22 ЈАНУАРИ СЕ ВОДИ ЗА ОЗДРАВЕН

Мутација на британскиот сој на ковид-19 е детектирана денеска кај оздравен 46-годишен маж од ковид-19, при анализа на податоци во приватна лабораториј ...
ОТКРИЕН НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЈАПОНИЈА, РАЗЛИЧЕН ОД БРИТАНСКИОТ

ОТКРИЕН НОВ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЈАПОНИЈА, РАЗЛИЧЕН ОД БРИТАНСКИОТ

Нов вид на коронавирусот, различен од тој во Велика Британија, е пронајден кај четири лица кои пристигнале во Токио од Бразил, соопшти јапонското Мини ...
ВАКЦИНАТА НА „ФАЈЗЕР“ ДЕЛУВА И ПРОТИВ НОВИТЕ, ПОПРЕНОСЛИВИ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУСОТ

ВАКЦИНАТА НА „ФАЈЗЕР“ ДЕЛУВА И ПРОТИВ НОВИТЕ, ПОПРЕНОСЛИВИ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУСОТ

Вакцината на „Фајзер/Бионтек“ делува и против клучни мутации во новите, високопреносливи варијанти на коронавирусот откриени во Велика Британија и Јуж ...
ВЛАДАТА ГИ ЗАБРАНИ ЛЕТОВИТЕ ОД БРИТАНИЈА ПО ПОЈАВАТА НА МУТАЦИЈАТА НА КОВИД-19

ВЛАДАТА ГИ ЗАБРАНИ ЛЕТОВИТЕ ОД БРИТАНИЈА ПО ПОЈАВАТА НА МУТАЦИЈАТА НА КОВИД-19

Владата ги забрани сите летови од Велика Британија во земјава, соопшти премиерот Зоран Заев, по појавата на мутацијата на ковид-19. Комисијата за зара ...
НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

Варијанта на новиот коронавирус што потекнува од Шпанија забрзано се проширила низ поголемиот дел од Европа летоска и на неа отпаѓа мнозинството нови ...
НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ СТОТИЦИ МУТАЦИИ НА КОРОНАВИРУСОТ, НО ЗАСЕГА НЕ ЗНААТ ШТО ЗНАЧИ ТОА

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ СТОТИЦИ МУТАЦИИ НА КОРОНАВИРУСОТ, НО ЗАСЕГА НЕ ЗНААТ ШТО ЗНАЧИ ТОА

Научниците во САД и Велика Британија идентификувале стотици мутации на коронавирусот што ја предизвикува болеста КОВИД-19, но засега не е познато што ...
8 / 8 НАПИСИ