Таг: награда

1 9 10 11 12 110 / 111 НАПИСИ
ПОЛСКИОТ „21 Х ЊУЈОРК“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

ПОЛСКИОТ „21 Х ЊУЈОРК“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

Полскиот документарец „21 х Њујорк“ на Пјотр Стасик е победник на годинашнот МакеДокс и ја освои главната награда Кромид. Стасик, примајќи ја наградат ...
НОВИНАРОТ ДА НЕ ДОЗВОЛИ ДА БИДЕ КЛОЗЕТСКА ШОЛЈА, ВЕЛИ ДОАЈЕНОТ НА БИТОЛСКОТО НОВИНАРСТВО НИКОЛА ТАЛЕВСКИ

НОВИНАРОТ ДА НЕ ДОЗВОЛИ ДА БИДЕ КЛОЗЕТСКА ШОЛЈА, ВЕЛИ ДОАЈЕНОТ НА БИТОЛСКОТО НОВИНАРСТВО НИКОЛА ТАЛЕВСКИ

Оној што ќе се зафати за новинарството да не дозволи да биди клозетска шолја, некој да клекнe, да се испразни сосема, а тој само да ја тргне рачката и ...
„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО АСПЕН

„КРАЈОТ НА ВРЕМЕТО“ НА МАНЧЕВСКИ ОСВОИ НАГРАДА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО АСПЕН

„Крајот на времето“ на Милчо Манчевски освoи награда на  филмскиот фестивал Аспен Шортфест 2017 во САД, каде што на 5 април ја имаше и светската преми ...
„ЛИМОН“ ЈА ОТВОРИ ТРКАТА ЗА ТИГАР И 40.000 ЕВРА ВО РОТЕРДАМ

„ЛИМОН“ ЈА ОТВОРИ ТРКАТА ЗА ТИГАР И 40.000 ЕВРА ВО РОТЕРДАМ

„Лимон“ на американската дебитантка Јаница Браво го отвори синоќа 46. Издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемиот фестивал на авторски неза ...
НАГРАДА ЗА „МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ

НАГРАДА ЗА „МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР“ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ

  Меѓународниот олимписки комитет му додели награда на „Малиот битолски Монмартр“ за афирмација на спортот преку уметноста.„ Монмартр“ цели 25 ...
„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„СОН НА ЛЕТНАТА НОЌ“ НА ИВАН ПОПОВСКИ НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА ВО РУСИЈА

„Сонот на летната ноќ” на реномиранот македонски режисер Иван Поповски е прогласена за најдобра претстава во Русија, според изборот на публиката. Пост ...
РАДОВАН РАЃЕНОВИЌ, ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР НА АРХИТЕКТУРА, НАГРАДЕН СО „АНДРЕА ДАМЈАНОВ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

РАДОВАН РАЃЕНОВИЌ, ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН МАЈСТОР НА АРХИТЕКТУРА, НАГРАДЕН СО „АНДРЕА ДАМЈАНОВ“ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Асоцијацијата на архитекти на Македонија на архитектот Радован Раѓеновиќ вечерва му ја врачи наградата „Андреа Дамјанов“ за животно дело и достигнувањ ...
ФОТОРЕПОРТЕРОТ И СОРАБОТНИК НА СДК.МК ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ СО НАГРАДА ВО ГЕРМАНИЈА

ФОТОРЕПОРТЕРОТ И СОРАБОТНИК НА СДК.МК ЃОРЃИ ЛИЧОВСКИ СО НАГРАДА ВО ГЕРМАНИЈА

Македонскиот фоторепортер и соработник на СДК.МК Ѓорѓи Личовски доби признание бронзен медал на германската Академија Лид за трета најдобра фотографиј ...
ЗИЈАХ СОКОЛОВИЌ Е НАЈДОБАР АКТЕР НА ФЕСТИВАЛОТ „РИСТО ШИШКОВ“

ЗИЈАХ СОКОЛОВИЌ Е НАЈДОБАР АКТЕР НА ФЕСТИВАЛОТ „РИСТО ШИШКОВ“

Босанскиот актер Зијах Соколовиќ, кој живее и работи во Австрија, ја освои наградата за најдобар актер на фестивалот „Ристо Шишков“, за улогата во пре ...
СО НОВИТЕ ЦЕНИ НА АДВОКАТИТЕ, ПРАВДА ЌЕ ИМА САМО ЗА БОГАТИТЕ

СО НОВИТЕ ЦЕНИ НА АДВОКАТИТЕ, ПРАВДА ЌЕ ИМА САМО ЗА БОГАТИТЕ

Цените за адвокатските услуги скокнаа дури до 30, 50, па и 100 проценти со новата Тарифа за награда и надоместок на трошоците за работа на адвокатите, ...
1 9 10 11 12 110 / 111 НАПИСИ