Таг: НАСА

1 2 3 10 / 26 НАПИСИ
ПРАТИВ ДРОН НА МАРС, АМА ТЕШКО МОЖАМ ДА СИ ДОЈДАМ ВО ГАЗА, ВЕЛИ ПАЛЕСТИНСКИ ИНЖЕНЕР ДЕЛ ОД ТИМОТ НА НАСА

ПРАТИВ ДРОН НА МАРС, АМА ТЕШКО МОЖАМ ДА СИ ДОЈДАМ ВО ГАЗА, ВЕЛИ ПАЛЕСТИНСКИ ИНЖЕНЕР ДЕЛ ОД ТИМОТ НА НАСА

Инженерот Лоај Елбасјони беше дел од тимот на НАСА, кои влегоа во историјата со праќањето на хеликоптер на површината на Марс. Но, вели дека враќањето ...
РОВЕРОТ „ПЕРСЕВЕРАНС“ УСПЕАЛ ДА ПРОИЗВЕДЕ КИСЛОРОД ОД ЈАГЛЕРОДЕН ДИОКСИД НА МАРС

РОВЕРОТ „ПЕРСЕВЕРАНС“ УСПЕАЛ ДА ПРОИЗВЕДЕ КИСЛОРОД ОД ЈАГЛЕРОДЕН ДИОКСИД НА МАРС

Инструмент на роверот „Персеверанс“ успеа да произведе кислород од јаглероден диоксид од атмосферата на Марс. Тоа е втората успешна технолошка демонс ...
ХЕЛИКОПТЕРОТ НА НАСА ГО ИМАШЕ ПРВИОТ УСПЕШЕН ЛЕТ НА МАРС, ВО ВОЗДУХ СЕ ЗАДРЖА ПОМАЛКУ ОД МИНУТА

ХЕЛИКОПТЕРОТ НА НАСА ГО ИМАШЕ ПРВИОТ УСПЕШЕН ЛЕТ НА МАРС, ВО ВОЗДУХ СЕ ЗАДРЖА ПОМАЛКУ ОД МИНУТА

НАСА објави дека малиот хеликоптер „Инџинуити“ успешно летнал над површината на Марс, што е прв контролиран лет на едно летало на друга планета. Хелик ...
НАСА ЈА ИЗБРА КОМПАНИЈАТА НА ИЛОН МАСК „СПЕЈСЕКС“ ДА ГИ ВРАТИ ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА

НАСА ЈА ИЗБРА КОМПАНИЈАТА НА ИЛОН МАСК „СПЕЈСЕКС“ ДА ГИ ВРАТИ ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА

НАСА ја избра компанијата на Илон Маск „СпејсЕкс“ да го направи модулот за слетување со кој луѓето би се вратиле на Месечината до крајот на оваа децен ...
НАСА ГО ОДЛОЖИ ПРВИОТ ЛЕТ НА ХЕЛИКОПТЕРОТ НА МАРС ПОРАДИ ТЕХНИЧКИ ПРОБЛЕМИ

НАСА ГО ОДЛОЖИ ПРВИОТ ЛЕТ НА ХЕЛИКОПТЕРОТ НА МАРС ПОРАДИ ТЕХНИЧКИ ПРОБЛЕМИ

НАСА го одложи својот прв лет на хеликоптер на Марс оти се обидува да ги поправи техничките проблеми на минијатурниот хеликоптер „Генијалност“, соопшт ...
АСТЕРОИДОТ АПОФИС НЕМА ДА ЈА УДРИ ЗЕМЈАТА ВО НАРЕДНИТЕ 100 ГОДИНИ, ВЕЛИ НАСА

АСТЕРОИДОТ АПОФИС НЕМА ДА ЈА УДРИ ЗЕМЈАТА ВО НАРЕДНИТЕ 100 ГОДИНИ, ВЕЛИ НАСА

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека Земјата е безбедна од опасниот астероид Апофис барем во наредните 100 години. НАСА го сметаше Апофи ...
ЈАС СУМ МАРСОВЕЦ

ЈАС СУМ МАРСОВЕЦ

Децата, кога ќе пораснат, ќе треба да изберат дали повеќе ја сакаат мајката или таткото. ...
РОВЕРОТ „ПЕРСЕВЕРАНС“ СЕ СПУШТИ НА МАРС ПО ПАТ ОД 470 МИЛИОНИ КИЛОМЕТРИ, ЌЕ БАРА ТРАГИ НА ЖИВОТ ВО КРАТЕРОТ ЈЕЗЕРО

РОВЕРОТ „ПЕРСЕВЕРАНС“ СЕ СПУШТИ НА МАРС ПО ПАТ ОД 470 МИЛИОНИ КИЛОМЕТРИ, ЌЕ БАРА ТРАГИ НА ЖИВОТ ВО КРАТЕРОТ ЈЕЗЕРО

Роверот „Персеверанс“ успешно се спушти на површината на Марс во предвиденото време, означувајќи го почетокот на најамбициозната мисија на НАСА досега ...
ЖИТЕЛИТЕ НА БОСАНСКОТО СЕЛО ЈЕЗЕРО СО ПОСЕБЕН ИНТЕРЕС ГО ОЧЕКУВААТ ВЕЧЕРАШНОТО СЛЕТУВАЊЕ НА СОНДАТА „ПЕРСЕВЕРАНС“ НА МАРС

ЖИТЕЛИТЕ НА БОСАНСКОТО СЕЛО ЈЕЗЕРО СО ПОСЕБЕН ИНТЕРЕС ГО ОЧЕКУВААТ ВЕЧЕРАШНОТО СЛЕТУВАЊЕ НА СОНДАТА „ПЕРСЕВЕРАНС“ НА МАРС

Жителите на босанското село Језеро преку видеобим поставен во дворот на единственото училиште во местото ќе го следат вечерашното слетување на америка ...
ВСЕЛЕНСКАТА КАПСУЛА НА „СПЕЈС ЕКС“ И НА НАСА СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА

ВСЕЛЕНСКАТА КАПСУЛА НА „СПЕЈС ЕКС“ И НА НАСА СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА

Двајцата астронаути на НАСА вчера се вратија на Земјата во драматично слетување во морето на ретро-начин, со капсулата која со падобран се спушти во М ...
1 2 3 10 / 26 НАПИСИ