Таг: НАСА

1 2 3 20 / 28 НАПИСИ
ЖИТЕЛИТЕ НА БОСАНСКОТО СЕЛО ЈЕЗЕРО СО ПОСЕБЕН ИНТЕРЕС ГО ОЧЕКУВААТ ВЕЧЕРАШНОТО СЛЕТУВАЊЕ НА СОНДАТА „ПЕРСЕВЕРАНС“ НА МАРС

ЖИТЕЛИТЕ НА БОСАНСКОТО СЕЛО ЈЕЗЕРО СО ПОСЕБЕН ИНТЕРЕС ГО ОЧЕКУВААТ ВЕЧЕРАШНОТО СЛЕТУВАЊЕ НА СОНДАТА „ПЕРСЕВЕРАНС“ НА МАРС

Жителите на босанското село Језеро преку видеобим поставен во дворот на единственото училиште во местото ќе го следат вечерашното слетување на америка ...
ВСЕЛЕНСКАТА КАПСУЛА НА „СПЕЈС ЕКС“ И НА НАСА СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА

ВСЕЛЕНСКАТА КАПСУЛА НА „СПЕЈС ЕКС“ И НА НАСА СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА

Двајцата астронаути на НАСА вчера се вратија на Земјата во драматично слетување во морето на ретро-начин, со капсулата која со падобран се спушти во М ...
САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

НАСА денеска од Флорида ја лансираше својата најнова мисија на Марс, во најамбициозниот обид досега да пронајде докази дали некогаш имало живот на „цр ...
РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК СО ДВАЈЦА АСТРОНАУТИ УСПЕШНО ЛАНСИРАНА ОД ФЛОРИДА

РАКЕТАТА НА ИЛОН МАСК СО ДВАЈЦА АСТРОНАУТИ УСПЕШНО ЛАНСИРАНА ОД ФЛОРИДА

Ракетата на Илон Маск со двајца американски астронаути во екипажот успешно е лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида, означувајќи почеток ...
ПОЧИНА КЕТРИН ЏОНСОН, ЦРНОМУРЕСТА МАТЕМАТИЧАРКА ЗАСЛУЖНА ЗА ПРВИТЕ МИСИИ ВО ВСЕЛЕНАТА

ПОЧИНА КЕТРИН ЏОНСОН, ЦРНОМУРЕСТА МАТЕМАТИЧАРКА ЗАСЛУЖНА ЗА ПРВИТЕ МИСИИ ВО ВСЕЛЕНАТА

Легендарната математичарка на НАСА, Кетрин Џонсон, една од најзаслужните за првите американски мисии во вселената, почина на 101 година. Таа беше дел ...
СКОПЈЕ ПРВПАТ ДОМАЌИН НА КОНВЕНЦИЈА ЗА ВСЕЛЕНСКА ИНДУСТРИЈА, СРЕДНОШКОЛЦИ НАЈБРОЈНИ ВО ПУБЛИКАТА

СКОПЈЕ ПРВПАТ ДОМАЌИН НА КОНВЕНЦИЈА ЗА ВСЕЛЕНСКА ИНДУСТРИЈА, СРЕДНОШКОЛЦИ НАЈБРОЈНИ ВО ПУБЛИКАТА

Македонија и вселенска технологија? Организаторите на првата Конвенција за вселенска индустрија во Скопје сметаат дека Македонија има што да понуди н ...
НАСА ГО ИСТРАЖУВА ПРВОТО КРИМИНАЛНО ДЕЛО НАПРАВЕНО ВО ВСЕЛЕНАТА

НАСА ГО ИСТРАЖУВА ПРВОТО КРИМИНАЛНО ДЕЛО НАПРАВЕНО ВО ВСЕЛЕНАТА

НАСА ги истражува тврдењата дека американска астронаутка незаконски влегла во банкарската сметка на својата поранешна партнерка од Меѓународната вселе ...
НАСА ЈА ОТКАЖА ПРВАТА ПРОШЕТКА НА ЖЕНСКИ ТИМ ВО ВСЕЛЕНАТА ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА СООДВЕТНА ОБЛЕКА

НАСА ЈА ОТКАЖА ПРВАТА ПРОШЕТКА НА ЖЕНСКИ ТИМ ВО ВСЕЛЕНАТА ПОРАДИ НЕДОСТИГ НА СООДВЕТНА ОБЛЕКА

НАСА ја откажа првата прошетка на женски тим во вселената, предвидена за 29 март, поради недостиг на соодветна облека за астронаутките. Во почетоко ...
НАУЧНИЦИ НА НАСА ПРВПАТ СТАПНАА НА НОВОФОРМИРАН ОСТРОВ И ОТКРИЈА ДЕКА Е ПРЕКРИЕН СО МИСТЕРИОЗНА КАЛ

НАУЧНИЦИ НА НАСА ПРВПАТ СТАПНАА НА НОВОФОРМИРАН ОСТРОВ И ОТКРИЈА ДЕКА Е ПРЕКРИЕН СО МИСТЕРИОЗНА КАЛ

Научници на НАСА првпат стапнаа на еден од најново формираните острови на светот и открија дека е прекриен со мистериозна леплива кал, но пронајдоа и ...
НАСА СЛАВИ НОВ УСПЕХ – СОНДАТА „ЊУ ХОРАЈЗОНС“ ГО ПРЕЖИВЕА ПРЕЛЕТОТ ПОКРАЈ НАЈОДДАЛЕЧЕНИОТ СВЕТ ДОСЕГА

НАСА СЛАВИ НОВ УСПЕХ – СОНДАТА „ЊУ ХОРАЈЗОНС“ ГО ПРЕЖИВЕА ПРЕЛЕТОТ ПОКРАЈ НАЈОДДАЛЕЧЕНИОТ СВЕТ ДОСЕГА

Сондата на НАСА, „Њу хорајзонс“, го преживеала контактот со најоддалечениот свет до кој досега стигнал објект направен од човекот. „Њу хорајзонс“ н ...
1 2 3 20 / 28 НАПИСИ