Таг: НАСА

1 2 328 / 28 НАПИСИ
НАСА ЛАНСИРАШЕ САТЕЛИТ КОЈ ЌЕ БАРА ПЛАНЕТИ СО УСЛОВИ ЗА ЖИВОТ

НАСА ЛАНСИРАШЕ САТЕЛИТ КОЈ ЌЕ БАРА ПЛАНЕТИ СО УСЛОВИ ЗА ЖИВОТ

Сателит на НАСА дизајниран да бара други планети надвор од нашиот сончев систем, кои би можеле да имаат услови кои поддржуваат живот е лансиран вчера. ...
ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

Закопани глечери забележани се на Марс, со што се нудат повеќе информации за тоа колку вода би можело да е достапна на црвената планета, велат истражу ...
НАСА И ГУГЛ ОТКРИЈА УШТЕ ЕДЕН СОНЧЕВ СИСТЕМ СО ОСУМ ПЛАНЕТИ КАКО НАШИОТ

НАСА И ГУГЛ ОТКРИЈА УШТЕ ЕДЕН СОНЧЕВ СИСТЕМ СО ОСУМ ПЛАНЕТИ КАКО НАШИОТ

Осма планета е откриена во оддалечен сончев систем, израмнувајќи се во бројот на планети со нашиот, објави НАСА денеска. Уште поневеројатно е што т ...
ЛЕТАЛОТО КАСИНИ ЌЕ СЕ САМОУНИШТИ ВО АТМОСФЕРАТА НА САТУРН ПО 20-ГОДИШНА МИСИЈА

ЛЕТАЛОТО КАСИНИ ЌЕ СЕ САМОУНИШТИ ВО АТМОСФЕРАТА НА САТУРН ПО 20-ГОДИШНА МИСИЈА

Стотици истражувачи и научници од целиот свет пристигнаа во Лос Анџелес, за да присуствуваат на последните часови од животот на една од најдолгите все ...
СОНЧЕВОТО ЗАТЕМНУВАЊЕ ВО АМЕРИКА БЕШЕ НАЈГЛЕДНО ВО ИСТОРИЈАТА

СОНЧЕВОТО ЗАТЕМНУВАЊЕ ВО АМЕРИКА БЕШЕ НАЈГЛЕДНО ВО ИСТОРИЈАТА

Милиони граѓани излегоа да го посведочат посебниот природен настан на затемнување на сонцето во понеделникот во Америка, а милиони други го следеа на ...
МОЖЕБИ ИМА ЖИВОТ НА ЕДНА ОД МЕСЕЧИНИТЕ НА САТУРН, ОБЈАВИ НАСА

МОЖЕБИ ИМА ЖИВОТ НА ЕДНА ОД МЕСЕЧИНИТЕ НА САТУРН, ОБЈАВИ НАСА

Можеби има вонземски живот во нашиот Сончев систем, објави НАСА. Сите потребни нешта за живот биле пронајдени на една од месечините што орбитираат око ...
АМЕРИКА НА ОСКАРИТЕ ЈА ОТКРИ ЦРНАТА МАТЕМАТИЧАРКА КЛУЧНА ЗА ПРВИОТ ВСЕЛЕНСКИ ЛЕТ

АМЕРИКА НА ОСКАРИТЕ ЈА ОТКРИ ЦРНАТА МАТЕМАТИЧАРКА КЛУЧНА ЗА ПРВИОТ ВСЕЛЕНСКИ ЛЕТ

  Еден од највозбудливите моменти на годинашните Оскари беше кога на сцената во количка дојде математичарката Катерин Џонсон, според чија прик ...
РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

Рекордно голема Супермесечина вчера и денеска го осветлува ноќното небо. Не само што ова е најблиската полна Месечина во оваа година, туку според НАСА ...
1 2 328 / 28 НАПИСИ