Таг: насилство

1 2 3 6 10 / 60 НАПИСИ
ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ ГО ПОЧИТУВААТ ПРИМИРЈЕТО ПО ТРИ ДЕНА НАСИЛСТВА И 44 ЗАГИНАТИ

ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ ГО ПОЧИТУВААТ ПРИМИРЈЕТО ПО ТРИ ДЕНА НАСИЛСТВА И 44 ЗАГИНАТИ

Израел и палестинските милитанти го почитуваа примирјето ноќеска по три дена насилства, во кои загинаа најмалку 44 луѓе. САД и Обединетите нации ги по ...
ПОЧИНА ЖЕНАТА КОЈА ПАДНА ВО КОМА ОТКАКО ЈА ПРЕТЕПА ПАРТНЕРОТ ВО НЕГОТИНО

ПОЧИНА ЖЕНАТА КОЈА ПАДНА ВО КОМА ОТКАКО ЈА ПРЕТЕПА ПАРТНЕРОТ ВО НЕГОТИНО

На КАРИЛ во Скопје вчера почина 56-годишната жена од Неготино, која падна во кома откако на 2 август ја претепа нејзиниот партнер. Воопшто не се разбу ...
78 ПРОЦЕНТИ ОД АНКЕТИРАНИТЕ ЛЕКАРИ ОДГОВОРИЛЕ ДЕКА ДОЖИВЕАЛЕ НАСИЛСТВО НА РАБОТА, НО ПРИЈАВИ СЀ УШТЕ ИМА МАЛКУ

78 ПРОЦЕНТИ ОД АНКЕТИРАНИТЕ ЛЕКАРИ ОДГОВОРИЛЕ ДЕКА ДОЖИВЕАЛЕ НАСИЛСТВО НА РАБОТА, НО ПРИЈАВИ СЀ УШТЕ ИМА МАЛКУ

Од 1.061 лекар кои биле вклучени во анонимната анкета спроведена од Лекарската комора дури 77,9 проценти одговориле дека доживеале физичко или вербалн ...
ПРОТЕСТ ПРОТИВ СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО ВО СКОПЈЕ НА МЕСТОТО КАДЕ ЗАГИНА 24-ГОДИШНАТА РАДОВИШАНКА ПРЕГАЗЕНА НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН

ПРОТЕСТ ПРОТИВ СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО ВО СКОПЈЕ НА МЕСТОТО КАДЕ ЗАГИНА 24-ГОДИШНАТА РАДОВИШАНКА ПРЕГАЗЕНА НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН

Протест против сообраќајното насилство се одржа денеска на раскрсницата кај „Сити мол“ во Скопје, на местото каде на 20 јануари загина прегазена на пе ...
СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ ПОБАРАА ДЕКРИМИНАЛИЗАЦИЈА НА НИВНАТА РАБОТА

СЕКСУАЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ ПОБАРАА ДЕКРИМИНАЛИЗАЦИЈА НА НИВНАТА РАБОТА

Со транспарентот „Декриминализација, кога?“, сексуалните работници во земјава денеска на улицата Македонија во Скопје го почнааа традиционалнниот 14. ...
ПОЗАГРИЖЕНИ БЕВМЕ ЗА ОТВОРАЊЕ НА КАФЕАНИТЕ, ОТКОЛКУ ЗА УЧИЛИШТАТА, ВЕЛИ ПАТРИЦИЈА ДИ ЏОВАНИ ОД УНИЦЕФ

ПОЗАГРИЖЕНИ БЕВМЕ ЗА ОТВОРАЊЕ НА КАФЕАНИТЕ, ОТКОЛКУ ЗА УЧИЛИШТАТА, ВЕЛИ ПАТРИЦИЈА ДИ ЏОВАНИ ОД УНИЦЕФ

Позагрижени бевме за отворање на кафулињата и рестораните, отколку за отворање на училиштата, рече денеска претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Патри ...
ДЕМОНСТРАНТИТЕ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА ВО ПАРИЗ, МАКРОН ВЕЛИ ФРАНЦИЈА НЕМА ДА БИДЕ НОВА УНГАРИЈА

ДЕМОНСТРАНТИТЕ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА ВО ПАРИЗ, МАКРОН ВЕЛИ ФРАНЦИЈА НЕМА ДА БИДЕ НОВА УНГАРИЈА

Десетици демонстранти со качулки лансираа проектили кон полицијата, разбија излози, запалија автомобили и палеа барикади на демонстрациите во Париз пр ...
СПРЕМАМЕ ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА ОД НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИ, НАЈАВИ МИНИСТЕРКАТА ШАХПАСКА

СПРЕМАМЕ ЗАКОН ЗА ЗАШТИТА ОД НАСИЛСТВО ВРЗ ЖЕНИ, НАЈАВИ МИНИСТЕРКАТА ШАХПАСКА

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп денес разговараа за новиот Закон за спречува ...
НЕФИ УСЕИНИ Е ВО ПРИТВОР ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ОХРИД ЗА КОЈА ТЕПАНИОТ СЕ ПРЕМИСЛИ

НЕФИ УСЕИНИ Е ВО ПРИТВОР ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ОХРИД ЗА КОЈА ТЕПАНИОТ СЕ ПРЕМИСЛИ

Советникот на ДУИ во Општина Охрид од пред еден час е во притвор во истражниот оддел на затворот во Охрид, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од МВР. На Усе ...
САЈБЕР НАСИЛСТВОТО КОН ЖЕНИТЕ ДА СЕ ЗАБРАНИ СО ЗАКОН, БАРА ЖЕНСКА ПЛАТФОРМА ОД БИТОЛА

САЈБЕР НАСИЛСТВОТО КОН ЖЕНИТЕ ДА СЕ ЗАБРАНИ СО ЗАКОН, БАРА ЖЕНСКА ПЛАТФОРМА ОД БИТОЛА

Жените на социјалните мрежи секојдневно се соочуваа со говор на омраза, навреди, етикетирања, омаловажувања, а не се ретки ни заканите по нивниот и жи ...
1 2 3 6 10 / 60 НАПИСИ