Таг: насилство

1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ
И ЈАС СУМ ДОМСКО ДЕТЕ, ЗНАМ ШТО Е СКРШЕНО СРЦЕ И ЗНАМ ШТО Е ЉУБОВ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА БЕНЏАМИН ПЕРКС

И ЈАС СУМ ДОМСКО ДЕТЕ, ЗНАМ ШТО Е СКРШЕНО СРЦЕ И ЗНАМ ШТО Е ЉУБОВ, ВЕЛИ ШЕФОТ НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА БЕНЏАМИН ПЕРКС

Во Македонија нема доволно податоци за насилството врз жените и девојчињата за да се разбере проблемот, но глобалните бројки се дека една третина од ж ...
НЕКАЗНИВОСТА НА НАСИЛСТВОТО ОД ОМРАЗА МОРА ДА ЗАПРЕ, АПЕЛИРА МАРШОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈА

НЕКАЗНИВОСТА НА НАСИЛСТВОТО ОД ОМРАЗА МОРА ДА ЗАПРЕ, АПЕЛИРА МАРШОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈА

Со слоганот „Викни силно против насилство“ денес во Скопје се оддржа десетиот по ред Марш на толеранцијата, во организација на Хелсиншкиот комитет за ...
ИТАЛИЈА СНИМА ДЕТСКА ТВ-СЕРИЈА ЗА СЕКСУАЛЕН НАПАД СО ТИМ ОД ПСИХОЛОЗИ И ПСИХИЈАТРИ

ИТАЛИЈА СНИМА ДЕТСКА ТВ-СЕРИЈА ЗА СЕКСУАЛЕН НАПАД СО ТИМ ОД ПСИХОЛОЗИ И ПСИХИЈАТРИ

Првата ТВ-серија за деца за сексуално вознемирување ќе биде емитувана вгодина, најави авторот на проектот, државната италијанска телевизија РАИ. „Џемс ...
СЕ ИСТРАЖУВА ОДГОВОРНОСТ ЗА СЛУЧАЈОТ ВО КОЈ УЧЕНИЦИ ФРЛИЈА ДЕВОЈЧЕ НИЗ ПРОЗОРЕЦ ВО ШКОЛО, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ

СЕ ИСТРАЖУВА ОДГОВОРНОСТ ЗА СЛУЧАЈОТ ВО КОЈ УЧЕНИЦИ ФРЛИЈА ДЕВОЈЧЕ НИЗ ПРОЗОРЕЦ ВО ШКОЛО, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека осудува секаков вид насилство во училиштата, поврзано со настанот од 28 септември во основнот ...
30 ОТСТО ОД ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕТРПЕЛЕ ЕМОТИВНО ЗАПОСТАВУВАЊЕ, ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЦЕЛАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛАТ ОД УНИЦЕФ И ЕУ

30 ОТСТО ОД ДЕЦАТА ВО МАКЕДОНИЈА ПРЕТРПЕЛЕ ЕМОТИВНО ЗАПОСТАВУВАЊЕ, ПРОТИВ НАСИЛСТВОТО ТРЕБА ДА СЕ БОРИ ЦЕЛАТА ЗАЕДНИЦА, ВЕЛАТ ОД УНИЦЕФ И ЕУ

Правата на децата и правата на лицата со пореченост се нешта за кои не се преговара во ЕУ, кажа Геновева Луиз Калавера, директор за Западен Балкан во ...
42 ОТСТО ОД УЧЕНИЦИТЕ НА ВОЗРАСТ ОД 13 ДО 15 ГОДИНИ ДОЖИВЕАЛЕ НАСИЛСТВО ОД ВРСНИЦИ ВО УЧИЛИШТЕ, УНИЦЕФ СО КАМПАЊА „КРАЈ НА НАСИЛСТВОТО ВО УЧИЛИШТАТА“

42 ОТСТО ОД УЧЕНИЦИТЕ НА ВОЗРАСТ ОД 13 ДО 15 ГОДИНИ ДОЖИВЕАЛЕ НАСИЛСТВО ОД ВРСНИЦИ ВО УЧИЛИШТЕ, УНИЦЕФ СО КАМПАЊА „КРАЈ НА НАСИЛСТВОТО ВО УЧИЛИШТАТА“

Во Македонија 42 отсто од учениците на возраст од 13 до 15 години пријавиле дека доживеале врсничко насилство во и околу училиштето, покажа најновиот ...
МОЖНА ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА НА ДЕЛОТО ПО ОБДУКЦИЈАТА НА ПРЕТЕПАНОТО МОМЧЕ, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО

МОЖНА ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА НА ДЕЛОТО ПО ОБДУКЦИЈАТА НА ПРЕТЕПАНОТО МОМЧЕ, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО

Обвинителот кој ја води истрагата за претепувањето до смрт на Никола Саздовски (21) од скопската населба Кисела Вода, денеска дал наредба за обдукција ...
НЕ СУДЕЊЕ ТУКУ ИТНА ПОМОШ ЗА МАЛОЛЕТНАТА МАЈКА КОЈА ГО ОСТАВИ БЕБЕТО, БАРААТ АКТИВИСТКИТЕ ЗА ЖЕНСКИ ПРАВА

НЕ СУДЕЊЕ ТУКУ ИТНА ПОМОШ ЗА МАЛОЛЕТНАТА МАЈКА КОЈА ГО ОСТАВИ БЕБЕТО, БАРААТ АКТИВИСТКИТЕ ЗА ЖЕНСКИ ПРАВА

Наместо да се тужи и суди малолетната родилка од Тетово која го остави бебето пред Домот за доенчиња во Битола, време е да се почне системски да се ра ...
ГЕРМАНИЈА ГИ ОБВИНИ ПАРТИИТЕ ШТО ИСТРАЈУВААТ НА НАЦИОНАЛИЗАМ ВО МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА ДЕКА РАБОТАТ ПРОТИВ СТАБИЛНОСТА НА РЕГИОНОТ

ГЕРМАНИЈА ГИ ОБВИНИ ПАРТИИТЕ ШТО ИСТРАЈУВААТ НА НАЦИОНАЛИЗАМ ВО МАКЕДОНИЈА И ГРЦИЈА ДЕКА РАБОТАТ ПРОТИВ СТАБИЛНОСТА НА РЕГИОНОТ

Германската влада го поздрави договорот помеѓу Атина и Скопје за решавање на спорот за името и ги повика политичките сили во двете земји да го поддржа ...
ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА СИН НА СУДИЈКА ЗА НАСИЛСТВО ВРЗ ЗАЕВ НА 27 АПРИЛ

ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА СИН НА СУДИЈКА ЗА НАСИЛСТВО ВРЗ ЗАЕВ НА 27 АПРИЛ

Уште две затворски пресуди за упад и насилничко однесување во Собранието на 27 април лани изрече Основниот суд Скопје 1. За насилство врз премиерот Зо ...
1 2 3 4 10 / 39 НАПИСИ