Таг: независност

1 2 3 4 5 20 / 50 НАПИСИ
СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ ОСВОИЈА МАЛО МНОЗИНСТВО НА ИЗБОРИТЕ ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛАТ ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

СЕПАРАТИСТИЧКИТЕ ПАРТИИ ОСВОИЈА МАЛО МНОЗИНСТВО НА ИЗБОРИТЕ ВО КАТАЛОНИЈА, ВЕЛАТ ИЗЛЕЗНИТЕ АНКЕТИ

Коалицијата на партии кои се залагаат за независна Каталонија освои мало мнозинство на денешните вонредни парламентарни избори во регионот, објавија ш ...
НА ПРОТЕСТОТ ВО БАРСЕЛОНА СЕ БАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР, БЕЛГИЈА МУ НУДИ АЗИЛ

НА ПРОТЕСТОТ ВО БАРСЕЛОНА СЕ БАРА ЗАТВОР ЗА КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР, БЕЛГИЈА МУ НУДИ АЗИЛ

Приврзаниците на единствена Шпанија излегоа во голем број на улиците на Барселона, само ден откако Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Катало ...
КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПОВИКА НА НЕНАСИЛЕН ОТПОР

КАТАЛОНСКИОТ ЛИДЕР ПОВИКА НА НЕНАСИЛЕН ОТПОР

Каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт повика на ненасилен отпор, откако Мадрид примени драстични мерки и ја презеде контролата врз регионот, кој вчера ...
МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

МАДРИД ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

Мадрид ѝ ја одзеде политичката автономија на Каталонија и ја презеде контролата врз нејзината влада. Мерките и официјално стапија на сила денеска н ...
СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

СИТЕ Ѝ СВРТЕА ГРБ НА КАТАЛОНИЈА, НА ЧИИ ЛИДЕРИ ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР

Речиси еден месец по хаотичниот референдум, Каталонија, конечно, прогласи независност, но Мадрид на тоа одговори со жестоки противмерки, кои би можеле ...
ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ ГО РАСПУШТИ КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И СВИКА ИЗБОРИ

ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР РАХОЈ ГО РАСПУШТИ КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ И СВИКА ИЗБОРИ

Шпанскиот премиер Маријано Рахој објави дека го распушта каталонскиот парламент и дека ќе свика локални парламентарни избори, откако регионот денеска ...
САД, ГЕРМАНИЈА И ФРАНЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВААТ КАТАЛОНИЈА

САД, ГЕРМАНИЈА И ФРАНЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВААТ КАТАЛОНИЈА

САД, Германија и Франција соопштија дека не ја признаваат независната Каталонија и дека нивниот единствен партнер останува шпанската влада. Според ...
ШПАНСКИОТ СЕНАТ МУ ОВОЗМОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ РАХОЈ ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

ШПАНСКИОТ СЕНАТ МУ ОВОЗМОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ РАХОЈ ДА ЈА ПРЕЗЕМЕ ВЛАСТА ВО КАТАЛОНИЈА

Само еден час откако парламентот во Барселона изгласа независност на Каталонија, шпанскиот Сенат одговори со активирање на членот 155 од уставот, што ...
КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ

КАТАЛОНИЈА ПРОГЛАСИ НЕЗАВИСНОСТ

Парламентот во Барселона донесе одлука за прогласување на независност на Каталонија, само ден пред шпанската влада да наметне своја власт во сепаратис ...
КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

Каталонските власти нема да ги следат наредбите на шпанската влада, доколку Мадрид се одлучи да ја преземе контролата врз регионот. Ова го изјави пор ...
1 2 3 4 5 20 / 50 НАПИСИ