Таг: Нобелова награда

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА ТРОЈЦА БОРЦИ ПРОТИВ ГЛОБАЛНАТА СИРОМАШТИЈА

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ЕКОНОМИЈА ЗА ТРОЈЦА БОРЦИ ПРОТИВ ГЛОБАЛНАТА СИРОМАШТИЈА

Американците Абхиџит Банерџи, Естер Дуфло и Мајкл Кремер се добитници на годинашната Нобелова награда за економија за својата борба против глобалната ...
ЕТИОПСКИОТ ПРЕМИЕР АХМЕД ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЈА БЕА НОМИНИРАНИ И ЗАЕВ И ЦИПРАС

ЕТИОПСКИОТ ПРЕМИЕР АХМЕД ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЈА БЕА НОМИНИРАНИ И ЗАЕВ И ЦИПРАС

Премиерот на Етиопија Абиј Ахмед ја доби годинашната Нобелова награда за мир, за која беа номинирани и Зоран Заев и Алексис Ципрас. Како што појасн ...
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА ОЛГА ТОКАРЧУК И ПЕТЕР ХАНДКЕ

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА ОЛГА ТОКАРЧУК И ПЕТЕР ХАНДКЕ

Полската писателка Олга Токарчук и австрискиот автор Петер Хандке се годинашни добитници на Нобелова награда за литература, која лани не беше доделена ...
ТРОЈЦАТА КРЕАТОРИ НА ЛИТИУМ-ЈОНСКАТА БАТЕРИЈА ЈА ДОБИЈА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА

ТРОЈЦАТА КРЕАТОРИ НА ЛИТИУМ-ЈОНСКАТА БАТЕРИЈА ЈА ДОБИЈА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА

Тројца научници заслужни за развојот на литиум-јонската батерија се добитници на годинашната Нобелова награда за хемија. Џон Гудинаф, Ем Стенли Вит ...
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ФИЗИКА ДОДЕЛЕНА ЗА ИСТОРИСКИ ОТКРИТИЈА ЗА ВСЕЛЕНАТА

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ФИЗИКА ДОДЕЛЕНА ЗА ИСТОРИСКИ ОТКРИТИЈА ЗА ВСЕЛЕНАТА

Тројца научници ќе ја поделат годинашната Нобелова награда за физика за историски откритија за вселената. Американецот Џејмс Пиблс од Универзитетот ...
ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ КОИ ОТКРИЈА НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КИСЛОРОДОТ ДОБИЈА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МЕДИЦИНА

ТРОЈЦА НАУЧНИЦИ КОИ ОТКРИЈА НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КИСЛОРОДОТ ДОБИЈА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МЕДИЦИНА

Тројца научници кои имаат откриено како клетките ги чувствуваат и се приспособуваат на промените на нивото на кислород ја добија годинашната Нобелова ...
ПОЧИНА АМЕРИКАНСКАТА НОБЕЛОВКА ТОНИ МОРИСОН

ПОЧИНА АМЕРИКАНСКАТА НОБЕЛОВКА ТОНИ МОРИСОН

Американската нобеловка за литература Тони Морисон, една од најголемите современи писателки, почина во болница во Њујорк на 88 години, соопшти денеска ...
3 МЕСЕЦИ ЈАНЅА

3 МЕСЕЦИ ЈАНЅА

1 Е па, ај тогаш да одмориме. Да се олабавиме од чекањето. Може датум за почеток на преговори со ЕУ ќе има во октомври. Можеби до крајот на годината. ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ПРОТЕИНИ

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ НА ПРОТЕИНИ

Нобеловата награда за 2018 година за хемија ја добија тројца научници за нивните откритија во истражувањето на протеини, соопшти денес Шведската акаде ...
БРИТАНЕЦОТ ИШИГУРО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

БРИТАНЕЦОТ ИШИГУРО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

Британскиот автор Казуо Ишигуро е добитникот на Нобеловата награда за литература за 2017 година, соопшти Шведската академија. Образложувајќи го избор ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ