Таг: обраќање

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во полчасовно обраќање пред Собранието, во кое беше цел државен, судски и верски в ...
ГИ РАЗБИРАМ ВАШИТЕ ФРУСТРАЦИИ И СОМНЕЖИ, НО ГЕРМАНИЈА Е НА ВАША СТРАНА И ЗАЕДНИЧКИ ЌЕ ГИ СОВЛАДАМЕ ЗАДАЧИТЕ, ВЕЛИ КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ ВО ОБРАЌАЊЕ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

ГИ РАЗБИРАМ ВАШИТЕ ФРУСТРАЦИИ И СОМНЕЖИ, НО ГЕРМАНИЈА Е НА ВАША СТРАНА И ЗАЕДНИЧКИ ЌЕ ГИ СОВЛАДАМЕ ЗАДАЧИТЕ, ВЕЛИ КАНЦЕЛАРОТ ШОЛЦ ВО ОБРАЌАЊЕ ДО МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Јас го разбирам вашиот сомнеж дали со овој чекор навистина ќе се отвори патот за влез во ЕУ, вели германскиот канцелар Олаф Шолц во денешното обраќање ...
СЕДНЕТЕ НА ПРЕГОВАРАЧКА МАСА СО ЕУ, АКО НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ДРУГ ИЗБОР, СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА КЕЈТ БРНЗ

СЕДНЕТЕ НА ПРЕГОВАРАЧКА МАСА СО ЕУ, АКО НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ ДРУГ ИЗБОР, СЕ ОБРАТИ ДО ЈАВНОСТА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА КЕЈТ БРНЗ

Во обраќање до македонската јавност, американската амбасадорка Кејт Брнз вели дека со прифаќање на францускиот предлог конечно добиваме место на масат ...
ПОТРЕБНИ СТЕ НИ ВЕДНАШ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ВТОРОТО ОБРАЌАЊЕ ДО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС

ПОТРЕБНИ СТЕ НИ ВЕДНАШ, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ ВО ВТОРОТО ОБРАЌАЊЕ ДО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потсети на Перл Харбор и 11 септември во своето второ видеообраќање до американскиот Конгрес, барајќи од не ...
НАШАТА ИЗЛОЖЕНОСТ КОН ЕКОНОМИИТЕ НА РУСИЈА И УКРАИНА Е МАЛА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СЕ ПОД ЕДЕН ПРОЦЕНТ, ВЕЛИ КОВАЧЕВСКИ

НАШАТА ИЗЛОЖЕНОСТ КОН ЕКОНОМИИТЕ НА РУСИЈА И УКРАИНА Е МАЛА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СЕ ПОД ЕДЕН ПРОЦЕНТ, ВЕЛИ КОВАЧЕВСКИ

Силно осудувајќи ја воената агресија на Русија врз Украина, премиерот Димитар Ковачевски во денешното обраќање кажа дека безбедносната ситуација во Ма ...
СМЕШНО Е ЛИДЕРИТЕ ДА СЕ СОБЕРАТ И СВЕЧЕНО ДА ПОТПИШАТ ДЕКА СМЕ МАКЕДОНЦИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ВО РЕДОВНОТО ГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ

СМЕШНО Е ЛИДЕРИТЕ ДА СЕ СОБЕРАТ И СВЕЧЕНО ДА ПОТПИШАТ ДЕКА СМЕ МАКЕДОНЦИ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ВО РЕДОВНОТО ГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ

За претседателот Стево Пендаровски е смешно во 2020 година да се соберат лидерите на политичките партии да потпишат свечено дека сме Македонци кои збо ...
ЗАЕВ ПРЕДЛОЖИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НАЈБРЗО ШТО МОЖЕ

ЗАЕВ ПРЕДЛОЖИ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НАЈБРЗО ШТО МОЖЕ

Премиерот Зоран Заев предложи предвремени избори најбрзо што може, во првото обраќање откако вчера Европскиот совет одлучи да не ѝ додели датум за поч ...
ГЕРМАНИЈА ЌЕ ПРЕЗЕМЕ ПОГОЛЕМА МЕЃУНАРОДНА ОДГОВОРНОСТ ВО 2019, КАЖА МЕРКЕЛ ВО ГОДИШНОТО ОБРАЌАЊЕ

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ПРЕЗЕМЕ ПОГОЛЕМА МЕЃУНАРОДНА ОДГОВОРНОСТ ВО 2019, КАЖА МЕРКЕЛ ВО ГОДИШНОТО ОБРАЌАЊЕ

Германија во новата година ќе преземе поголема одговорност на меѓународен план и повеќе ќе се залага за своите убедувања, изјави канцеларката Ангела М ...
8 / 8 НАПИСИ