Таг: опера

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ПРЕМИЕРАТА НА „НОРМА“ УТРЕ ГИ ОТВОРА 50. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

ПРЕМИЕРАТА НА „НОРМА“ УТРЕ ГИ ОТВОРА 50. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

Со премиерната изведба на операта „Норма“ од Винченцо Белини (20 часот), утре се отвора јубилејното 50. издание на Мајските оперски вечери, што ќе тра ...
ИМАМЕ КУЛТУРА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВАКЦИНИТЕ – МИЛАНСКА СКАЛА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА СО 12-МИНУТНИ ОВАЦИИ ЗА „МАГБЕТ“

ИМАМЕ КУЛТУРА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВАКЦИНИТЕ – МИЛАНСКА СКАЛА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА СО 12-МИНУТНИ ОВАЦИИ ЗА „МАГБЕТ“

Дванаесетминутни овации синоќа го означија почетокот на новата оперска сезона на миланска Скала, со премиерата на „Магбет“ од Џузепе Верди. Стотици го ...
ИТАЛИЈАНСКА ОПЕРА ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО, ПОЛИТИКА И ПРЕДАВСТВО ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО НОБ

ИТАЛИЈАНСКА ОПЕРА ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО, ПОЛИТИКА И ПРЕДАВСТВО ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО НОБ

Операта во еден чин „Дрдорењата на Лапо“ премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот во Националната опера и балет (НОБ), во чест на 700 години од смрт ...
НОБ ЈА ОТВОРА СЕЗОНАТА НА 30 СЕПТЕМВРИ  СО ПРЕМИЕРА НА ОПЕРАТА „ПАЛЈАЧИ“

НОБ ЈА ОТВОРА СЕЗОНАТА НА 30 СЕПТЕМВРИ СО ПРЕМИЕРА НА ОПЕРАТА „ПАЛЈАЧИ“

Националната опера и балет (НОБ) в четврток, 30 септември, ја отвора новата сезона со премиера на операта „Палјачи“ од Руџеро Леонкавало. Со оваа изве ...
ВЕЛЕШАНЕЦОТ ЛАМЊОВ ДЕЛ ОД ЦИРКУС-ОПЕРАТА НА ФИЛИП ГЛАС КОЈА ВЧЕРА ИМАШЕ ПРЕМИЕРА ВО МАЛМЕ

ВЕЛЕШАНЕЦОТ ЛАМЊОВ ДЕЛ ОД ЦИРКУС-ОПЕРАТА НА ФИЛИП ГЛАС КОЈА ВЧЕРА ИМАШЕ ПРЕМИЕРА ВО МАЛМЕ

Во Малме, Шведска, вчеравечер беше изведена премиерата на „Циркуски денови и ноќи“ на еден од најзначајните современи композитори, Американецот Филип ...
ТУБИСТОТ МИЦКО ДАМЊАНОВСКИ НОВ УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА ОПЕРАТА

ТУБИСТОТ МИЦКО ДАМЊАНОВСКИ НОВ УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА ОПЕРАТА

Тубистот Мицко Дамњановски е нов уметнички директор на Операта, објави Националната опера и балет (НОБ). Дамњановски доаѓа на местото на диригентката ...
„ШТО МИ Е МИЛО“ ЈА НАУЧИВМЕ ОД АМЕРИКАНКИ И ЈА ПЕЕМЕ КАКО ТЕНОР И ДВАЈЦА ДИРИГЕНТИ, ВЕЛАТ БРАТУЧЕДИТЕ БЛАГОЈ НАЦОСКИ И ЕЛЕНА И ВИКТОР МИТРЕВСКИ

„ШТО МИ Е МИЛО“ ЈА НАУЧИВМЕ ОД АМЕРИКАНКИ И ЈА ПЕЕМЕ КАКО ТЕНОР И ДВАЈЦА ДИРИГЕНТИ, ВЕЛАТ БРАТУЧЕДИТЕ БЛАГОЈ НАЦОСКИ И ЕЛЕНА И ВИКТОР МИТРЕВСКИ

Тенорот Благој Нацоски од Џенова, Италија диригентката Елена Митревска од Овиедо, Шпанија и диригентот Виктор Митревски од Виена, Австрија периодов ко ...
„СКЕНДЕРБЕГ“ ГО СЛАВИ ЖИВОТОТ НА КАСТРИОТ, НЕМА НАЦИОНАЛНА КОНОТАЦИЈА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ПРВАТА АЛБАНСКА ОПЕРА ВО НОБ

„СКЕНДЕРБЕГ“ ГО СЛАВИ ЖИВОТОТ НА КАСТРИОТ, НЕМА НАЦИОНАЛНА КОНОТАЦИЈА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ НА ПРВАТА АЛБАНСКА ОПЕРА ВО НОБ

Операта „Скендербег“ која композиторот Фатос Лумани ја пишуваше две години, и за која Министерството за култура даде 3,5 милиони денари (околу 57.000 ...
МИЛАНСКА СКАЛА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА ПРВО СО АПЛАУЗ КОН ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МАТАРЕЛА, ПА СО ПРЕМИЕРА НА „ТОСКА“

МИЛАНСКА СКАЛА ЈА ОТВОРИ СЕЗОНАТА ПРВО СО АПЛАУЗ КОН ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МАТАРЕЛА, ПА СО ПРЕМИЕРА НА „ТОСКА“

Гала отворањето на сезоната на миланска Скала, со премиерата на „Тоска“ од Пучини со руската оперска ѕвезда Ана Нетребко и диригентот Рикардо Чаили, п ...
ПОЛА ВЕК ПО СМРТТА, ШТИП СЕ СЕТИ НА СЕРГЕЈ МИХАЈЛОВ, РУСКИ ПЕДАГОГ КОЈ ЈА ПОСТАВИ ПРВАТА ОПЕРА ВО МАКЕДОНИЈА

ПОЛА ВЕК ПО СМРТТА, ШТИП СЕ СЕТИ НА СЕРГЕЈ МИХАЈЛОВ, РУСКИ ПЕДАГОГ КОЈ ЈА ПОСТАВИ ПРВАТА ОПЕРА ВО МАКЕДОНИЈА

Деновиве се навршија 94 години од премиерата на првата опера во Македонија, „Палјачи“, која била изведена во 1925 во Штип. На сцената на тогашниот офи ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ