Таг: опера

1 2 327 / 27 НАПИСИ
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ДАДЕ 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ, НАДВОР ОД ГОДИШНАТА ПРОГРАМА, ЗА ОПЕРА ЗА СКЕНДЕРБЕГ

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ДАДЕ 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ, НАДВОР ОД ГОДИШНАТА ПРОГРАМА, ЗА ОПЕРА ЗА СКЕНДЕРБЕГ

Министерството за култура ќе даде 3 милиони денари за операта „Скендербег“, пари кои не се дел од буџетот за Годишната програма за проекти од национал ...
ОПЕРА ЗА БЕБИЊА ВО ЊУЈОРШКИ МЕТ

ОПЕРА ЗА БЕБИЊА ВО ЊУЈОРШКИ МЕТ

Родителите во Њујорк, постојано љубопитни за нови начини да ги забавуваат своите деца, се собраа неделава во операта Метрополитен за еден посебен наст ...
ДИВАТА ОД „ПЕТТИОТ ЕЛЕМЕНТ“, ИНВА МУЛА ЌЕ ПЕЕ ВО ТЕТОВО, НА КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА ВИЕНСКИОТ БИЗНИСМЕН АКИ НУРЕДИНИ

ДИВАТА ОД „ПЕТТИОТ ЕЛЕМЕНТ“, ИНВА МУЛА ЌЕ ПЕЕ ВО ТЕТОВО, НА КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ НА ВИЕНСКИОТ БИЗНИСМЕН АКИ НУРЕДИНИ

Светски познатиот сопран Инва Мула, која го позајми гласот на Дивата во популарниот филм „Петтиот елемент" (1997 година) в недела ќе настапи во Центар ...
ДИРИГЕНТКАТА БИСЕРА ЧАДЛОВСКА Е НОВ УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА ОПЕРАТА

ДИРИГЕНТКАТА БИСЕРА ЧАДЛОВСКА Е НОВ УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР НА ОПЕРАТА

Диригентката Бисера Чадловска е нов уметнички директор на Операта во Македонската опера и балет (МОБ). Чадловска доаѓа на местото на композиторот Сони ...
ЕМ ГО ВИДОВ РЕАЛ, ЕМ ЗЕМЈАТА НА ДРУГАР МИ АКИ, ВЕЛИ ОПЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ПЛАСИДО ДОМИНГО

ЕМ ГО ВИДОВ РЕАЛ, ЕМ ЗЕМЈАТА НА ДРУГАР МИ АКИ, ВЕЛИ ОПЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ПЛАСИДО ДОМИНГО

Легендарниот шпански тенор и диригент Пласидо Доминго вели дека е пресреќен што за неполни 24 часа имал можност за две лични задоволства, да го гледа ...
НАЦОСКИ СИ ЈА ПОВРЕДИ ГЛАВАТА НА ПРЕМИЕРА ВО КИНА

НАЦОСКИ СИ ЈА ПОВРЕДИ ГЛАВАТА НА ПРЕМИЕРА ВО КИНА

Македонскиот тенор со богата светска кариера Благој Нацоски синоќа во Тјанжин, Кина си ја повреди главата за време на премиерата на операта „Турандот“ ...
„КОГА БРИЧ ОДИ НА ОПЕРА“ – ПЕСНА ЗА ПРОСТОТИЛАКОТ НА ПОЛИТИЧКАТА ЕЛИТА

„КОГА БРИЧ ОДИ НА ОПЕРА“ – ПЕСНА ЗА ПРОСТОТИЛАКОТ НА ПОЛИТИЧКАТА ЕЛИТА

Песната „Кога брич оди на опера“ е слика на простотилакот на политичката елита, вели Бранко Спољариќ - Паљачот, поранешниот пејач  и предводник на кул ...
1 2 327 / 27 НАПИСИ