Таг: општини

1 2 3 4 6 20 / 58 НАПИСИ
5 МИЛИОНИ ЕВРА ИМ ДАВА ЕУ НА МАКЕДОНСКИТЕ ОПШТИНИ ЗА ИНОВАТИВНИ ПРОЕКТИ

5 МИЛИОНИ ЕВРА ИМ ДАВА ЕУ НА МАКЕДОНСКИТЕ ОПШТИНИ ЗА ИНОВАТИВНИ ПРОЕКТИ

Од денеска отворен е повикот за предлог-проекти „ЕУ за општините”, со кој 5 милиони евра од Европската унија ќе се доделат на општините за спроведувањ ...
БИ ГИ УКИНАЛ ЦЕНТРАЛНИТЕ ИНСПЕКЦИИ, ДРЖАВНИОТ ИНСПЕКТОРАТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА Е КАТАСТРОФАЛЕН, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

БИ ГИ УКИНАЛ ЦЕНТРАЛНИТЕ ИНСПЕКЦИИ, ДРЖАВНИОТ ИНСПЕКТОРАТ ЗА ЖИВОТНА СРЕДИНА Е КАТАСТРОФАЛЕН, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Градоначалникот Петре Шилегов смета дека централните инспекции целосно треба да се укинат и да не постојат. На дебатата „Како до ефикасни и независни ...
ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНИТЕ ЌЕ ИМААТ ЗАЕДНИЧКА ИНСПЕКЦИЈА, ЗА ДА НЕ СЕ СЛУЧУВААТ ДИВОГРАДБИ КАКО ОНАА КАЈ „МАВРОВКА“, НАЈАВИ ШИЛЕГОВ

ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНИТЕ ЌЕ ИМААТ ЗАЕДНИЧКА ИНСПЕКЦИЈА, ЗА ДА НЕ СЕ СЛУЧУВААТ ДИВОГРАДБИ КАКО ОНАА КАЈ „МАВРОВКА“, НАЈАВИ ШИЛЕГОВ

Град Скопје и десетте скопски општини ќе имаат заедничка инспекција, со цел во иднина да нема примери како дивоградбата кај „Мавровка“ во строгиот цен ...
ГРАДИНКИТЕ СЕ ОТВОРААТ НА 9 СЕПТЕМВРИ

ГРАДИНКИТЕ СЕ ОТВОРААТ НА 9 СЕПТЕМВРИ

Градинките повторно ќе се отворат на 9 септември односно наредната среда по Денот на независноста, одлучи денеска Владата. На првата владина седница   ...
ДО 13 ЧАСОТ ГЛАСАЛЕ 24,61 ОТСТО, НАЈГОЛЕМА ИЗЛЕЗНОСТ ВО КРИВА ПАЛАНКА, ОД СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ ВО КАРПОШ

ДО 13 ЧАСОТ ГЛАСАЛЕ 24,61 ОТСТО, НАЈГОЛЕМА ИЗЛЕЗНОСТ ВО КРИВА ПАЛАНКА, ОД СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ ВО КАРПОШ

Излезноста до 13 часот на денешните парламентарни избори е 24,61 отсто. Врз основа на податоците од Државната изборна комисија (ДИК) за 3. 383 избирач ...
ЌЕ СЕ ФОРМИРААТ КОВИД-ЦЕНТРИ ВО 16 ОПШТИНИ КАКО ПОДГОТОВКА ЗА ЕСЕНСКИОТ БРАН НА КОРОНАВИРУСОТ

ЌЕ СЕ ФОРМИРААТ КОВИД-ЦЕНТРИ ВО 16 ОПШТИНИ КАКО ПОДГОТОВКА ЗА ЕСЕНСКИОТ БРАН НА КОРОНАВИРУСОТ

Во 16 општини во земјава ќе се формираат регионални ковид-центри во градовите каде веќе постојат општи болници и здравствени домови, откако градоначал ...
ЧАИР ИМА НАЈМНОГУ АКТИВНИ СЛУЧАИ СО КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ, 302 ОД ВКУПНО 1.323

ЧАИР ИМА НАЈМНОГУ АКТИВНИ СЛУЧАИ СО КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ, 302 ОД ВКУПНО 1.323

Со 302 активни случаи, Општина Чаир има најмногу позитивни лица на КОВИД-19 во Скопје од вкупно активни 1.323. Во Скопје досега се регистрирани 1.995 ...
ЧАИР И ЦЕНТАР СО НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ ЗА ПОСЛЕДНИВЕ 24 ЧАСА

ЧАИР И ЦЕНТАР СО НАЈМНОГУ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО СКОПЈЕ ЗА ПОСЛЕДНИВЕ 24 ЧАСА

Од денешните 57 новозаболени лица со КОВИД-19 во Скопје, најмногу се  од Чаир -11 и од Центар-1о, а потоа од Бутел-9, Карпош 2, Аеродром 5, Гази Баба ...
КРИЗНИОТ ШТАБ НА ТЕТОВО БАРА ВЛАДАТА ДА ЈА УКИНЕ ЗАБРАНАТА ЗА ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ ДО ОКОЛНИТЕ МЕСТА

КРИЗНИОТ ШТАБ НА ТЕТОВО БАРА ВЛАДАТА ДА ЈА УКИНЕ ЗАБРАНАТА ЗА ОРГАНИЗИРАН ПРЕВОЗ ДО ОКОЛНИТЕ МЕСТА

Кризниот штаб на Општина Тетово бара од Владата да ја укине забраната да се врши организиран превоз со автобуси и комбиња од Тетово до околните општин ...
СО 70 МИЛИОНИ ЕВРА КРЕДИТ ОД СВЕТСКА БАНКА ОПШТИНИТЕ ЌЕ РЕКОНСТРУИРААТ УЛИЦИ И ЛОКАЛНИ ПАТИШТА

СО 70 МИЛИОНИ ЕВРА КРЕДИТ ОД СВЕТСКА БАНКА ОПШТИНИТЕ ЌЕ РЕКОНСТРУИРААТ УЛИЦИ И ЛОКАЛНИ ПАТИШТА

Со 70 милиони евра кредит од Светска банка ќе се реконструираат улици во сите 80 општини и Град Скопје. За проектот насловен како „Македонија без кал“ ...
1 2 3 4 6 20 / 58 НАПИСИ